Κυπελλούχος η Α.Ε. Διμηνίου στον τελικό με τον Σαρακηνό

ae diminiou

Ο σημερινός (Σάββατο, 21/2, 14.30) Τελικός Κυπέλλου της ΕΠΣΘ, ανάμεσα σε Σαρακηνό (τυπικά γηπεδούχος) και ΑΕ Διμηνίου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, θύμισε κάτι από τα δύο προηγούμενα χρόνια. Για 3η συνεχόμενη χρονιά ο Τελικός του Κυπέλλου έφτασε μέχρι τη διαδικασία των πέναλτι (1-1 στην κανονική διάρκεια). Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα δύο τέρματα της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού προσφέροντας έντονες συγκινήσεις, με το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο να μην είναι ανάλογο. Χωρίς κλασσικές ευκαιρίες και σε συνδυασμό με τις αλλαγές των προπονητών, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Η κούραση και το ένστικτο της “επιβίωσης” έστειλαν τις ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι, όπου η ομάδα του Διμηνίου αναδείχθηκε Κυπελλούχος.

Έντονες συγκινήσεις και 1-1 στα πρώτα 45′

Στο πρώτο ημίχρονο
μόλις στο 4′ η ομάδα του Σαρακηνού προσπάθησε να απειλήσει από φάουλ του Ακτσιαλή, αλλά οι αμυντικοί του Διμηνίου κατάφεραν να απομακρύνουν τη μπάλα. Στο 12′ ο Ιωάννου επιχείρησε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Κόρμπας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ακτσιαλής δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κοντογιάννη. Στο 26′ ο Ιωάννου γύρισε λανθασμένα τη μπάλα στο Στούκα, εκεί έκλεψαν τη μπάλα οι παίκτες της ΑΕ Διμηνίου και έβγαλαν την παράλληλη σέντρα προς τον Σατελιάν, ο οποίος μέσα από τη μικρή περιοχή με προβολή, κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1).