«Καθάρισε» ο Γκάγκας για τον Ρήγα Φεραίο

Ένα γκολ του Σπύρου Γκάγκα στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα αποδείχθηκε αρκετό για να πανηγυρίσει ο Ρήγας Φεραίος τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη επί του Α.Ο. Σελλάνων. Το 1-0 είναι «φτωχό» βάσει της εικόνας των δύο ομάδων στο στάδιο του Βελεστίνου, αλλά πολύτιμο για τους γηπεδούχους, που πλέον βρίσκονται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Πριν ξεκινήσει το χθεσινό παιχνίδι ήταν γνωστό ότι ο Ρήγας ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο», ενώ ο Α.Ο. Σελλάνων θα έπαιζε για δύο αποτελέσματα. Οι Βελεστινιώτες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το… μαχαίρι στα δόντια. Πέτυχαν γρήγορα το γκολ που ήθελαν και με ανεβασμένη την ψυχολογία ήλεγξαν τον ρυθμό, ενώ σίγουρα δικαιούνταν και δεύτερο τέρμα, αφού είχαν τις ευκαιρίες.
Με την επιτυχία τους αυτή «έπιασαν» στους 31 βαθμούς τους χθεσινούς τους αντιπάλους και τον Αμβρυσσέα και μετά από μήνες βρίσκονται πάνω από τη διαχωριστική γραμμή του υποβιβασμού. Υπερτερώντας στην τριπλή ισοβαθμία, ο Ρήγας κατέχει την 7η προνομιούχο θέση και αν κάνει το «δύο στα δύο» στα ματς που απομένουν με Αχιλλέα εκτός και Θήβα εντός θα παραμείνει στην Γ’ Εθνική…

Το γκολ ήρθε από τα… αποδυτήρια
Ο Ρήγας Φεραίος έκανε ιδανικό ξεκίνημα με γκολ από τα… αποδυτήρια. Μόλις στο 1ο λεπτό κέρδισε κόρνερ που εκτέλεσε ο Σπαθής. Ο προωθημένος Γκάγκας πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Το γκολ αυτό έδωσε «φτερά» στα πόδια των γηπεδούχων που είχαν μία ακόμη καλή στιγμή με το άστοχο σουτ του Μπόρα στο 11’.
Τα Σέλλανα κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν στο 16’ με την κεφαλιά του Κούρκουλα (άουτ) και στο 22’ με το σουτ του Κοντού (η μπάλα κόντραρε στον Καρλιάμπα και κατέληξε κόρνερ).
Από εκεί και πέρα ο Ρήγας ανέκτησε τα «ηνία» και προσπάθησε να «κλειδώσει» τη νίκη με ένα ακόμη τέρμα. Στο 26’ ο Χατζηαθανασίου σέντραρε και ο Τζοβάρας έκανε το γυριστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Άουτ κατέληξε και το σουτ του Τσελεπή στο 30’, όπως και το πλασέ του Τζοβάρα στο 38’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία τελική στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το απευθείας φάουλ του Κοντού, που πέρασε άουτ.

Οι Βελεστινιώτες ήταν ανώτεροι και στην επανάληψη. Μάλιστα στο 53’ έχασαν τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Βγήκαν στην κόντρα επίθεση με τον Χατζησταμάτη να κάνει κούρσα από το κέντρο και να βρίσκεται τετ α τετ με τον Κουτσόπουλο. Ο νεαρός μέσος μπορούσε να τελειώσει τη φάση, αλλά προτίμησε να δώσει δίπλα στον Τζοβάρα, που αιφνιδιάστηκε και πλάσαρε άουτ.
Στο 55’ ο Τσελεπής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Σπαθή, αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Ο Τσελεπής είχε ένα ακόμη καλό σουτ στο 70’, χωρίς να βρει στόχο.
Τουλάχιστον ο Ρήγας δεν απειλήθηκε στο β’ μέρος με εξαίρεση τη φάση του 75ου λεπτού. Ο Υφαντής εκτέλεσε φάουλ και ο Διπλάρης έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Οι Βελεστινιώτες είχαν να αντιμετωπίσουν και τον διαιτητή Γρατσάνη, που ήταν φανερό ότι «έσπρωχνε» τη φιλοξενούμενη ομάδα. Μάλιστα στο 90’ απέβαλε αναίτια με δύο κίτρινες τον Κυριάκο. Έστω και με 10 ο Ρήγας είχε μία ακόμη φάση στο 93’ με το άστοχο σουτ του Τζοβάρα.
Το 1-0 έμεινε ως το τέλος και φυσικά πανηγυρίστηκε από εκατοντάδες φιλάθλους του Ρήγα Φεραίου, που χειροκρότησαν θερμά τους ποδοσφαιριστές για την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο.

Η διάταξη του Ρήγα
Με σύστημα 4-3-3 παρατάχθηκε ο Ρήγας στο χθεσινό ματς. Τερματοφύλακας ήταν ο Παπαγιάννης, ακραίοι οπισθοφύλακες οι Χατζηαθανασίου (δεξιά), Σπαθής (αριστερά) και στόπερ οι Γκάγκας, Καρλιάμπας. Ανασταλτικός μέσος ήταν ο Αλεξίου, εσωτερικοί χαφ οι Χατζησταμάτης, Μπόρας, δεξί εξτρέμ ο Τσιώλης και αριστερό ο Τσελεπής, ενώ ο Τζοβάρας τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων).
Βοηθοί: Μάνος, Στάικος (Λάρισας).
Κόκκινη: 90’ Κυριάκος (δεύτερη κίτρινη).
Κίτρινες: Γκάγκας, Μπόρας, Κυριάκος-Αρχοντής.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Χατζησταμάτης (83’ Παπακώστας), Μπόρας (74’ λ.τρ. Κυριάκος), Τζοβάρας, Τσιώλης (91’ Γεωργατζής), Τσελεπής (87’ Νασιακόπουλος).
Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Κουτσόπουλος, Έρβιστ, Τζάνης, Αρχοντής, Κούρκουλας, Θεοδωρόπουλος (65’ Διπλάρης), Μάττας (46’ Μπαλαπάνος), Χάδιαρης (81’ Παπαδημητρίου), Βουκομάνοβιτς, Κοντός, Υφαντής (91’ Παπαδημητρόπουλος).