Κόνφερενς Λιγκ: Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Λέστερ και Ρόμα

Λέστερ και Ρόμα διασταύρωσαν τα ξίφη τους το βράδυ της Πέμπτης (28/4) στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, για να μείνουν στο ισόπαλο 1-1 στο «Κινγκ Πάουερ».

Ο Πελεγκρίνι στο 15′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, η ισοφάριση ήρθε από το αυτογκόλ του Μαντσίνι στο 67′ και οι «τζιαλορόσι» θα λύσουν τις διαφορές τους με τις «αλεπούδες» στη ρεβάνς του «Ολίμπικο».

Στον έτερο ημιτελικό η Φέγενορντ έχει προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη με 3-2 επί της Μαρσέιγ στο «Ντε Κάιπ», με Ντέσερς στο 18′ και Σινιστέρα στο 20′ να διαμορφώνουν το 2-0 των Ολλανδών, αλλά ο Ντιενγκ μείωσε στο 28′ και ισοφάρισε ο Ζέρσον στο 40ό λεπτό.

Με το… καλημέρα στο β’ ημίχρονο, στο 46′ δηλαδή, ο Ντέσερς βρήκε ξανά δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Άρνε Σλοτ, που έχει τον πρώτο λόγο για να προκριθεί εν όψει της ρεβάνς στο «Βελοντρόμ».