Κατώτερος των περιστάσεων ο Ολυμπιακός Βόλου – Έχασε 1-0 από τη Βέροια μετά από μέτρια εμφάνιση

Την τέταρτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ γνώρισε στη Βέροια ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 1-0, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 15’ ο Κανούλας με κεφαλιά, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να διαμαρτύρονται έντονα, υποστηρίζοντας πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το κακό πρόσωπο που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου η ομάδα δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο. Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο κινητικοί και δραστήριοι, είχαν σαφώς καλύτερη παρουσία, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα, προκειμένου να φτάσουν, έστω στο γκολ της ισοφάρισης και έφυγαν με «σκυμμένο» το κεφάλι από το δημοτικό στάδιο της Βέροιας.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί ψηλότερα στη βαθμολογία και να εκμεταλλευτεί την ήττα των Τρικάλων εντός έδρας από τον Διαγόρα, αλλά και την εντός έδρας ισοπαλία του Ιωνικού με τον Θεσπρωτό. Με το αποτέλεσμα αυτό η Βέροια ξέφυγε πέντε βαθμούς από τον Ολυμπιακό και φιγουράρει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς, έναντι 23 των «ερυθρολεύκων» που βρίσκονται στην 5η θέση. Τα Τρίκαλα προηγούνται με 31 βαθμούς, ενώ πίσω από τη Βέροια βρίσκονται ο Ιωνικός με 26 και η Καβάλα με 24.

Πως αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες
Ο Σούλης Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1, Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος, ενώ το δεξί άκρο κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης και Παπαϊωάννου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσιάρας και Μητρόπουλος, με τους Κουτσιανικούλη (δεξιά) και Ντούνη (αριστερά) να επιχειρούν στις πτέρυγες. Ο Ράντι έπαιξε πίσω από τον προωθημένο Πόζογλου.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της Βέροιας, Κώστας Γεωργιάδης, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-4-2. Την εστία υπερασπίστηκε ο Βοσνιάδης, με τους Μουχάλη και Πεταυράκη στα δύο άκρα της άμυνας, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Οι Μαραγκός και Στάμος ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Βεργώνης, Πολύζος (ως εσωτερικοί μέσοι) και οι Πέντα, Ζούρκος στα άκρα. Το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Πασάς και Κανούλας.

Άνευροι στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι»
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε νωχελικός, χωρίς νεύρο και πάθος, με πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Οι παίκτες της Βέροιας πίεζαν ψηλά και αυτό δυσκόλευε σε πολύ μεγάλο βαθμό τους ποδοσφαιριστές του Σούλη Παπαδόπουλου, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από το τέρμα του Βοσνιάδη. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός, πως στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» δεν καταφέραν να δημιουργήσουν ούτε μία αξιόλογη φάση για γκολ.

Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο 10λεπτο ήταν σαφώς ανώτεροι, είχαν καλύτερη κυκλοφορία μπάλας και τις ευκαιρίες να σκοράρουν. Απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που πραγματοποίησε από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα της φετινής χρονιάς. Οι μεσοεπιθετικοί της ομάδας ήταν «ωσεί παρόντες» μέσα στο γήπεδο, ενώ δεν έλειψαν τα λάθη και στον ανασταλτικό τομέα.

Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε στο 2’ από τον Μπουτζίκο, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα έξω από τα δοκάρια του Βοσνιάδη. Η Βέροια στο 14’ με τον Πασά είχε ένα σουτ στο οποίο η μπάλα πέρασε άουτ και στο επόμενο λεπτό το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους, με το γκολ να ελέγχεται ως οφσάιντ. Συγκεκριμένα, ο Πασάς επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κανούλας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Γιδόπουλου και στα δίχτυα για να κάνει το 1-0. Οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον β’ βοηθό, Δημήτρη Κηλικιώτη από την Ξάνθη, υποστηρίζοντας πως έπρεπε να σηκώσει τη σημαία του υποδεικνύοντας οφσάιντ τον σκόρερ της Βέροιας.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στο ημίωρο που ακολούθησε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους και μάλιστα η Βέροια ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την επίτευξη δευτέρου τέρματος.

Στο 21’ ο Ζούρκος εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιδόπουλου. Στο 32’ ο Πέντα ελίχθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, σούταρε, με τη μπάλα να περνά αρκετά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιδόπουλου. Νέο σουτ του Πέντα στο 37’ με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 39’ σε σέντρα-σουτ του Πεταυράκη, ο Γιδόπουλος δύσκολα έδιωξε τη μπάλα που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Στο 44’ ο Πολύζος δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το γυριστό σουτ, με τον Γιδόπουλο να διώχνει τη μπάλα με γροθιές, στην τελευταία καλή επιθετική προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ανέβηκε στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε τον Λόρι Κέρη στη θέση του Ντούνη, με στόχο να φρεσκάρει τη μεσοεπιθετική του γραμμή. Είναι γεγονός πως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τη Βέροια να οπισθοχωρεί και να παίζει με αντεπιθέσεις, ωστόσο, με εξαίρεση μια κλασική ευκαιρία με τον Πόζογλου στο 75’, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν κάποια άλλη κλασική ευκαιρία, πέρα από ορισμένα σουτ, τα οποία έφυγαν άουτ.

