Οι Κενυάτες κυριάρχησαν στον Μαραθώνιο της Αθήνας

Οι Κενυάτες δρομείς κυριάρχησαν στον 35ο Μαραθώνιο της Αθήνας, καταλαμβάνοντας τις τρεις πρώτες θέσεις στους άνδρες.

Περισσότεροι από 50.000 δρομείς πήραν μέρος στον μαραθώνιο και τους υπόλοιπους αγώνες που γίνονταν παράλληλα, δημιουργώντας ένα κλίμα γιορτής στο κέντρο της Αθήνας.

Πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο έφτασε ο Σάμιουελ Καλαλέϊ, καλύπτοντας τη διαδρομή σε 2ωρ.12.17. Τον ακολούθησαν οι επίσης Κενυάτες Μίλτον Ρότιτς (2ωρ.16.08), που ήταν ο περσινός νικητής, και Γεγκο Κιπτόο (2ωρ.16.08).

Στις γυναίκες, η Μπαντάνε Μπεντάτου Χίπρα, από την Αιθιοπία, ήταν η νικήτρια, με χρόνο 2ωρ.34.18.

Από ελληνικής πλευράς η Ουρανία Ρεμπούλη και Κώστας Γκελαούζος αναδείχθηκαν νικητές, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξάγεται παράλληλα με τον Μαραθώνιο της Αθήνας.

Η Ρεμπούλη ήταν νικήτρια για τρίτη διαδοχική χρονιά, τερματίζοντας σε 2ωρ.49.06. Την ακολούθησαν οι Γλυκερία Τζιατζιά (2ωρ.51.20) και η Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο (2ωρ.53.55).

Ο Γκελαούζος έβαλε τέλος στο σερί του Χριστόφορου Μερούση, τερματίζοντας σε 2ωρ.27.21. Ο δρομέας από τη Χίο τον ακολούθησε με 2ωρ.28.17 και τρίτος ήταν ο Γιώργος Καραΐσκος με 2ωρ.28.57.

Πηγή: iefimerida