«Καθάρισε» εύκολα και απλά ο Ολυμπιακός – Νίκησε με 2-0 την Στυλίδα εκτός έδρας

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε το χρέος του, νίκησε με 2-0 την Στυλίδα εκτός έδρας, ξεπέρασε άλλο ένα εμπόδιο και πλέον το ντέρμπι με τη Νίκη την ερχόμενη Κυριακή θα κρίνει πολλά, όσον αφορά την πρώτη θέση στον όμιλο και την απευθείας άνοδο στη Φούτμπολ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι»… καθάρισαν νωρίς το ματς, στο πρώτο ημίωρο, όταν πέτυχαν και τα δύο γκολ με τους Αντώνη Ζγκούρι και Βαγγέλη Μάντζιο και στη συνέχεια έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού. Το θετικό, επίσης για τον Ολυμπιακό είναι, πως κανείς από τους παίκτες που ήταν στο όριο καρτών δεν είδε κίτρινη κάρτα, δεν υπήρξε κάποιος τραυματισμός, γεγονός που σημαίνει πως ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι της χρονιάς με τη Νίκη θα έχει όλα τα «όπλα» στη διάθεσή του.

Πως έπαιξε ο Ολυμπιακός

Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιακουμής, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Νικολακάκης και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Παπαϊωάννου και Οικονομόπουλος. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ριζογιάννης, Ναζίμ, στις πτέρυγες οι Σερτζίνιο (αριστερά) και Ζγκούρι (δεξιά), με τον Λώττα να έχει επιτελικό ρόλο στο παιχνίδι, αγωνιζόμενος πίσω από τον Μάντζιο, ο οποίος πάντως πολλές φορές έβγαινε έξω από την περιοχή για να πάρει μπάλα.

«Καθάρισε» νωρίς το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι και με στόχο να «καθαρίσει» νωρίς το ματς, πετυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ. Και τα καταφέραν, καθώς στο 15ο λεπτό, στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια στο παιχνίδι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Βλάχου ο Ολυμπιακός έδειξε τις προθέσεις του. Σ’ έναν κακό αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη αντιπαρέταξαν δύναμη, πάθος και πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τα ηνία του παιχνιδιού. Κέρδιζαν σχεδόν όλες τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και δεν επέτρεπαν στον αντίπαλο να βγει στην επίθεση, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι συγκεντρωμένοι στο στόχο, αποφεύγοντας τα ατομικά λάθη σε μεγάλο βαθμό.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, στο πρώτο ημίχρονο οι καλές επιθετικές προσπάθειες ήταν λίγες, με τον Ολυμπιακό να μην χρειάζεται να ανεβάσει στροφές, καθώς το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως ήθελε. Η Στυλίδα ήταν ακίνδυνη επιθετικά, οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγχαν απόλυτα το ματς και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ανοίγοντας το σκορ στο 15’. Ο Σερτζίνιο έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ζγκούρι, αυτός προχώρησε, πλάσαρε υπό πίεση των εξελθόντα Μήτσου, γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν το έκτο φετινό τέρμα για τον μεσοεπιθετικό των «ερυθρολεύκων».

Η Στυλίδα μόνο στη φάση του 20ου λεπτού απείλησε το τέρμα του Ολυμπιακού, από στατική φάση. Συγκεκριμένα, ο Μανιάς εκτέλεσε φάουλ και ο Γιακουμής πέταξε την μπάλα κόρνερ, έχοντας κόντρα τον ήλιο.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη κυνήγησαν το δεύτερο γκολ, προκειμένου να «κλειδώσουν» από νωρίς τη νίκη και στην επόμενη φάση που δημιούργησε η ομάδα, στο 28’, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Μάντζιος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, δέχθηκε το παρατεταμένο τράβηγμα του Μάγιου, έπεσε εντός περιοχής, με τον διαιτητή Βλάχο να καταλογίζει το πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάντζιος, με τον έμπειρο επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μήτσου, που έπεσε σωστά, γράφοντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Αυτό ήταν το τρίτο φετινό γκολ του Μάντζιου με την ερυθρόλευκη φανέλα, ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως έχει κερδίσει δύο πέναλτι (το πρώτο στο ματς με τον Πιερικό). Στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπήρχε κάποια άλλη φάση άξια λόγου, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, με το πρόβλημα να εστιάζεται στην τελική πάσα, προκειμένου η ομάδα να απειλήσει την αντίπαλη εστία.
Αξίζει να σημειώσουμε, πως στο πρώτο ημίχρονο ο διαιτητής Βλάχος έδειξε πέντε κίτρινες κάρτες, τρεις σε παίκτες της Στυλίδας και δύο σε ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού.

