«Καθάρισε» ο Φουρκιώτης για Ακρόπολη – Με δικό του χατ τρικ ήρθε το 3-0 επί του Τοξότη

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Ακρόπολη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Το συγκρότημα του Κώστα Παπαστεργίου κέρδισε εντός έδρας τον Τοξότη με 3-0, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Φουρκιώτη, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ.
Οι «κυανέρυθροι» της Νέας Δημητριάδας προσπάθησαν φιλότιμα, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα από τους γηπεδούχους που στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό όταν ο Φουρκιώτης επιχείρησε σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε και στο δοκάρι. Τα άλλα δύο γκολ για την ομάδα του Σέσκλου ήρθαν στην επανάληψη. Στο 55’ ο Τσεκούρας έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Φουρκιώτη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.
Όμως ο Φουρκιώτης δεν σταμάτησε εκεί. Στο 62’ πήρε το… ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Μπράνου σε χτύπημα φάουλ του Σπύρου Γκάγκα ΙΙ και από κοντά διαμόρφωσε το 3-0.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Στούκας, Ζάγκας (60’ Κ. Κολυμήτρας), Φώτου, Σπ. Γκάγκας Ι, Τ. Κολυμήτρας, Δημητρίου, Τσουκάλης (75’ Δαρής), Αξιώτης (46’ Τσεκούρας), Φουρκιώτης, Σπ. Γκάγκας ΙΙ, Παγώνης.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γερακίνης (46’ Γώγος), Πελεκούδας, Κόκκαλης (46’ Νταγκούλης), Ν. Δενελάβας, Σκλαπάνης, Ντίτσιος, Λέτσος, Λ. Δενελάβας, Σαρρής (75’ Πλόχα), Μάστορας (66’ Γκόριας).