Κυπελλούχος Ελλάδας με νταμπλ ο Ολυμπιακός

olympiakos

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, απειλήθηκε κιόλας από την «πρωτάρα» Ξάνθη αλλά η λήξη του φετινού τελικού στο Κύπελλο Ελλάδας τον βρήκε να πανηγυρίζει τον 27ο τίτλο του στη διοργάνωση έχοντας επικρατήσει με 3-1 της ακριτικής ομάδας και να έχει φτάσει σε ακόμη ένα νταμπλ.

Την αναμέτρηση έκρινε η εμπειρία των «ερυθρόλευκων», που εκμεταλλεύτηκαν ένα αντίπαλο σφάλμα στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου για να ανοίξουν το σκορ, καθώς και η κλάση κάποιων από τους ποδοσφαιριστές της πειραϊκής ομάδας, προεξάρχοντος του Τσόρι Ντομίνγκες, που σφράγισε την παρουσία του τον τελικό με ένα από τα ωραιότερα γκολ των τελευταίων ετών.

Η σφιχτή τακτική και το πρέσιγκ της ακριτικής ομάδας σε όλους τους χώρους συνέβαλε ώστε ο Ολυμπιακός να μη βρει ποτέ ρυθμό στο ημίχρονο. Οι «Ακρίτες» μάρκαραν σωστά, είχαν αλληλοκαλύψεις, γέμιζαν όλα τα σημεία και απείλησαν πρώτοι στο 17΄, όταν στο σουτ του Μπέρτου κόντραρε ο Μποτία στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ρομπέρτο.

Στο 20΄ ο Ολυμπιακός κατέγραψε την πρώτη φάση του, όταν ο Κυριακίδης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ τη σέντρα – σουτ του Χάρα, ενώ στο 36΄ ένα φάουλ του Τσόρι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να χάσει στο 42΄ μεγάλη ευκαιρία η Ξάνθη, όταν σε κόρνερ του Κλέιτον ο Σολτάνι έπιασε εκ κινήσει σουτ στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τελικά η άριστη έως τότε τακτική της Ξάνθης «προδόθηκε» από μεγάλο σφάλμα του εκ των κορυφαίων ποδοσφαιριστών της έως εκείνη τη στιγμή: ο Μπέρτος προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα με το στήθος στον τερματοφύλακά του χωρίς να έχει τον καραδοκούντα Χάρα, ο οποίος πέρασε και τον Κυριακίδη σημειώνοντας το τρίτο γκολ του στους τέσσερις αγώνες της διοργάνωσης που συμμετείχε και δικαιώνοντας την επιλογή του Βίτορ Περέιρα για την επιλογή του στο αρχικό σχήμα, αντί του Μήτρογλου.

Η εξέλιξη άλλαξε άρδην τις ισορροπίες στο ψυχολογικό επίπεδο, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας το προβάδισμα πατούσαν πια «στέρεα» και σίγουρα στο χορτάρι του ΟΑΚΑ.

Έτσι, στο 63΄ ο «μέγας» Τσόρι αφού κέρδισε την κόντρα από τον Μπέρτο «άδειασε» αυτόν και τον Παπαστεριανό, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με εξαιρετικά τεχνικό σουτ έγραψε το 2-0 επιβεβαιώνοντας για άλλη μία φορά την πολύ μεγάλη κλάση του, ενώ στο 80΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Φορτούνης σημείωσε επίσης ένα έξοχο γκολ (3-0), για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στον 83ο τελικό ο Καπετάνος στο 87.