«Κατέρρευσε» στο β’ ο Ολυμπιακός – Έχασε 64-80 από τη Μελίκη σε αγώνα που στιγματίστηκε από σοβαρό τραυματισμό

«Κατέρρευσε» στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με συνέπεια να γνωρίσει εντός έδρας ήττα με 80-64 από τον ΓΑΣ Μελίκης. Η αναμέτρηση διακόπηκε για 25 λεπτά λόγω σοβαρού τραυματισμού του καλαθοσφαιριστή των φιλοξενουμένων Δημήτρη Λαπατούρα που διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Ο Γ. Βλιώρας επέλεξε στη βασική πεντάδα τους Ίλτσογλου (πλέι μέικερ), Μπεκρή (σούτινγκ γκανρτ), Β. Μπουσκολίτη (σμολ φόργουορντ), Μπόγδανο (πάουερ φόργουορντ) και Μούμογλου (σέντερ). Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με κέφι τον αγώνα και με όπλο την άμυνα πήρε «κεφάλι» στο σκορ.

Οι καλές άμυνες οδηγούσαν και σε αντίστοιχες επιθέσεις. Μεταφέροντας την μπάλα κυρίως στο «ζωγραφιστό» οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 8-2 στο 4΄, 12-6 στο 7’, 17-10 στο 8’ και 19-12 στο 9’. Το μόνο κακό για τους γηπεδούχους ήταν ότι ενώ προηγούνταν 21-14 δέχθηκαν τρίποντο με τη λήξη της πρώτης περιόδου από τον Μαυρίδη που έγραψε το 21-17 στο 10’, ένα σκορ που μάλλον αδικεί τους Βολιώτες που είχαν πολύ καλύτερη εικόνα στο παρκέ συγκριτικά με τους φιλοξενούμενους.

Με νέα πρόσωπα τους Ευτυχίδη και Σκαμάγκα άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, ενώ για λογαριασμό του ΓΑΣ μπήκε στο ματς Στοΐτσης. Για περίπου δύο αγωνιστικά λεπτά οι δύο «μονομάχοι» έριχναν… άσφαιρα πυρά μέχρι ο Μπεκρής να βρει στόχο έξω από τα 6.75 (24-17). Ωστόσο στην επόμενη επίθεση δέχθηκαν… πεντάποντο από τον Μαυρίδη (24-22).

Αυτό δεν πτόησε τους «ερυθρόλευκους» που με άξονα τον Ίλτσογλου που ξαναπάτησε παρκέ προηγήθηκαν 29-24 μη δείχνοντας διατεθειμένοι να χάσουν τον έλεγχο. Πάντως ο ΓΑΣ ακολουθούσε κατά πόδας βρίσκοντας σκορ με τον Μαυρίδη, ο οποίος με «γκολ φάουλ» στο 16’ είχε προλάβει να πετύχει παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του (15 από τους 29).

Η μεγαλύτερη διαφορά σ’ αυτό το διάστημα ήταν οκτώ πόντοι (39-31 στο 19’) χάρη σε διείσδυση του Μπούρα, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με καλάθι του Β. Μπουσκολίτη άρχισε ο Ολυμπιακός, αλλά στη συνέχεια «κόλλησε». Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Λαπατούρα να αναλάβει δράση μέσα από τη ρακέτα φτάνοντας γρήγορα τους 10 προσωπικούς πόντους, ενώ ο Ημερίδης με τυχερό καλάθι με ταμπλό έφερε το ματς στα ίσια (43-43 στο 25’)

Το βολιώτικο συγκρότημα «ξεκόλλησε» ο Β. Μπουσκολίτης που κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, αλλά αξιοποίησε μόνο τη μία βολή, ενώ στην επόμενη κατοχή ο Μπόγδανος με «τζαμπ σουτ» έγραψε το 46-43. Όμως η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν είχε καμία σχέση με αυτή του α’ μέρους επιτρέποντας στον Λιόλιο με δύο τρίποντες «βόμβες» να βάλει τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά μπροστά μετά το αρχικό 0-2 (46-49 στο 26’).

Η εξέλιξη αυτή προκάλεσε την έκρηξη του Γ. Βλιώρα που κάλεσε εσπευσμένα τους παίκτες του στον πάγκο για να τους τα «ψάλλει». Παρόλα αυτά ο ρυθμός του Λιόλιου δεν ανακόπηκε και με νέο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +4 (48-52).

