Κλείνει πρώτη το 2019 η Νίκη – Συνέτριψε 91-67 τον ΑΓΣ Ιωαννίνων και διατηρήθηκε στην κορυφή

Στην 1η θέση κλείνει το 2019 για τη Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» συνέτριψαν 91-67 τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στο κλειστό Ν. Ιωνίας και διατήρησαν τη θέση τους στην κορυφή του 3ου ομίλου, αλλά μ’ έναν αγώνα περισσότερο από τον Αίολο Τρικάλων.
Η καταπληκτική β’ περίοδος στάθηκε αρκετή για τη Νίκη, προκειμένου να «καθαρίσει» τον ΑΓΣ Ιωαννίνων. Σ’ εκείνο το διάστημα έκανε επιμέρους σκορ 34-19 και ουσιαστικά έθεσε «νοκ άουτ» τους Ηπειρώτες. Φανταστική εμφάνιση από τον Τσώλη με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κουτίνας (22), Καραγεώργος και Τάσσος (από 12).
Στην α’ περίοδο η Νίκη συντηρούσε προβάδισμα της τάξης των τεσσάρων πόντων (10-6 και 14-10). Οι Γιαννιώτες ισοφάρισαν σε 14-14, αλλά ο Κουτίνας ανέλαβε δράση και με έξι προσωπικούς πόντους έγραψε το 20-14, ενώ η διαφορά πήγε και στους 8 μετά από διείσδυση του Σιμάκη με την μπάλα να αναπηδά δύο φορές στη στεφάνη και τελικά να του κάνει το χατίρι. Στα 3.2 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα, αλλά ο Καλογεράκος βρήκε τον τρόπο με τρίποντο υπό πίεση να διαμορφώσει το 24-17 της α’ περιόδου.

Η απρόοπτη αυτή εξέλιξη δεν πτόησε τους παίκτες του Γ. Κοσμάτου που άρχισαν ορμητικά τη β’ περίοδο και δεν άργησαν να δώσουν για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (28-18) με Σταυροθεόδωρο και Σαριμπαλίδη. Οι «κυανόλευκοι» δεν σταμάτησαν εκεί και με γρήγορο μπάσκετ άνοιξαν την ψαλίδα στο +16 (36-20 στο 14’).
Ο ΑΓΣ μείωσε σε 36-23, αλλά πάλι ο Κουτίνας με τρίποντο και ο Σιμάκης με τζαμπ σουτ …απομάκρυναν την ομάδα τους ακόμη περισσότερο (41-23 στο 15’). Ωστόσο δεν πρόλαβαν να το χαρούν, καθώς στην αμέσως επόμενη επίθεση γύρισε ο αριστερός αστράγαλος του Σιμάκη και αναγκάστηκε να αποχωρήσει χωλαίνοντας. Αμέσως τοποθετήθηκε πάγος στο λαβωμένο του πόδι και όλα δείχνουν πως πρόκειται για διάστρεμμα.
Αυτό αποτέλεσε έναν επιπλέον πονοκέφαλο για τον Γιώργο Κοσμάτο, που χθες επιστράτευσε και τον Νίκο Μαυροφώτη. Ο έμπειρος πάουερ φόργουορντ/σέντερ συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στη δωδεκάδα του βολιώτικου συγκροτήματος με σκοπό να γεμίσει το ρόστερ, που είχε αρχίσει να… αδειάζει μετά τους τραυματισμούς του Παρασκευά και του Φρουσκλιά και τη φυγή του Καρπέτη στο εξωτερικό.

