Κέρδισε τη «μάχη» των… τριπόντων η Νίκη – Επικράτησε 87-81 του Ερμή Λαγκαδά στη Νέα Ιωνία

Άλμα σωτηρίας για τη Νίκη Βόλου. Μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά πήρε πολύτιμο ροζ φύλλο με σκορ 87-81 επί του Ερμή Λαγκαδά στη Ν. Ιωνία, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου Β’ Εθνικής, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Φρουσκλιά.
Ο Βολιώτης φόργουορντ οδήγησε τους «κυανόλευκους» στη νίκη με …χέρι-αλφάδι έξω από τα 6,75 αφού σημείωσε 6/7 τρίποντα, συνολικά 27 πόντους εκ των οποίων οι 14 στην τελευταία περίοδο. Έγινε ωραίο ματς που εξελίχθηκε σε «μάχη» τριπόντων, σε 12 ευστόχησαν οι παίκτες της Νίκης και σε 14 αυτοί του Ερμή.

Οι φιλοξενούμενοι, βαθμολογικά αδιάφοροι, έπαιξαν ελεύθερα και χωρίς άγχος, δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο ματς και εκδηλώνοντας πολλές επιθέσεις τους στα πρώτα 6-7 δευτερόλεπτα. Είχαν δε τον ψηλό Πιλκούδη να δεσπόζει κάτω από τα καλάθια. Είναι χαρακτηριστικό (ίσως και ρεκόρ) ότι ο εν λόγω παίκτης μάζεψε 11 ριμπάουντ μόνο στην α’ περίοδο (τα οκτώ ήταν επιθετικά) και εάν δεν έμενε αρκετά λεπτά στον πάγκο λόγω φάουλ, θα είχε κάνει μεγαλύτερη ζημιά.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τρίποντο του Κουτίνα αλλά ο Ερμής βρήκε πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών αφού η Νίκη υπέπεσε σε τέσσερα φάουλ στα πρώτα 6 λεπτά, εκ των οποίων τα τρία έδωσαν βολές. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 5/6 και με σερί 0-8, μετέτρεψαν το 7-6 (στο 4′) σε 7-14 (στο 7′). Είχαν σταθερό προβάδισμα, 13-21 με μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Πλιούκα στη λήξη της α’ περιόδου, διάστημα που μάζεψαν δέκα επιθετικά ριμπάουντ έναντι μόνο ενός της Νίκης…

Οι «κυανόλευκοι» με γρήγορο 4-0 μείωσαν, όμως ο Πιλκούδης έκανε το 17-23 με άλεϊ-ουπ κάρφωμα, προσπάθεια που χειροκρότησαν οι φίλαθλοι αναγνωρίζοντας την πολύ ωραία φάση, σπάνια στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, που παρουσίασαν οι παίκτες του Ερμή. Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο 12:25 (18-28) κι αργότερα έφθασε στο +13 (18-31 στο 12:47), με τους φιλοξενούμενους να εκδηλώνουν γρήγορες επιθέσεις. Με το σκορ στο 22-33, Φρουσκλιάς και Γιωτόπουλος πέτυχαν διαδοχικά τρίποντα (28-33 στο 16:08) και όταν το ταμπλό έδειχνε 30-35, ο Καραγεώργος πήρε το …όπλο του έξω από τα 6,75, επίσης με δύο στη σειρά δικά του μακρινά σουτ. Η Νίκη προηγήθηκε 36-35 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 5-4 και το ημίχρονο έκλεισε με την ελάχιστη διαφορά, 40-39, υπέρ των παικτών των Σπύρου Στατρίκη-Παναγιώτη Νάνη, αφού ο Κουτίνας ευστόχησε σε δύο λέι απ. Στο ημίχρονο, ο Καραγεώργος είχε 3/6 τρίποντα (στη συνέχεια ήταν άστοχος) και η Νίκη συνολικά 7/15.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με νέο τρίποντο από τον Φρουσκλιά, αλλά η ομάδα του Λαγκαδά απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα δύο φορές (45-45). Ο Τάσσος έδωσε σημαντικές λύσεις κάτω από τα καλάθια (ήταν για ακόμη μία φορά πολύ αποτελεσματικός, παίκτης-οικονομία με 6/8 δίποντα), ο Τασιούδης που έμεινε άποντος για 22 λεπτά, ανέβασε την απόδοσή του αφού είχε 9 πόντους σε αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης. Στο 26’ το σκορ ήταν 51-55, όμως ο Τασιούδης με πέντε σερί ισοφάρισε, ο ίδιος το 60-58 και ο Κουτίνας με μία βολή το 61-61 που ήταν σκορ όταν ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο. Σε αυτά τα λεπτά, το σκοράρισμα ανέλαβαν οι ψηλοί: Τασιούδης με 9, Φρουσκλιάς με 5 και Τάσσος με 4 πόντους, ενώ ο Ερμής από την άλλη επέμενε περιφερειακά αφού σούταρε 6/10 τρίποντα.