Οι κακές άμυνες θόλωσαν το μυαλό των γηπεδούχων και στην επίθεση, όπου μόνο ο Μπόγδανος έβρισκε… διχτάκι.  Η Μελίκη έφτασε και στο +6 (48-54) με λέι απ του Λαπατούρα έπειτα από έξυπνη ασίστ του Μαυρίδη για να ακολουθήσει καλάθι και φάουλ του τελευταίου (48-57 στο 29’). Πάντως το καλάθι κακώς μέτρησε αφού την ώρα που η μπάλα κατέληγε στο εσωτερικό του ο Λαπατούρας κρεμάστηκε από τη στεφάνη.

Ο Μπόγδανος έβαλε τέλος στην επιθετική… ανομβρία της ομάδας του με τρίποντο (51-57) και ο Μαυρίδης με λέι απ διαμόρφωσε το 51-59 της γ’ περιόδου. Ένα δεκάλεπτο που ήταν «εφιαλτικό» για τον Ολυμπιακό, καθώς εκεί που βρισκόταν μπροστά με 8 πόντους (41-33 και 43-35) δέχθηκε επιμέρους σκορ… 8-24 μέχρι το 30’.

Το μομέντουμ ήταν πια με τον ΓΑΣ με τους παίκτες του να παίζουν πιο ελεύθερα βρίσκοντας στόχο κυρίως από την περιφέρεια. Τότε συνέβη κάτι πολύ δυσάρεστο. Στο 32’ ο Λαπατούρας μετά εναέρια διεκδίκηση της μπάλας με τον Μπόγδανο έπεσε άσχημα στο έδαφος χτυπημένος στο αριστερό του πόδι και στο αριστερό χέρι και σφάδαζε από τον πόνο. Ο γιατρός του αγώνα του πρόσφερε άμεσα τις πρώτες βοήθειες, ενώ στο κλειστό κλήθηκε ασθενοφόρο, με τον έμπειρο πάουερ φόργουορντ να ξεσπά σε κλάματα μην μπορώντας να πιστέψει την ατυχία του. Ο Λαπατούρας αποχώρησε υποβασταζόμενος υπό τα χειροκροτήματα συμπαικτών, αντιπάλων και των λιγοστών φιλάθλων που βρέθηκαν χθες στο ΕΑΚ με την ευχή να είναι όσο γίνεται λιγότερο σοβαρή η ζημιά που υπέστη. Πάντως η αρχική γνωμάτευση κάνει λόγο για εξάρθρημα γονάτου και για χτύπημα στην κερκίδα του αριστερού του χεριού.

Το σοκ ήταν μεγάλο με συνέπεια το παιχνίδι να διακοπεί για 25 λεπτά. Αμέσως μετά τη διακομιδή του άτυχου καλαθοσφαιριστή στο νοσοκομείο οι παίκτες των δύο ομάδων άρχισαν να κάνουν «ζέσταμα», αφού όπως ήταν λογικό είχαν «κρυώσει» εξαιτίας της διακοπής. Συγκινητική ήταν και η στιγμή που λίγο πριν ξαναρχίσει το ματς οι παίκτες του ΓΑΣ φώναξαν δυνατά το όνομα του άτυχου συμπαίκτη τους.

Με καλάθια των Ρογγότη και Στοΐτση άρχισε το παιχνίδι με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 13 (53-66 στο 34’). Η διακοπή δεν… ξεθόλωσε το μυαλό των γηπεδούχων που συνέχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Βλέποντας τον χρόνο να κυλά εις βάρος τους οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν κυρίως με σουτ από την περιφέρεια να μειώσουν, αλλά εις μάτην.

Τουναντίον οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι από το «τόξο» των 6.75μ. με τον Λιόλιο να δίνει «αέρα» 16 πόντων στη Μελίκη (57-73), Απέμεναν μόλις τέσσερα λεπτά και η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολο να ανατραπεί. Μάλιστα η διαφορά άρχισε να φτάνει σε… δυσθεώρητα ύψη (57-78 με πέντε σερί πόντους του Μαυρίδη). Έτσι στο τέλος ο ΓΑΣ πήρε μια απρόσμενα άνετη νίκη με 64-80.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-33, 51-59, 64-80.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Μπεκρής 7 (1), Μπούρας 7 (1), Ίλτσογλου 12 (1), Μπόγδανος 20 (1), Β. Μπουσκολίτης 6, Σκαμάγκας 3 (1), Ευτυχίδης, Μούμογλου 9 (1).
ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ (Ασλανίδης): Λιόλιος 22 (4), Μαυρίδης 21 (3), Στοΐτσης 4, Πειμανίδης, Ρογγότης 2, Ημερίδης 15 (1), Λαπατούρας 12, Εσέρκογλου.