«Καθάρισε» νωρίς ο Ρήγας Φεραίος – Με γκολ των Γάρου και Αραμπατζή κέρδισε 2-0 την Α.Ε. 2002

Με δύο τέρματα που σημείωσε στο α’ ημίχρονο ο Ρήγας Φεραίος επιβλήθηκε 2-0 της Α.Ε. 2002 στο στάδιο του Βελεστίνου. Το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου ήθελε πάση θυσία το νικηφόρο αποτέλεσμα μετά το «στραβοπάτημα» στο ματς με την Αγία Άννα και το πήρε χωρίς να χρειαστεί να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Πάντως, το «τρίποντο» κατακτήθηκε απόλυτα δίκαια, αφού οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο ματς.

Βέβαια, η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στην Α.Ε. 2002. Ήταν στο 11ο λεπτό όταν ο Καλαϊτζίδης έκανε το πλασέ από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Ο Ρήγας πήρε τα «ηνία» στο ματς και στο 15ο λεπτό η κεφαλιά του Σέττου πέρασε άουτ, με τον τελευταίο να κάνει την ατομική ενέργεια στο 17’ και να πασάρει στον Ν. Καλαϊτζίδη, που πλάσαρε και η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο.

Το 1-0 ήρθε στο 19’: Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκίνης πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μητράκο σε δύσκολη απόκρουση. Η μπάλα έφτασε στον Γάρο, που ήταν την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη θέση και άνοιξε το σκορ.

Ο Ρήγας επεδίωξε να πετύχει και δεύτερο γκολ για να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η κεφαλιά του Γκίνη στο 26’ πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γάρου στο 35ο λεπτό. Το 2-0 σημειώθηκε στο 38’ όταν ο Σέττος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Αραμπατζής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Τελευταία φάση στο α’ μέρος ήταν το σουτ του Νίκου Καλαϊτζίδη στο 44’ που απέκρουσε ο Μητράκος.

Όπως και στο α’ ημίχρονο, έτσι και στο β’, η πρώτη καλή φάση ανήκε στην Α.Ε. 2002. Στο 49’ ο Κούρτι επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αποστόλη Καλαϊτζίδη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίκος Καλαϊτζίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Μητράκος έδιωξε με τις γροθιές του. Δύο ακόμη σουτ από Σέττο (58’) και Αραμπατζή (60’) πέρασαν άουτ.  Στο τελευταίο μισάωρο ο ρυθμός έπεσε με τον Ρήγα να επιστρέφει έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Ζατσάι, Ιωάννου (71’ λ. τρ. Κατσούδας), Ράπτης, Γκίνης, Σουγκάρης, Αλμασίδης, Ν. Καλαϊτζίδης, Αραμπατζής, Γάρος (88’ Μπομπότης), Σέττος.
Α.Ε. 2002: Μητράκος, Βερντόβα, Βεργοζήσης, Βέργος, Σταθόπουλος, Κόρδα, Τερλεξής (62’ Σιγκέρης), Καλαϊτζίδης, Μ. Γαλάνης (46’ Κούρτι), Κωστούλας, Β. Γαλάνης.