Κολύμβηση: Τρία μετάλλια κατέκτησε ο ΝΟΒΑ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων στα Άσπρα Σπίτια της Βοιωτίας το περασμένο Σαββατοκύριακο 11-12 Σεπτεμβρίου και με την αντιπροσωπευτική ομάδα του ΝΟΒΑ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση. Ο απολογισμός της ήταν τρία μετάλλια και συγκεκριμένα από ένα χρυσό, αργυρό και χάλκινο.

Η αρχή έγινε το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου, με τον ΝΟΒΑ να συμμετέχει με πενταμελή ομάδα που αποτελούνταν από τους Αγαθό Κυριαζή, Λαθουρά Γεώργιο, Τριανταφυλλίδη Στέφανο, Σφέτσα Δημήτριο και Τακτικό Άγγελο στον αγώνα απόστασης 5 χιλιομέτρων, στην κατηγορία Παίδων. Οι αθλητές του ΝΟΒΑ είχαν πολύ καλή παρουσία στην παρθενική τους συμμετοχή σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτής Θάλασσας
Στη συνέχεια εκπροσώπησαν την ομάδα δύο αθλητές της κατηγορίας Masters, που κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των νικητών. Συγκεκριμένα, ο Αλέξανδρος Παπουτσής τερμάτισε 2ος στα 2.500 μέτρα και πήρε το αργυρό μετάλλιο, ενώ την 3η θέση στα 1.250 μέτρα πήρε η Ελένη Μαλιτσίδου, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Την επόμενη ημέρα σημειώθηκε και η μεγαλύτερη επιτυχία για τον ΝΟΒΑ, αφού η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη έκανε έναν υπέροχο αγώνα, τερματίζοντας στην 1η θέση στα 10 χιλιόμετρα της κατηγορίας Νέων Γυναικών και φυσικά κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Όπως τονίζεται σε σχετική ανακοίνωση «η ομάδα του ΝΟΒΑ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια και ήταν πολύ καλά προετοιμασμένη για τις παραπάνω επιτυχίες.