Κέρδισε τις εντυπώσεις παρά την ήττα o Κένταυρος Αγριάς απέναντι στον Α.Ο. Ηλυσιακό

Την ήττα παρά την προσπάθειά των νεαρών αθλητών του, γνώρισε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β εθνικής, από την ομάδα του Ηλυσιακού. Ο Σαββατιάτικος αγώνας στο κλειστό του ΕΑΚ ήταν ντέρμπι από πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο, προσφέροντας συναρπαστικές φάσεις αλλά και συγκινήσεις στους αρκετούς φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου.

Ο Ηλυσιακός που προβάλει σαν ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Α2 εθνική κατηγορία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 1 – 3 στο πέμπτο λεπτό. Οι παίκτες όμως της Μαγνησιώτικης ομάδας επέδειξαν στη συνέχεια δυναμισμό και στην επίθεση και σε άμυνα, με τους νεαρούς μάλιστα αθλητές της ομάδας να δίνουν το προβάδισμα με 8 – 4 στο 21ο λεπτό, προκαλώντας ενθουσιασμό στις κερκίδες του ΕΑΚ Βόλου. Η ομάδα των Ηλυσίων προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει το προβάδισμα για την ομάδα του Κενταύρου σε 10 – 8, με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες, ένα κακό όμως δεκάλεπτο για την ομάδα του Κενταύρου μετά το 40ο λεπτό, με πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα, έδωσε το προβάδισμα με 17 – 19 στο 50ο λεπτό για τον Ηλυσιακό, Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι νεαροί αθλητές του Κενταύρου προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, όμως η έμπειρη ομάδα Ηλυσιακού πήρε την νίκη με τελικό σκορ 20 – 22. Σαφώς το αποτέλεσμα δεν ήταν το θετικό που ήθελαν οι παίκτες του Κενταύρου Αγριάς, ιδιαίτερα στην πρεμιέρα τους στο φετινό πρωτάθλημα, οι νεαροί όμως αθλητές της Μαγνησιώτικης ομάδας, με πολλούς να παίρνουν το βάπτισμα του πυρός στον χθεσινό αγώνα, κέρδισαν τις εντυπώσεις, δίνοντας ελπίδες για το μέλλον. Πριν την έναρξη του αγώνα, οι αθλητές του Κενταύρου Αγριάς τίμησαν με μία ανθοδέσμη τον πρώην συμπαίκτη τους Θεμιστοκλή Αστέρη, ο οποίος αγωνίζεται πια με τα χρώματα του Ηλυσιακού.

Κένταυρος Αγριάς: Καρανάσιος (8), Αρβανιτίδης (3), Κρανιώτης (1), Σαμαράς, Δρενοβιάδης, Γκαμώτσος, Κίσκηρας, Ροδοβίτης, Λαγδός, Βαλκαμελής, Καποτάς, Μακρής (1). Μηλιόρδος (1), Χούστης (3), Χιώτης (3). Ζωναρόπουλος.
Ηλυσιακός Α.Ο.: Δήμου, Τσέτσος (1), Αστέρης (4), Διαμαντάκος, Πορτόγλης, Sokoli, Κωνσταντινίδης, Θεοδοσόπουλος (1), Μίχος (2), Κόρρας (5), Δάβαρης, Μάργαρης, Βροντός, Τρανταφύλλου (7), Λάγιος, Ζέκιος (2).
Τα πεντάλεπτα: 1 – 3, 2 – 3, 5 – 4, 7 – 4, 9 – 7, 10 – 8 (ημχ)
12 – 12, 14 – 15, 15 – 16, 17 – 19, 18 – 20, 20 – 22
Πέναλτι: 3/5 – 3/4 Δίλεπτες: 4 – 3

Συμμετοχή των ηλικιακών τμημάτων σε αναπτυξιακό τουρνουά στη Λαμία

Τα ηλικιακά τμήματα του Κενταύρου Αγριάς συμμετείχαν με επιτυχία σε αναπτυξιακό τουρνουά στη Λαμία που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 25 Νοεμβρίου στο κλειστό της Λαμίας. Ήταν μια γιορτή για το Χάντμπολ και τον αθλητισμό με την συμμετοχή δεκάδων παιδιών από τους συλλόγους της Κεντρικής Ελλάδας. Ο Κένταυρος Αγριάς συμμετείχε στο τουρνουά με τρία τμήματα (Παμπαίδες Α, Παμπαίδες Β και Μίνι).