Διαχείριση παιχνιδιού στο β’ ημίχρονο

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση του παιχνιδιού. Έχοντας το 2-0 υπέρ τους οι «ερυθρόλευκοι» και κρατώντας τους αντιπάλους επιθετικούς μακριά από το τέρμα του Γιακουμή, δεν πάσχιζαν ιδιαίτερα στην επίθεση. Οι τελικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες, με τον δεύτερο βοηθό να ακυρώνει, ως οφσάιντ, το γκολ που πέτυχε ο Ναζίμ στο 71’ με προβολή από κοντά. Θεωρήθηκε από τον βοηθό πως ο Νιγηριανός μέσος ήταν σε αντικανονική θέση, σε μια φάση που φάνηκε να μην υπάρχει οφσάιντ.

Στο 61’ ο Περικλής Αμανατίδης έκανε την πρώτη αλλαγή, περνώντας στο παιχνίδι τον Σκοπελίτη στη θέση του Νικολακάκη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Κόλα πήρε τη θέση του Ζγκούρι. Ο Λώττας πήγε δεξιά με τον Κόλα να αγωνίζεται ως επιθετικός χαφ. Με το φόβο να δεχθεί κάρτα ο Οικονομόπουλος (έχει ήδη τρεις και είναι στο όριο να συμπληρώσει κάρτες), η τεχνική ηγεσία πέρασε στο ματς στο 73’ τον Ρόκα, ως κεντρικό αμυντικό, ενώ η τελευταία αλλαγή ήταν ο Σαχινίδης στη θέση του Λώττα στο 78’.

Ο Αμανατίδης προφύλαξε τους παίκτες που ήταν στο όριο καρτών, η ομάδα έκανε συντήρηση δυνάμεων και διαχείριση παιχνιδιού, καθώς σ’ έναν κακό αγωνιστικό χώρο πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος τραυματισμών.
Στο 85’ ο Σαχινίδης σούταρε μέσα από την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Στυλίδας να μπλοκάρει τη μπάλα, σε μια από τις ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο τέλος του αγώνα, οι παίκτες κατευθύνθηκαν στην κερκίδα των φιλάθλων του Ολυμπιακού, οι οποίοι σ’ ένα ακόμη παιχνίδι έδωσαν δυναμικό «παρών», κερδίζοντας τη «μάχη» της εξέδρας και όλοι μαζί πανηγύρισαν τη νίκη, που διατηρεί την ομάδα «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης.

Ο Βαγγέλης Μάντζιος με πέναλτι γράφει το 2-0

Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Κάλης, Κυριακόπουλος (Αν. Αττικής)
Κόκκινη: 85’ Μάγιος (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Μπαρμόσα, Κοντρέου, Κουφιώτης, Ακασού-Ζγκούρι, Ριζογιάννης, Μάντζιος

ΣΤΥΛΙΔΑ: Μήτσου, Κοντρέου, Καββαδίας (35’ Καμίδης), Τέγος, Μάγιος, Α. Κουφιώτης, Καραμπότσης (66’ Μαντές), Λιανός, Μπαρμόσα, Μανιάς (82’ Τζότζορας), Ακασού.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Νικολακάκης (61’ Σκοπελίτης), Μπουτζίκος, Οικονομόπουλος (73’ Ρόκας), Παπαϊωάννου, Ριζογιάννης, Ναζίμ, Σερτζίνιο, Ζγκούρι (65’ Κόλα), Λώττας (78’ Σαχινίδης), Μάντζιος.