Ακολούθως οι «κυανόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν περίφημα το γεγονός ότι ο Ερμής υπέπεσε νωρίς σε τέσσερα φάουλ (μόλις σε δυόμιση λεπτά), διότι για 4:50 σκόραραν μόνο με βολές και είχαν απόλυτη ευστοχία, 8/8 από Κουτίνα, Τασιούδη, Τάσσο και Φρουσκλιά. Έτσι, διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα.
Τη …μονοτονία του σκορ μόνο από βολές έσπασε ο Φρουσκλιάς με τρίποντο στο 35:10 κάνοντας το 72-66, μείωσε στους τρεις με τον ίδιο τρόπο ο Νώτης, ο Τάσσος το 74-69 και ο Τσώλης το 76-69 στον αιφνιδιασμό ύστερα από δικό του κλέψιμο. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν έξω από τα 6,75 με τον Μήνου, όμως το ίδιο έκανε ο Φρουσκλιάς, μεγάλος πρωταγωνιστής της Νίκης. Κι αυτό γιατί αφού έκανε το 79-74, με νέο τρίποντο το 82-74 στο 37ο λεπτό και με βολές το 84-75. Ο Μάρουσιτς με μακρινό σουτ έριξε τη διαφορά στους έξι, 84-78 ενώ απέμεναν 130 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Στην επίθεση της Νίκης, ο Φρουσκλιάς έκανε μπάσιμο και αντί να τελειώσει από κοντά τη φάση, έβγαλε ασίστ για τον Κουτίνα που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 86-78. Ο Μήνου και πάλι με τρίποντο έδωσε …ελπίδες στους φιλοξενούμενους. Ο Τασιούδης κέρδισε φάουλ στο 39:01, αστόχησε στις βολές, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ ο Φρουσκλιάς που είχε με τη σειρά του 1/2 από τη γραμμή των ελευθέρων διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ 87-81 καθώς στη συνέχεια οι του Ερμή αστόχησαν σε δύο σουτ και ο Τσώλης σε ένα.

Ήταν μία σημαντική επικράτηση για τους παίκτες της Νίκης κόντρα σε αντίπαλο αδιάφορο αλλά δυνατό. Άλλωστε ο Ερμής φιγουράρει στην πρώτη εξάδα του ομίλου. Πλέον, η Νίκη έχει εκτός έδρας αγώνα με την Χαλκηδόνα και κάνει φινάλε στη Ν. Ιωνία κόντρα στον Έσπερο Λαμίας, θέλοντας «δύο στα δύο» για να πετύχει το στόχο της παραμονής στη Β’ Εθνική. Στην τριπλή ισοβαθμία με Γέφυρα και Στρατώνι, μειονεκτεί και έτσι, είναι στην 13η θέση που θέλει να αποφύγει… Τέλος, να σημειώσουμε ότι αρκετός κόσμος βρέθηκε χθες στη Ν. Ιωνία τηρουμένων των αναλογιών, δηλαδή του γεγονός ότι την ίδια ώρα λίγο παραδίπλα η ποδοσφαιρική ομάδα έδινε τον αγώνα μπαράζ.
Δεκάλεπτα: 13-21, 40-39, 61-61, 87-81
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 9 (0/3δ., 3/8τρ., ριμπ.3-0), Αναγνωστόπουλος (ριμπ.2-0), Γιωτόπουλος 3 (0/1δ., 1/2τρ., ριμπ.3-0), Κουτίνας 17 (4/6β., 5/7δ., 1/5τρ., ριμπ.3-1, 3 κλεψ.), Τασιούδης 11 (4/6β., 2/6δ., 1/2τρ., ριμπ.4-2), Τσώλης 5 (3/4β., 1/3δ., 0/2τρ., ριμπ.5-0, 2 κλεψ.), Τάσσος 15 (3/5β., 6/8δ., ριμπ.0-2, 1 κλεψ.), Φρουσκλιάς 27 (7/10β., 1/2δ., 6/7τρ., ριμπ.3-1, 2 κλεψ.), Διγενής (0/1τρ.).
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κυρούδης): Μήνου 19 (4/4β., 5/7τρ.), Μάρουσιτς 12 (2/5τρ.), Τσιρογιάννης 2, Παπαπασχάλης, Νώτης 13 (1), Παρίτσης 14 (3/7τρ.), Πλιούκας 9 (3/8τρ.), Γκαμούρας 6, Χριστοδούλου, Πλικούδης 6 (3/6δ., ριμπ.4-10).

ΑΟ Αγρινίου-ΧΑΝΘ 75-57
Φίλιππος Βέρ.-Γέφυρα 79-76
Στρατώνι-Ίκαροι Σερ. 76-70
ΓΣ Φαρσάλων-Ελευθερούπολη 70-60
Μαχητές-Ανατόλια 74-71