«Καθάρισε» στο β’ μέρος ο Ίωνας τον Αιολικό, 89-61 για το Κύπελλο ΕΣΚΑΘ

Για το Κύπελλο της ΕΣΚΑΘ ο Ίωνας επικράτησε με 89-61 του Αιολικού. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Αιολικός παίζοντας καλό μπάσκετ και εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα του Ίωνα κατάφερε να προηγηθεί με 29-20 στην πρώτη περίοδο.
Η εικόνα του Ίωνα βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αμυντική του λειτουργία βελτιώθηκε, κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο, δύο ολιγωρίες στην άμυνα διαμόρφωσαν το 41-40 υπέρ του Αιολικού με τη λήξη του ημιχρόνου.
Ο Ίωνας ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα να παίζει καλό μπάσκετ, να βγάζει όμορφες συνεργασίες στο παρκέ και με κύριο εκφραστή τον Διγενή στην επίθεση (πρώτος σκόρερ με 20 πόντους), έκανε ένα σερί 29-2 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.
Δεκάλεπτα : 20-28, 20-13, 29-13, 20-7
ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Χριστάκης 7, Καλογερόπουλος 16 (1), Κορτέσης 2, Παλάσκας 8, Γενιτσαρίδης 2, Διγενής 20 (2), Χριστομάνος 6, Τζήμας 13 (2), Γιαννιώτης 6 (1), Αγάλου, Χαρχαρής 9, Παππάς.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Ζαρνακούπης 13 (2), Χατζής, Βότζος 3 (1), Γκίστι 3 (1), Μισαηλίδης 12, Κολτσιδόπουλος 3 (1), Γραμματίκας 3 (1), Σαββίδης 9, Βαϊόπουλος 11, Ξανθάς 2, Χάρχαρης 2, Νικολαΐδης.