Κολύμβηση: «Χάλκινος» ο Λύτρας στη Λεμεσό

Με τη δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία, ολοκλήρωσε η Ελλάδα την παρουσία της στο Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης (Comen Cup) που φιλοξενήθηκε στη Λεμεσό. Η χώρα μας συγκέντρωσε 759 βαθμούς, έναντι 979 της πρώτης Ιταλίας και 618,5 του τρίτου Ισραήλ. Συμμετείχαν 12 χώρες.

Στους Παίδες η Ελλάδα ήταν 3η με 347β., πίσω από την Ιταλία που συγκέντρωσε 488 πόντους και τη Γαλλία που είχε 359. Στις Παγκορασίδες η Ελλάδα ήρθε 2η έχοντας 412 β., με την Ιταλία 1η με 491 και το Ισραήλ στην 3η θέση με 289,5.

Στους αγώνες αυτούς παρουσία είχε και ο Ολυμπιακός Βόλου, αφού ο αθλητής του Νίκος Λύτρας ήταν μέλος της Εθνικής Παίδων. Μάλιστα ο Λύτρας κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μικτή ομαδική, μαζί με τους Γιώργο-Εφραίμ  Κατσαμπούλα, Γιώργο Μπανιώτη και Σταμάτη Δρακόπουλο. Ο χρόνος των τεσσάρων αθλητών της ελληνικής ομάδας ήταν 3’.55’’.52.

Για τον Λύτρα αξίζει να σημειώσουμε ότι πρόσφατα είχε πάρει χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο, στο υψηλού επιπέδου διεθνές μίτινγκ «Acropolis Swim Meet» που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα. Προπονητές του στον Ολυμπιακό Βόλου είναι ο Γρηγόρης Μαντάς και η Έλενα Μπεσπέρστοβα.