«Καθάρισε» στο β’ μέρος ο Σαερα

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκλείδωσε την άμυνα του Ανθίμου Γαζή ο Σαρακηνός, πανηγυρίζοντας με σκορ 2-0 την πρώτη του φετινή επιτυχία στο πρωτάθλημα. Ο κακός αγωνιστικός χώρος με το λασπώδες τερέν σε αρκετά σημεία ευνόησε τη φιλοξενούμενη ομάδα που παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς. Γυριστό σουτ του Κοντοβά από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν ανησύχησε τον Ζαρίφη που μπλόκαρε (5′), μακρινό συρτό σουτ του Μαστακούλη έφυγε λίγο άουτ (17′), επικίνδυνη σέντρα του Ντούρο πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς ο Κίτσας έκοψε προ του Σιδηρόπουλου (38′), ενώ στο 43′ Κοντοβάς-Γκάμπας πετάχτηκαν στην πορεία της μπάλας αλλά την έστειλαν άουτ από καλή θέση. Για τον Άνθιμο Γαζή, η φάση που απείλησε στο πρώτο 45λεπτο σημειώθηκε στο 31ο λεπτό. Ο Σαραφίδης πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στην καρδιά της άμυνας για τον Μπόγιαν αλλά ο Κοντογιάννης με γρήγορη έξοδο πρόλαβε να διώξει την τελευταία στιγμή, πριν ο επιθετικός «τσιμπήσει» την μπάλα και σκοράρει σε άδεια εστία. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα κόντραρε στον Τσαγγαρά κι έφυγε κόρνερ περνώντας ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Σαρακηνός πέτυχε γρήγορα το γκολ και τη λύση έδωσε ένας από τους καλύτερους παίκτες του τοπικού μας πρωταθλήματος, ο Γιάννης Κοντοβάς με σουτ-βολέ έξω από τη μεγάλη περιοχή ύστερα από πάσα του Θάνου στο 48’. Το 2-0 στο 65′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαστακούλης. Η εσχάτη των ποινών δόθηκε για χέρι του Καρούτσου σε σουτ του Γκάμπα, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πως το χέρι έγινε εξ επαφής.

Οι «ροσονέρι» του Γιάννη Φασουράκη έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια με κεφαλιές των Παπαστεργίου, Ντούρο που πέρασαν ελάχιστα άουτ, ενώ σε δύο περιπτώσεις ο Μπαρμπούτας ήταν ο τελικός εκφραστής της επιθετικής προσπάθειας: προβολή του απέκρουσε ο Ζαρίφης και σουτ-βολέ χτύπησε στο δοκάρι.

Αναφορικά με τον Άνθιμο Γαζή, στο β’ μέρος είχε μία παραπλήσια φάση με αυτή του πρώτου όταν στο 53′ ο Κοντογιάννης πρόλαβε με έξοδο να απομακρύνει προ του Κίτσα. Να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με τον Σαρακηνό έκανε ο υψηλόσωμος επιθετικός Γιάννης Παπαστεργίου, ενώ προσφάτως αποκτήθηκε ο ακραίος επιθετικός Κωνσταντίνος Ντίτσος, ο οποίος είχε θητεία στην Κ20 του Ηρακλή Θεσσαλονίκης και πέρυσι αγωνίστηκε στο τοπικό της ΕΠΣ Μακεδονίας με το Πανόραμα.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Ντούρο, Σιδηρόπουλος (78’ Ηλ. Ρακής), Τσαγγαράς, Γιαμαλής, Θάνος, Μαστακούλης, Κοντοβάς, Καλαμάτας (75’ Τσαρδακάς), Κωνσταντάκος (68’ Παπαστεργίου), Γκάμπας (78’ Μπαρμπούτας).

ΑΝΘΙΜΟΣ ΓΑΖΗΣ: Ζαρίφης, Καρούτσος (75’ Γεωργιάδης), Αλεξίου, Παρασκευάς, Μυλωνάς, Κωστάκης, Σαραφίδης, Παπαδόπουλος (70’ Δαμάσκος), Μπόγιαν (46’ Σένκο), Δημόπουλος, Κίτσας (65’ Ταφίλης).