Ο Σιμάκης δέχεται τις περιποιήσεις του γιατρού μετά τον τραυματισμό του

Πάντως ο Βερτζάγιας, που κλήθηκε να αναπληρώσει το κενό του Σιμάκη, μπήκε φουριόζος πετυχαίνοντας «γκολ φάουλ» (46-25 στο 17’.). Το βολιώτικο συγκρότημα πήρε σκορ και από άλλους παίκτες του πάγκου, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τον Ακούνια που με κοντινό σουτ εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 (52-31), ενώ ακολούθησε λέι απ του Τάσσου για το 54-31 στο 19’ Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 56-36 χάρη σε τρίποντο του Σαχπατζίδη, ραβέρσα του Τάσσου και λέι απ του Παπαδόπουλου.
Στο α’ μισό εντυπωσιακός ήταν ο Κουτίνας που πρόλαβε να σημειώσει 17 πόντους με άψογη στατιστική (2/3 βολές, 6/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα). Από κοντά ο Τάσσος με 10 πόντους και ο Τσώλης με 8 πόντους και… 10 ριμπάουντ.
Στην επανάληψη οι καλαθοσφαιριστές του Γ. Κοσμάτου μπήκαν χαλαροί στο παρκέ με συνέπεια να δεχθούν σερί 0-9, ενώ ο Τάσσος έφτασε τα τρία φάουλ (56-45 στο 23’)/ Το τάιμ ήταν αναπόφευκτο για τον Βολιώτη τεχνικό, που προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του, καθώς μάλλον θεώρησαν ότι το ματς είχε τελειώσει από το α’ μέρος. Η Νίκη χρειαζόταν επιθετική «ανάσα» και της πρόσφερε ο Σαριμπαλιδης με «βόμβα» από τα 6.75 (59-45 στο 24’).
Το κακό για το βολιώτικο συγκρότημα ήταν ότι οι επιλογές ήταν βεβιασμένες. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στον ΑΓΣΙ να ελπίζει στην έκπληξη. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πιεστική άμυνα, την οποία «έσπασε» με λέι απ ο Τάσος ύστερα από ασίστ του Κουτίνα (61-45 στο 25’).

Ωστόσο τα λάθη εξακολουθούσαν να βρίσκονται σε… ημερήσια διάταξη και η διαφορά έπεσε κι άλλο (61-50) και ο κ. Κοσμάτος έβαλε στο ματς τους Καραγεώργο και Σταυροθεόδωρο. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (61-52 στο 27’), οι δύο βολές του Τσώλη ξαναπήγαν το σκορ στο +13 (65-52), ενώ στο τέλος της γ’ περιόδου το ταμπλό έγραφε 69-56 με τους Κουτίνα και Τσώλη να είναι εύστοχοι από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» κατά το ήμισυ.
Η ψαλίδα άνοιξε στο +16 (72-56) με τρίποντο του Καραγεώργου από τη γωνία και πλέον μέλημα της Νίκης ήταν να διατηρήσει ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας για να αποφύγει το… έμφραγμα. Πάντως ο ΑΓΣΙ συνέχισε να μάχεται (76-64), αλλά ο καταπληκτικός Τσιώλης είχε έτοιμη την απάντηση με «γκολ φάουλ» (79-64 στο 34’) για να ακολουθήσει καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ από τον Κουτίνα (81-64 στο 35’).

«Το νερό είχε κυλήσει στ’ αυλάκι» και ο Γ. Κοσμάτος έδωσε επιπλέον χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Βερτζάγια και Ακούνια ξεκουράζοντας τους Κουτίνα και Τσώλη, ενώ δύο λεπτά αργότερα έπαιξε και ο Δελεντζές που προέρχεται από την Ακαδημία του συλλόγου. Ο Καραγεώργος με τρίποντο έφερε πάλι τη διαφορά στους 20 (86-66) και το μόνο που απέμενε ήταν η τελική διαφορά.
Η πιο όμορφη στιγμή του ματς ήταν το όμορφο καλάθι του 16χρονου Δελεντζέ μετά από άψογη ομαδική ενέργεια για να ακολουθήσει ένα ακόμη όμορφο καλάθι από τον Ακούνια, που διαμόρφωσε το τελικό 91-67.
Δεκάλεπτα: 22-17, 56-36, 69-56, 91-67.
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 4, Καραγεώργος 12 (4), Σιμάκης 6, Ακούνια 4, Κουτίνας 22 (1), Τσώλης 18 (1), Τάσσος 12, Δελεντζές 2, Σταυροθεόδωρος 6, Σαριμπαλίδης 5 (1).
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 15, Σαχπατζίδης 9 (2), Καλογεράτος 19 (2), Σβώλης 1, Παπανικολάου, Μάκης 4, Παπαδόπουλος 16, Φίλιος, Τερζόπουλος 3, Χρήστου.
* Τη στατιστική κάλυψη του αγώνα είχε η Sportstats.gr. βοηθώντας τόσο τους δύο προπονητές όσο και τους εκπροσώπους του Τύπου.

Κεντρική φωτό: Καταπληκτικός ήταν ο Τσώλης με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