Καταιγιστικός στο β’ μέρος ο Βόλος 2004 με Σειρήνα στα Γρεβενά

Το προτελευταίο βήμα για την άνοδο στην Α’ Εθνική Γυναικών έγινε από τον Α.Σ. Βόλος 2004. Το συγκρότημα της Έλενας Κουσκούνη κέρδισε 3-0 στα Γρεβενά την τοπική Σειρήνα και διατηρήθηκε στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Απομένει το ματς με τους Λέοντες στο οποίο θα κριθεί ο τίτλος.

Το ζητούμενο για την ομάδα του Βόλου στο χθεσινό ματς ήταν το «τρίποντο» το οποίο ήρθε μετά από εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη. Μάλιστα, η διαφορά από τους Λέοντες αυξήθηκε στους πέντε πόντους μια και η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη έφερε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Ροδόπης ’87, αλλά «χρωστά» και ένα ματς.
Με δεδομένο ότι την επόμενη αγωνιστική ο Βόλος 2004 θα πάρει στα «χαρτιά» το εντός έδρας ματς με τον Αγροτικό Αστέρα Ημαθίας, αν οι Λέοντες κερδίσουν τα δύο ματς που έχουν να δώσουν (το εξ αναβολής εκτός έδρας με τον Κιλκισιακό και αυτό στο γήπεδό τους με τη Σειρήνα) τότε ο τίτλος θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική και στο παιχνίδι Λέοντες-Βόλος 2004 με τις Βολιώτισσες να παίζουν για δύο αποτελέσματα, αφού θα πανηγυρίσουν και με ισοπαλία. Φυσικά, αν οι Λέοντες «στραβοπατήσουν» νωρίτερα, τότε ο Βόλος 2004 θα αναδειχθεί πρόωρα πρωταθλητής.
Όσον αφορά το χθεσινό παιχνίδι στα Γρεβενά, η Έλενα Κουσκούνη παρέταξε το ακόλουθο σχήμα. Τερματοφύλακα την Τσιλίκα, με τις Κιάρη δεξιά και Καρακάνα αριστερά να παίζουν στα άκρα της άμυνας, ενώ οι Βέτσικα με την Ιωακειμίδου ήταν οι δύο στόπερ.
Οι Παπαδοπούλου και Ζήγρα έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Η Κέκου επιχειρούσε από τα δεξιά και η Γκέκα από τα αριστερά, ενώ η Νέννε ήταν ανάμεσά τους, παίζοντας λίγο πιο πίσω από την σέντερ φορ Ζντράβκοβιτς. Ωστόσο, οι δύο τελευταίες άλλαζαν συνεχώς θέσεις μεταξύ τους.
Στο α’ μέρος ο Βόλος 2004 αγχώθηκε διότι είχε μεν την εδαφική υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να την αξιοποιήσει. Η Σειρήνα έπαιζε αρκετά σκληρά με την ανοχή του Κοζανίτη διαιτητή Θανάση Σία και έτσι κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες ανέβασαν… στροφές. Κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και ήταν θέμα χρόνου να πετύχουν το γκολ. Αυτό ήρθε με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού όταν η Ζήγρα εκτέλεσε κόρνερ και η Βέτσικα με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.
Στο 75’ και μετά από σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, πάλι η Βέτσικα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με κεφαλιά αυτή τη φορά, διπλασιάζοντας τα προσωπικά της τέρματα, όπως και αυτά της ομάδας της (0-2). Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 84ο λεπτό όταν η Νέννε τροφοδότησε την Ζήγρα που τετ-α-τετ με την αντίπαλο τερματοφύλακα πλάσαρε εύστοχα. Από το 80’ οι γηπεδούχες έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής, ενώ με και από την ομάδα του Βόλου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη η Βέτσικα στο 90’.
ΒΟΛΟΣ 2004: Τσιλίκα, Κιάρη (70’ Παπασακελλαρίου), Καρακάνα, Βέτσικα, Ιωακειμίδου, Παπαδοπούλου, Ζήγρα, Κέκου, Γκέκα (85’ Σαρηγιάννη), Νέννε, Ζντράβκοβιτς (80’ Νάνου).

9. Αγρ. Αστέρας – –
* Ρεπό στο β’ γύρο δεν έκαναν οι: Κιλκισιακός και Αγρ. Αστέρας Ημαθίας.
** Εκκρεμεί ο αγώνας Κιλκισιακός-Λέοντες.

Η επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 8/5): Λέοντες-Σειρήνα Γρεβενών, Βασίλισσα Θράκης-Ροδόπη ’87, Πανσερραϊκή-Νεφέλες Κατερίνης, Βόλος 2004-Αγρ. Αστέρας Ημαθίας 3-0 α.α. Ρεπό: Κιλκισιακός.