Κερδίζει πάντα στην πρεμιέρα ο Βόλος

Η προσοχή όλων στον Βόλο είναι στραμμένη στην κυριακάτικη αναμέτρηση με τη Λαμία, στην πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ. Το φετινό ταξίδι των «κυανέρυθρων» στη μεγάλη επαγγελματική κατηγορία αρχίζει από το Πανθεσσαλικό στάδιο και στόχος τους είναι να μπουν με το δεξί στο πρωτάθλημα, όπως έκαναν και τα δύο προηγούμενα χρόνια με Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη (2-1) και Ατρόμητο πέρυσι στο Περιστέρι (2-0).
Μάλιστα, αξίζει να αναφέρουμε, πως από τότε που ιδρύθηκε η ομάδα, το καλοκαίρι του 2017, όλες οι πρεμιέρες στο πρωτάθλημα ήταν νικηφόρες για τον Βόλο. Στη Γ’ Εθνική την περίοδο 2017-18 οι «κυανέρυθροι» στο πρώτο τους παιχνίδι είχαν νικήσει με 5-0 στη Νεάπολη τον Αστέρα Ιτέας, με δύο γκολ του Ηλιόπουλου και από ένα των Πέντα, Ντεντάκη και Μάντζη. Την επόμενη χρονιά στη Φούτμπολ Λιγκ ο Βόλος είχε συντρίψει στην πρεμιέρα τον Καραϊσκάκη με το εντυπωσιακό 7-0. Χατ τρικ είχε πετύχει ο Βασίλης Μάντζης, ενώ είχαν σκοράρει και οι Ηλιόπουλος, Λούκας Γκαρσία, Πίτου Γκαρσία και Φράγκος.
Κόντρα στον Πανιώνιο την αγωνιστική περίοδο 2019-20 στη Σούπερ Λιγκ ο Χουάν Μουνίθ είχε πετύχει τα δύο γκολ του Βόλου στη νίκη της ομάδας του, ενώ για τους Νεοσμυρνιώτες είχε σκοράρει ο Αραμπούλι, που είναι και το μοναδικό τέρμα που έχει δεχθεί ο Βόλος σε πρεμιέρα σε τέσσερα παιχνίδια. Πέρυσι στο Περιστέρι ο Τάσος Δουβίκας και ο Ζαν Μπαριέντος είχαν σκοράρει στη νίκη των «κυανέρυθρων» με 2-0 επί του Ατρομήτου.
Φέτος αντίπαλος του Βόλου είναι η Λαμία, μια πολύ σκληρή ομάδα, η οποία έχει στον πάγκο της έναν προπονητή που γνωρίζει την κατηγορία, βρίσκεται στο σύλλογο από πέρυσι, ενώ φρόντισε να κρατήσει όλο τον περσινό βασικό κορμό και βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε Έλληνες ποδοσφαιριστές.