Κέρδισε και πήρε ανάσα ο Ολυμπιακός Βόλου

Όπως στο πρώτο παιχνίδι στην Κοζάνη, έτσι και στην αναμέτρηση του δευτέρου γύρου στη Νεάπολη, ο Ολυμπιακός Βόλου «φιλοδώρησε» με τρία γκολ την ΑΕΠ Κοζάνης (3-0), σκοράροντας όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, όπως δηλαδή συνέβη και στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στις 31 Μαρτίου.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν ανούσια υπεροχή και δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να απειλήσουν με αξιώσεις το τέρμα του Σταυρίδη, αν και χάθηκαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες, δύο με τον Βουκελάτο και μία με τον Κόλα, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι με δυνατό σουτ.

Στο διάστημα αυτό δεν λειτούργησε το σχήμα με τους δύο επιθετικούς (Τζούριτς, Παπαδημητρίου). Ο Βασίλης Βούζας άλλαξε τη διάταξη στο β’ μέρος, με την είσοδο του Τσαγκαλίδη στη θέση του Τζούριτς. Ο νεαρός έπαιξε στην αριστερή πλευρά και ο Νικλητσιώτης αγωνίστηκε ως επιθετικός χαφ, έχοντας πιο ελεύθερο ρόλο.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος και στη μία ώρα αγώνα άνοιξε το σκορ από στατική φάση, εκτέλεση κόρνερ και ωραία κεφαλιά από τον Γιαννίτση. Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο τέρμα που σημειώνει φέτος ο Ολυμπιακός από στατική φάση, μετά το τέρμα που πέτυχε ο Ιγκόρ Φιλίποβιτς, επίσης με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, στο ματς με τον Πιερικό στην Κατερίνη.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν σαφώς πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος σημείωσε άλλα δύο τέρματα, με τους Ιάσονα Παπαδημητρίου (αυτό ήταν το έβδομο γκολ του Βολιώτη επιθετικού στο πρωτάθλημα) και με τον Νίκο Μπουτζίκο. Έτσι, πλέον, οι παίκτες που έχουν σκοράρει φέτος με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα έγιναν πέντε (Παπαδημητρίου, Βουκελάτος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης και Μπουτζίκος).

Στα τελευταία λεπτά και μετά το 3-0 υπήρξε μία χαλάρωση, με την ΑΕΠ Κοζάνης να χάνει τρεις καλές ευκαιρίες, γεγονός που θα πρέπει να προβληματίσει τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία.