«Καθάρισε» σε τρία λεπτά ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον Θησέα

Με γκολ των Κώστα Φλίγκου και Σερτζίνιο ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Θησέα στο Βελεστίνο, έκανε το «τέσσερα στα τέσσερα» στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και παρέμεινε μόνος πρώτος στον 4ο όμιλο. Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τους «ερυθρόλευκους», ενώ ο Θησέας γνώρισε την τρίτη φετινή του ήττα.
Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν προβλήματα στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους για να απειλήσουν το τέρμα του Κουτσιρίμπα, ενώ γενικά το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη ανέβασαν την απόδοσή τους και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί. Πέτυχαν δύο γκολ, ενώ δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να σημειώσουν κι άλλα τέρματα.
Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έδωσαν βροντερό «παρών» και στο Βελεστίνο, με τους οπαδούς να δημιουργούν ωραία ατμόσφαιρα και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν για την ομάδα τους, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Περικλής Αμανατίδης, παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Γιακουμής. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σάββας και το αριστερό ο Μπουτζίκος, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Οικονομόπουλος και Λεάντρο. Κεντρικοί μέσοι ήταν ο Ρόκας, με τον Ναζίμ, που είχαν μπροστά τους σε ρόλο «δεκαριού» τον Λώττα. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Ζγκούρι από τη δεξιά πλευρά και ο Σερτζίνιο από την αριστερή. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Φλίγκος.
Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Παστεργίου παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Κουτριρίμπα, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Καψιώτης, Γιαουπλάρι, Βαν Ντε Γουίχε και Διαμαντόπουλος. Στον άξονα, ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Κοτζαθανάσης και Χατζησταμάτης, ενώ μπροστά τους τοποθετήθηκε ο Πέτσης. Από τα δεξιά κινούνταν ο Αγιασιώτης, από τα αριστερά ο Δημητριάδης, ενώ ο Οικονόμου έπαιξε ως προωθημένος.

Μονομαχία Σάββα-Δημητριάδη στο χθεσινό παιχνίδι

Μετά το 30’ ανέβασε στροφές
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στη δημιουργία φάσεων. Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, να περιόρισαν τον Θησέα σε παθητικό ρόλο, όμως δύσκολα πατούσαν την αντίπαλη περιοχή.
Η ομάδα της Αγριάς είχε κλείσει τους χώρους, δεν υπήρχε «καθαρό» μυαλό από πλευράς παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι επιδόθηκαν σε άναρχο παιχνίδι, χωρίς τον ανάλογο ρυθμό και σ’ έναν κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος επηρέασε τις κινήσεις και των 22 ποδοσφαιριστών.
Ο Θησέας στο 10’, πάντως, λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό, καθώς στη μοναδική καλή στιγμή που είχε στο παιχνίδι, ο Οικονόμου σούταρε άουτ, από το ύψος της περιοχής, μετά από ωραία συνεργασία Πέτση-Δημητριάδη και πάσα του τελευταίου.
Στο 29’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, όταν ο Ζγκούρι βρέθηκε στο χόρτο σε μαρκάρισμα του Γιαουπλάρι, για να ακολουθήσουν πέντε καλές στιγμές για τους «ερυθρόλευκους» από το 33’ έως το 45’. Στο 33’ ο Φλίγκος σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξιό δοκάρι του Κουτσιρίμπα.
Στο 34’ ο Ζγκούρι βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και από πλάγια θέση επιχείρησε διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Λώττα, όπως κι εκείνο του Φλίγκου στο 44’ έφυγαν άουτ. Στην τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος, ο Ζγκούρι σούταρε στο 45’ από κοντά, με τον Κουτσιρίμπα να του λέει «όχι» και να κρατά την εστία του ανέπαφη, μπλοκάροντας τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

«Καθάρισε» σε τρία λεπτά
Ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου ήταν μια διαφορετική ομάδα. Κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να σημειώσει δύο τέρματα, με τους παίκτες να διώχνουν το άγχος από πάνω τους και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν πολύ καλά το παιχνίδι, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα τέρματα.
Υπήρχαν ορισμένα διαστήματα στο παιχνίδι, όπου οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα του Θησέα.
Στην πρώτη μεγάλη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ευτύχισε να προηγηθεί. Ο Λώττας εκτέλεσε το κόρνερ από τη δεξιά πλευρά στο 52’, με τον Φλίγκο να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 55’ ο Σερτζίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην αντίπαλη περιοχή, μετά από πάσα του Μπουτζίκου, πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 0-2. Η νίκη είχε, πλέον, «κλειδώσει» για τον Ολυμπιακό, οι παίκτες του οποίου, πάντως, συνέχισαν να επιτίθενται… κατά κύματα, δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα του Θησέα.

Στο 59’ το σουτ του Ναζίμ από το ύψος της περιοχής κατέληξε ελάχιστα άουτ, ενώ το σουτ του Κόλα από το ίδιο σημείο στο 65’, αποκρούστηκε από τον Κουτσιρίμπα σε κόρνερ. Στο 77’ το σουτ του Σερτζίνιο από το ύψος της περιοχής έφυγε εκτός εστίας, ενώ το σουτ του ίδιου στο 84’ μέσα από την περιοχή, αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Θησέα. Στην τελευταία καλή φάση του αγώνα στο 87’, ο Σερτζίνιο δεν μπόρεσε από κοντά να γράψει το 0-3, με τον Κουτσιρίμπα να αποκρούει σωτήρια.
Μετά το τέλος του αγώνα ανακοινώθηκε η λύση της συνεργασίας του Κώστα Παπαστεργίου με τον Θησέα (αναλυτικό ρεπορτάζ στη σελ. 13). Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Στέφανος Ξηροφώτος είναι μεταξύ των υποψηφίων προπονητών να αναλάβουν την ομάδα της Αγριάς.
Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Βρούζος, Σαλτσίδης (Πιερίας)
Κίτρινες: 69’ Γιαουπλάρι-70’ Μπουτζίκος
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Καψιώτης, Διαμαντόπουλος, Γιαουπλάρι, Βαν Ντε Γουίχε, Χατζησταμάτης (63’ Βλάχος), Αγιασιώτης, Κοτζαθανάσης (80’ Ζάχος), Πέτσης (80’ Παπαϊωάννου), Οικονόμου, Δημητριάδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Σάββας (90’ Παπουτσογιαννόπουλος), Οικονομόπουλος, Λεάντρο, Μπουτζίκος, Κόλα (79’ Κόλα), Ναζίμ (83’ Ευθυμιάδης), Σερτζίνιο, Φλίγκος (79’ Σκοπελίτης), Λώττας, Ζγκούρι.