Κοντράστ συναισθημάτων στην Αγριά, έμεινε ο Θησέας, υποβιβάστηκε ο Αλμυρός

Θησέας και Γ.Σ. Αλμυρού διεκδίκησαν με πάθος το «τρίποντο» στο χθεσινό παιχνίδι στην Αγριά, με το τελικό 1-1 να πανηγυρίζεται από τους γηπεδούχους, που παρέμειναν στη Γ’ Εθνική. Στον αντίποδα, ο ένας βαθμός δεν ήταν αρκετός για τους «κυανόλευκους», που υποβιβάστηκαν στο τοπικό πρωτάθλημα.

Ο Γιάννης Ακτσιαλής επέλεξε για τον Θησέα διάταξη 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Κουτσιρίμπα, δεξιό οπισθοφύλακα τον Ιακωβίδη και αριστερό τον Βαν Ντε Γουίχε, ενώ ο Γκάγκας με τον Ρακή ήταν οι δύο στόπερ. Οι Χατζησταμάτης, Κοτζαθανάσης χρησιμοποιήθηκαν στις θέσεις των ανασταλτικών χαφ, ενώ ο Οικονόμου αγωνίστηκε ως «δεκάρι». Οι Λίτσος και Δεληγιαννίδης τοποθετήθηκαν στις πτέρυγες και ο Βλάχος ήταν ο σέντερ φορ.

Ανάλογο σχηματισμό είχε και ο Γ.Σ. Αλμυρού, με τον προπονητή Θάνο Θεοδώρου να παρατάσσει τον Χαλάτση κάτω από τα δοκάρια, τον Δημουλά στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Πρ. Κουτσούκη στο αριστερό, ενώ ο Μιχόπουλος με τον Πλαβό συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Οι Λάμπος και Θεοδωρόπουλος τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Αλαμάνη μπροστά τους. Από τα άκρα επιχειρούσαν οι Κοντοβάς και Βαγενάς, ενώ ο Αραπίτσας τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Γυμναστικό, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Σκόρερ ο Φώτης Πλαβός με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κουτσούκη. Αυτό ήταν το δεύτερο φετινό γκολ του έμπειρου αμυντικού, ο οποίος είχε βρει δίχτυα και στο προηγούμενο ματς με τον Α.Ο. Υπάτου.

Όπως είναι λογικό το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενουμένους, που στο 12’ απείλησαν ξανά με το σουτ του Κουτσούκη που πέρασε άουτ. Η πρώτη αξιόλογη φάση για τον Θησέα καταγράφηκε στο 24’ με τον Κοτζαθανάση να επιχειρεί σουτ, αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Στο 36’ ο Γ.Σ. Αλμυρού είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Αραπίτσας κέρδισε πέναλτι. Ο Παναγιώτης Κοντοβάς ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά «νικήθηκε» από τον Κουτσιρίμπα, που ουσιαστικά έκανε την απόκρουση της χρονιάς για την ομάδα του. Πάντως, το 0-1 διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου μια και το πλασέ του Τσιανάκα κατέληξε άουτ, στο 44ο λεπτό.

Στην επανάληψη το ματς πήρε άγρια ομορφιά, με τον Θησέα να προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και τον ΓΣΑ να επιδιώκει να κρατήσει το προβάδισμα. ‘Όταν στο παιχνίδι Αταλάντη-Διαγόρας, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3, τους «πράσινους» έζωσαν τα… φίδια, αφού αν ισοφάριζε η Αταλάντη (όπως και έγινε στο τέλος) τότε θα υποβιβάζονταν.

Σπουδαίες φάσεις δεν είχε το δεύτερο ημίχρονο με εξαίρεση φυσικά το γκολ της ισοφάρισης. Ήταν στο 81ο λεπτό όταν ο Οικονόμου κέρδισε κεφαλιά από τον Χαλάτση, ο οποίος έκανε έξοδο εκείνη τη στιγμή. Η μπάλα έφτασε στον Ηλία Βλάχο, που σε κενή εστία από πλάγια θέση έγραψε το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού ένα φάουλ του Μυργιώτη στις καθυστερήσεις μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κεφαλάς, που από το 64ο λεπτό είχε αντικαταστήσει τον Κουτσιρίμπα, ο οποίος τραυματίστηκε. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Ακτσιαλή να πανηγυρίζουν για την σωτηρία της ομάδας τους και τους Αλμυριώτες να αποχωρούν κατηφείς, για τον υποβιβασμό στην Α’ ΕΠΣΘ.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Βογιατζής, Παπαλίτσας (Καρδίτσας).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας (64’ λ.τρ. Κεφαλάς), Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γουίχε (28’ Τσιανάκας), Γκάγκας, Ρακής, Χατζησταμάτης, Κοτζαθανάσης, Οικονόμου, Δεληγιαννίδης (64’ Δουλάς), Λίτσος, Βλάχος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Δημουλάς (82’ Κατσαβριάς), Πλαβός, Λάμπος, Θεοδωρόπουλος, Αραπίτσας, Πρ. Κουτσούκης (82’ Κουκουτής), Κοντοβάς (59’ Παπαεμμανουηλίδης), Βαγενάς (59’ Μυργιώτης), Αλαμάνης.