Κατέκτησε το Κόνφερενς Λιγκ η Γουέστ Χαμ με γκολ στο 90′

Με γκολ του Μπόουεν στο 90ο λεπτό, η Γουέστ Χαμ νίκησε 2-1 τη Φιορεντίνα και κατέκτησε το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο και πρώτο από τη δεκαετία του ’60.

Ο Άγγλος επιθετικός αξιοποίησε την εκπληκτική κάθετη του Πακετά και τα «σφυριά» βρίσκονται στον… έβδομο ουρανό.

Η Γουέστ Χαμ κατέκτησε το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο της και πρώτο μετά από 58 χρόνια, καθώς το μοναδικό της, μέχρι απόψε (7/6), ήταν το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1965. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μόγιες βγήκαν νικητές σε έναν τελικό που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά είχε ένταση, δυνατές μονομαχίες. Στο τέλος, βέβαια, τη διάφορα την έκαναν μια έμπνευση του Πακετά κι η ψυχραιμία του Μπόουεν, ο οποίος πέρα από το Europa Conference League, χάρισε και μια θέση στους ομίλους του Europa League της σεζόν 2023/24.

Η Φιορεντίνα ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας κατοχή έφτασε στο 69%. Από την άλλη, η Γουέστ Χαμ έπαιζε πιο συντηρητικά, επιλέγοντας τις αντεπιθέσεις.

Ο τελικός για μια αγωνιστική ώρα δεν είχε δυνατές συγκινήσεις, παρά μόνο δυνατές μονομαχίες, τραυματισμούς και διακοπές. Μάλιστα, στο 33ο λεπτό, ο Μπιράγκι δέχθηκε πλαστικό ποτήρι στο κεφάλι, με αποτέλεσμα να ματώσει.

Μετά το 60’, όμως, το ματς πήρε «φωτιά»! Τα «σφυριά» που μπήκαν πιο δυνατά μετά την ανάπαυλα άνοιξαν το σκορ καθώς ο Μπιράγκι έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή κι Μπενραχμά ευστόχησε στο πέναλτι που έδωσε ο Ντελ Θέρο Γκράντε, για το 1-0 στο 62′.

Η απάντηση των «βιόλα» ήρθε πέντε λεπτά αργότερα (67’), μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Μποναβεντούρα, ενώ λίγο αργότερα ο Μαντράγκορα έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει τούμπα το ματς.

Οι δύο ομάδες ήθελαν ένα δεύτερο γκολ, αλλά τα νεύρα ήταν τεντωμένα κι όλα έδειχναν ότι οδεύουμε στην παράταση. Τελικά αυτό δεν έγινε. Ο Πακετά με μια τρομερή κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπόουεν, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-1 στο 90ο λεπτό!

Διαιτητής: Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία)
Κίτρινες: 66’ Μαντράγκορα, 75’ Μιλένκοβιτς, 85’ Άμραμπατ – 31’ Μπενραχμά, 53’ Αγκουέρ, 97’ Μπόουεν
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Βιτσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Λούκα Ρανιέρι (84’ Ιγκόρ), Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Μαντράγκορα (93’ Μπαράκ), Γκονζάλες, Γιόβιτς (46’ Καμπράλ), Κουαμέ (62’ Σαπονάρα).
ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ (Ντέιβιντ Μόγιες): Αρεολά, Τσούφαλ, Ζουμά (61’ λ.τρ. Κερέρ), Αγκέρ, Έμερσον, Σούτζεκ, Ράις, Πακετά, Μπόουεν, Αντόνιο (90+4’ Ογκμπόνα), Μπενραχμά (76’ Φορνάλς).