Η Βέροια ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και απείλησε με δεύτερο γκολ το τέρμα του Γιδόπουλου, κυρίως με τον Κανούλα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και στο διάστημα 46’-55’ η ομάδα είχε τρία σουτ τα οποία δεν βρήκαν τον στόχο. Στο 47’ ο Μπουτζίκος σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι της Βέροιας, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ράντι στο 50’, με τον Βοσνιάδη, πάντως, να ελέγχει τη φάση. Στο 52’ σε νέο σουτ του Τσιάρα, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η Βέροια απείλησε την άμυνα του Ολυμπιακού στο 58’ όταν ο Ζούρκος σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, με τον Γιδόπουλο να αποκρούει. Από το 60’ μέχρι το 75’ ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων (στο 69’ πέρασε στο ματς και ο Τσίτας στη θέση του Μητρόπουλου με το σχήμα του Ολυμπιακού να γίνεται πιο επιθετικό), όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή φάση για γκολ. Η καλύτερη στιγμή των «ερυθρόλευκων» στο ματς σημειώθηκε στο 75’. Ο Κέρη με ωραία πάσα βρήκε τον Πόζογλου μέσα στην περιοχή της Βέροιας, ο επιθετικός του Ολυμπιακού σούταρε πάνω στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Βοσνιάδη.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τρεις καλές στιγμές για γκολ. Στο 79’ο Βεργώνης σούταρε άουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 81’ το γυριστό σουτ του Κανούλα έδιωξε σωτήρια ο Γιδόπουλος. Στο 83’ σε νέο σουτ του Κανούλα η μπάλα έφυγε άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κέρη εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, με τον Βοσνιάδη να μπλοκάρει τη μπάλα, στην τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Κηλικιώτης (Ξάνθης)
4ος διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)
Κίτρινες: Κανούλας, Μαραγκός, Μουχάλης-Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου, Ράντι.

ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Μαραγκός, Στάμου, Βεργώνης, Πολύζος, Πέντα (53’ Μπλέτσας), Ζούρκος (76’ Ταϊρης), Πασάς, Κανούλας (87’ Χατζάρας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου, Τσιάρας, Μητρόπουλος (69’ Τσίτας), Κουτσιανικούλης, Ντούνης (46’ Κέρη), Ράντι, Πόζογλου (82’ Ναβαλόν).

Ανακοίνωση της ΠΑΕ
Ανακοίνωση εξέδωσε η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου με την οποία συγχαίρει τον διαιτητή του αγώνα με τη Βέροια, Κωνσταντίνο Περράκη και τον πρώτο βοηθό Χρήστο Νικολάου, όχι όμως και τον β’ βοηθό Δημήτρη Κηλικιώτη, καθώς όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αναλυτικά:

«Η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου συγχαίρει τον διαιτητή κ. Περράκη Κωνσταντίνο (Αθηνών) και τον Α’ Βοηθό κ. Νικολάου Χρήστου (Αθηνών) για την άψογη διαιτησία στον σημερινό αγώνα της ομάδας μας με την Βέροια για την 15η αγωνιστική της Football League, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες τις οποίες, δυστυχώς, καθόρισε ο Β’ Βοηθός της αναμέτρησης κ. Κηλικιώτης Δημήτρης (Ξάνθης).
Ο κ. Κηλικιώτης δεν κατάφερε να φανεί αντάξιος των περιστάσεων και λυπούμαστε πραγματικά που δεν ακολούθησε το παράδειγμα των συναδέλφων του. Το μόνο που αναρωτιόμαστε είναι αν το βράδυ θα κοιμηθεί με την συνείδηση του καθαρή.
Υ.Γ. Για να είμαστε ξεκάθαροι. Εμάς περιστατικά όπως τα σημερινά μας δυναμώνουν ακόμα περισσότερο για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Δεν θέλουμε και δεν ζητάμε να μας χαριστεί τίποτα. Ζητάμε μόνο σωστές διαιτησίες όπως των κκ. Περράκη και Νικολάου.
Υ.Γ. 1 Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο της ομάδας μας που έκανε το ταξίδι μέχρι την Βέροια και δεν σταμάτησε να φωνάζει για 90 λεπτά».

Σ. Παπαδόπουλος: Δικαιούμασταν κάτι παραπάνω
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου, Σούλης Παπαδόπουλος, στις δηλώσεις του μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τη Βέροια τόνισε τα εξής:

«Νομίζω ότι έγινε ένα παιχνίδι αρκετά καλό. Έδειξαν και οι δύο ομάδες ότι δίκαια είναι ψηλά στη βαθμολογία και ήθελαν τη νίκη για τον ίδιο λόγο.

Αν και ξεκινήσαμε στα πρώτα 15 λεπτά πολύ καλά, με την πρώτη φάση που κάνει ο αντίπαλος και πετυχαίνει το γκολ, εμείς χάσαμε την ηρεμία μας. Νομίζω ότι η Βέροια στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη από εμάς. Μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Εμείς διαμαρτυρόμασταν πιο πολύ για το γκολ που δεχθήκαμε, παρά να κοιτάξουμε να παίξουμε ποδόσφαιρο.

Στο ημίχρονο μιλήσαμε με τους παίκτες, ηρεμήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω ότι ήμασταν αρκετά καλοί. Πιστεύω, πως δικαιούμασταν κάτι παραπάνω, απέναντι σε μια ομάδα, η οποία προς το τέλος του παιχνιδιού που είχαμε ανοιχτεί, έγινε πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Το μόνο που μας έλειψε ήταν το γκολ.

Συγχαρητήρια στον αντίπαλο για τη νίκη του. Μας ξέφυγε τώρα στη βαθμολογία, αλλά δεν έχουμε τίποτα άλλο να κάνουμε, από το να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι για να πάμε όσο γίνεται πιο ψηλά στη βαθμολογία. Είμαστε μια ομάδα αρκετά καλή και κοιτάμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο».