«Καθάρισε» ο Τσελεπής για Ρήγα – Oι Βελεστινιώτες κέρδισαν 2-1 τον Μαγνησιακό και πέρασαν στους «8» του Κυπέλλου

Λίγο έλειψε να γίνει η έκπληξη χθες το απόγευμα στο «Κιούπι». Ο Ρήγας Φεραίος τα βρήκε σκούρα απέναντι στον γηπεδούχο Μαγνησιακό, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 2-1 και να προκριθεί στους «8» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Οι Βελεστινιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 49’ με το αυτογκόλ του Τζέκα, αλλά «καθάρισε» γι’ αυτούς ο Τσελεπής με δύο τέρματα στο 74’ (με πέναλτι) και στο 88’.

Ενδιαφέρον παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ιστορικές ομάδες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο «Κιούπι». Βέβαια, στο μεγαλύτερο διάστημα του β’ ημιχρόνου υπήρχε μεγάλη δυσκολία για να διακρίνει κανείς τι συνέβαινε στον αγωνιστικό χώρο διότι το ματς ξεκίνησε στις 4 μ.μ. και ο φωτισμός από τους προβολείς του γηπέδου αποδείχθηκε ανεπαρκής.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα, όσον αφορά την ορατότητα, υπήρχε στο τέρμα που βρίσκεται προς την πλευρά των αποδυτηρίων. Σε αυτό όμως βρήκε δύο φορές τον στόχο ο Τάσος Τσελεπής, βοηθώντας τον Ρήγα να κάνει την ανατροπή. Έτσι, οι Βελεστινιώτες πέρασαν στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Σαρακηνό.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Για τον Μαγνησιακό, που έδειξε ότι δίκαια συγκαταλέγεται στις καλές ομάδες της Α’ τοπικής, ο προπονητής του Βασίλης Πανόπουλος επέλεξε σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Βίτσος. Δεξί μπακ ο Κρανιάς και αριστερό ο Βασιλείου, ενώ στο κέντρο της άμυνας τοποθετήθηκαν οι Κοντοβάς και Προβιάς. Αμυντικό χαφ ήταν ο Πανόπουλος. Δεξιά του έπαιζε ο Δεμίρης και αριστερά ο Χατζητρακόσιας, με τον Λιάρο να παίζει στον άξονα, πίσω από τους επιθετικούς Θεοδωρόπουλο και Δανιλόπουλο.
Στον Ρήγα, το τεχνικό επιτελείο (Χρ. Σπαθής, Γ. Αλεξίου, Γ. Γάτος) έκανε «ροτέισον» μια και την Κυριακή ακολουθεί το σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι με τον Α.Ο. Σελλάνων, για τη Γ’ Εθνική. Το σύστημα ήταν 4-3-3, με τον Παπαγιάννη κάτω από τα δοκάρια, τους Ράπτη (δεξιά), Λάμπρου (αριστερά) στα άκρα της άμυνας και τους Γκάγκα και Πατσή στις θέσεις των στόπερ. Ανασταλτικός μέσος ήταν ο Αλεξίου, εσωτερικοί χαφ οι Παπαγεωργίου και Σούγκαρης, δεξί εξτρέμ ο Νασιακόπουλος, αριστερό εξτρέμ ο Τσελεπής και σέντερ φορ ο Τζέκα.

Υπό την πίεση του Θεοδωρόπουλου, ο Τζέκα σημειώνει άθελά του αυτογκόλ

Οι κυριότερες φάσεις
Στο α’ ημίχρονο ο Ρήγας είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο Μαγνησιακός αμυνόταν με σωστό τρόπο. Στο 14’ ο Τσελεπής έκανε σέντρα-σουτ από τα αριστερά και ο Νασιακόπουλος την προβολή, με τη μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Πατσή πέρασε άουτ, ενώ 39’ ο Βελεστινιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Νασιακόπουλο που «νικήθηκε» από τον Βίτσο σε τετ α τετ.

Η πρώτη αξιόλογη επιθετική ενέργεια του Μαγνησιακού καταγράφηκε στο 48’, με το σουτ του Δεμίρη, που μπλόκαρε ο σωστά τοποθετημένος Παπαγιάννης. Αυτό ήταν η… προειδοποίηση των γηπεδούχων, αφού στο επόμενο λεπτό άνοιξαν το σκορ: Ο Προβιάς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και έφερε τη μπάλα στην περιοχή. Τη διεκδίκησαν ο Θεοδωρόπουλος με τον Τζέκα και από το σώμα του τελευταίου κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

Πολύ γρήγορα η τεχνική ηγεσία του Ρήγα έριξε στο ματς τον Τζοβάρα και έτσι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με δύο φορ περιοχής. Στο 57’ ο Νασιακόπουλος «σημάδεψε» τον Τζοβάρα σε εκτέλεση φάουλ, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα. Στο 61’ σουτ του Τζέκα πέρασε άουτ, ενώ στο 68’ ο Προβιάς προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά ο Παπαγιάννης απέκρουσε.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Τζοβάρας προσπάθησε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Προβιά και ο διαιτητής Βαρτσάκης έδωσε πέναλτι για χέρι του αρχηγού του Μαγνησιακού. Ο πάγκος των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκε, αλλά ο ρέφερι δεν άλλαξε απόφαση. Ο Τσελεπής αποδείχθηκε απόλυτα ψύχραιμος από τα 11 μέτρα. Εκτέλεσε στην αριστερή γωνία και έγραψε το 1-1.
Η παράταση έδειχνε πολύ πιθανή, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν σκόραραν για τις ομάδες τους ο Λάμπρου (αστόχησε στο 77’) και ο Θεοδωρόπουλος (απέκρουσε ο Παπαγιάννης στο 83’).
Όμως στο 88’ «μίλησε» ξανά ο Τάσος Τσελεπής. Μετά από βολέ του Παπαγιάννη έγινε κάτοχος της μπάλας και με υπέροχο πλασέ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 1-2.
Διαιτητής: Βαρτσάκης.
Βοηθοί: Γιάννης, Θ. Τασιόπουλος.
Κίτρινη: Κοντοβάς.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσος, Κρανιάς, Βασιλείου, Κοντοβάς, Προβιάς, Πανόπουλος, Χατζητρακόσιας, Δεμίρης Δανιλόπουλος (77’ Τσένα), Λιάρος (77’ Ζάγκας), Θεοδωρόπουλος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Ράπτης, Γκάγκας, Λάμπρου, Πατσής, Αλεξίου, Νασιακόπουλος (92’ Καρλιάμπας), Σούγκαρης (54’ Τζοβάρας), Τζέκα (71’ Παπακώστας), Παπαγεωργίου (67’ Χατζησταμάτης), Τσελεπής.

Ο Διώτης «σφυρίζει» στο Σέλλανα-Ρήγας
Στο παιχνίδι της Κυριακής Α.Ο. Σελλάνων-Ρήγας ορίστηκε να διευθύνει ο Κωνσταντίνος Διώτης, με βοηθούς τους Δημήτρη Κουρλό και Σπύρο Μπύρο. Και οι τρεις ανήκουν στην ΕΠΣ Ευρυτανίας. Παρατηρητής τους θα είναι ο Θανάσης Παπακώστας της ΕΠΣ Φθιώτιδας. Ο κ. Διώτης έχει διαιτητεύσει στη μέχρι τώρα καριέρα του ένα ματς Φούτμπολ Λιγκ και 45 της Γ’ Εθνικής. Μεταξύ αυτών τα παιχνίδια Ρήγας-Τύρναβος 0-0 (2015-16) και Μαύροι Αετοί-Ρήγας 2-2 (2016-17).