Καταιγιστικός ο Μαγνησιακός

«Εξάσφαιρος» ο Μαγνησιακός Βόλου, που επικράτησε με το εμφατικό 1-6 του Άνθιμου Γαζή στο γήπεδο Αγίου Γεωργίου Νηλείας, επιστρέφοντας με εντυπωσιακό τρόπο στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΘ. Πρόσωπο του αγώνα ο Σωτήρης Χατζητρακόσιας που πέτυχε καρέ τερμάτων.

Οι «κυανόλευκοι» από το πρώτο λεπτό του αγώνα προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Είκοσι λεπτά από την έναρξη της αναμέτρησης ο Θεοδωρόπουλος πάσαρε στον Οικονόμου και εκείνος με κοντινό πλασέ σκόραρε, κάνοντας το 0-1 υπέρ του Μαγνησιακού.
Η ομάδα του Βασίλη Πανόπουλου συνέχισε να πιέζει και με κεφαλιά του Κοντοβά στο 26’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Προβιά, διπλασίασε τα τέρματα της. Οι «κυανόλευκοι» δεν επαναπαύτηκαν και με δύο κοντινά πλασέ του Χατζητρακόσια στο 38’ και στο 41’, κατάφεραν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ σε 0-4, που παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.
Ο Σωτήρης Χατζητρακόσιας ήταν το ίδιο αποδοτικός και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, καθώς πέτυχε ακόμη δύο τέρματα. Αρχικά, στο 58’ σημείωσε από κοντά με πλασέ το 0-5, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα με κεφαλιά έκανε έξι τα γκολ των φιλοξενούμενων.
Ο Μαγνησιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος εντός του αγωνιστικού χώρου, ενώ ακόμη και το μοναδικό τέρμα του Ανθίμου Γαζή σημειώθηκε κατά λάθος από ποδοσφαιριστή των «κυανόλευκων». Συγκεκριμένα, ο Γκέρτσος προσπάθησε 16 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα να διώξει τη μπάλα, όμως, χωρίς να το θέλει την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του τερματοφύλακα και συμπαίκτη του, Βίτσου.
Όσο και αν ακούγεται περίεργο λόγω της έκτασης του σκορ, οι άνθρωποι του Ανθίμου Γαζή εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία του κ. Ρούση, αφού θεωρούν ότι έπρεπε να δώσει δύο πέναλτι στην ομάδα τους.

ΑΝΘΙΜΟΣ ΓΑΖΗΣ: Γ. Σαραφίδης, Ξηροφώτος (46’ Μπόγιαν), Αλεξίου, Κωστάκης, Κουτσουνίδης (46’ Ταφίλης), Παρασκευάς, Ε. Σαραφίδης , Παπαδόπουλος (65’ Δαμάσκος), Δημόπουλος (65’ Καρούτσος), Τζήμας, Κίτσας.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσος, Τσένα, Γκέρτσος, Κοντοβάς, Προβιάς, Λιάρος, Μάιπας (70’ Τσιάνος), Οικονόμου (75’ Μιχαλόπουλος), Θεοδωρόπουλος (82’ Μυλωνάς), Δεμίρης (82’ Τσιγαρίδας), Χατζητρακόσιας.