Αμανατίδης: Πολλαπλά τα οφέλη

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Περικλής Αμανατίδης, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε τα εξής στη συνέντευξη Τύπου: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, αλλά και στους ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας, γιατί παίχτηκε ένα παιχνίδι σε πάρα πολύ δύσκολο γήπεδο. Η προσπάθεια που κάναμε ήταν αυτή που έπρεπε και η συγκέντρωση των παικτών μας, μπορώ να πω, ότι ήταν πολύ μεγάλη. Από το παιχνίδι είχαμε πολλαπλά οφέλη. Θέλαμε να κερδίσουμε και τα καταφέραμε, χωρίς να αφήσουμε εκτός παιχνιδιού ποδοσφαιριστές, προκειμένου να έχουν ρυθμό, αλλά και κάποιοι παίκτες, που ήταν στο όριο καρτών, να μη δεχθούν κάρτα. Φεύγουμε από το από την Στυλίδα με μία ικανοποίηση, γιατί τα οφέλη μας ήταν αυτά που θέλαμε. Πιστεύω, ότι η ομάδα μας έχασε σε πολύ λίγες στιγμές τη συγκέντρωσή της. Όλοι στο τμήμα έχουν καταλάβει, ότι αυτή τη στιγμή κανένας δεν έχει δικαίωμα να μην είναι συγκεντρωμένος. Να είστε σίγουροι ότι θα δώσουμε μία πολύ μεγάλη μάχη».

Για το αν η ομάδα έκανε διαχείριση παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο: «Ναι, πράγματι, στο δεύτερο ημίχρονο έγινε διαχείριση του παιχνιδιού. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν κυνηγήσαμε και τρίτο γκολ. Νομίζω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κάποιο τέρμα, οι παίκτες μας, όμως, επειδή έβαλαν γρήγορα τα γκολ, είχαν το μυαλό τους σε κάτι μεγάλο, που θέλουν να πιστεύουν ότι έρχεται».

Για το ντέρμπι με τη Νίκη που έρχεται: «Δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι από το αρχικό σκεπτικό μας, γιατί η ομάδα από την πρώτη μέρα κάνει πρωταθλητισμό. Νομίζω, ότι στο γήπεδο σε μία εβδομάδα θα αμφισβητήσουμε την πρώτη θέση και τη βαθμολογία. Είναι καθαρό το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε, αμφισβητώντας τη βαθμολογία και διεκδικώντας την Κυριακή την πρώτη θέση».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Στυλίδας, Κώστας Αλεξίου, στις δηλώσεις του τόνισε τα εξής: «Ήταν ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο για μας, απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τους παίκτες του Ολυμπιακού μακριά από την περιοχή μας. Δεχθήκαμε, όμως, πολύ γρήγορα γκολ και στη συνέχεια ο αντίπαλος πέτυχε δεύτερο γκολ μ’ ένα πέναλτι που ήταν αμφισβητούμενο. Στο δεύτερο ημίχρονο κρατήσαμε τις αμυντικές γραμμές, προσπαθήσαμε να κερδίσουμε κάτι και αυτό που καταφέραμε ήταν να χάσουμε με ένα μικρό σκορ.

Εύχομαι στην ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου καλή επιτυχία στο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με τη Νίκη. Όσο για μας, κοιτάμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι στα παιχνίδια που έρχονται για να προσπαθήσουμε να σώσουμε την ομάδα. Έχουμε άλλους δύο παίκτες, που δεν εκδόθηκαν τα δελτία τους, καθώς γύρισαν άκυρα. Έχουμε κάνει προσφυγή, για να μπορέσουμε να φέρουμε και αυτά παιδιά στην ομάδα, για την ύστατη προσπάθεια που κάνουμε για παραμονή της Στυλίδας στην κατηγορία».