Κύπελλο: Πρόκριση για Ολυμπιακό που πήρε την ισοπαλία από τον Απόλλωνα Σμύρνης

osfpapollon708

Ισόπαλοι 1-1 ήρθαν Ολυμπιακός και Απόλλων Σμύρνης στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μετά και το υπέρ τους 3-0 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όπως ήταν αναμενόμενο έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας όμως ο Απόλλων Σμύρνης ήταν αυτός που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 16’με τον Ρομπέρτο να διώχνει πλασέ του Λάζαρ. Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες με τον Πίτκα να απομακρύνει εντυπωσιακά σουτ του Μπουχαλάκη ενώ στο 26’ο Χάρα δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας έπειτα από σέντρα του Ντοσεβί. Στο 40′ ο Μπουχαλάκης απείλησε εκ νέου με δυνατό σουτ και τελικά ο Απόλλων ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Ανγκούλο να πλασάρει από κοντά δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο 2ο μέρος χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες στο 49′ και στο 53′ ενώ στο 79′ ο διαιτητής λανθασμένα δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Ντοσεβί. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και τελικά το πλήρωσαν όταν ο Μπενίτες σκόραρε στο 83′ μετά από προσπάθεια του Φορτούνη. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης με τον Τσόρι να χάνει πάντως μια καλή ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει τον αντίπαλό του στον τελικό, ο οποίος θα προκύψει από τον επαναληπτικό αγώνα ανάμεσα στην Σκόντα Ξάνθη και τον Ηρακλή με τους Θρακιώτες να έχουν το προβάδισμα μετά το 1-0 στο πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη.

Συνθέσεις
Ολυμπιακός:Ρομπέρτο, Αυλωνίτης, Μαζουακού, Σιόβας, Σαλίνο, Εντινγκά, Ντοσεβί, Μπουχαλάκης, Ντομίνγκες, Χάρα, Μπενίτες
Απόλλων:Πίτκας, Βασιλαντωνόπουλος, Λίτσης, Κοτσώνης, Κύργιας, Ηρακλής, Χατζής, Μπαμ Μπαμ, Φαρινόλα, Άρσιτς, Ανγκούλο

Πηγή:iefimerida.gr