«Καρέ» του Ρήγα με Αστέρα

Κυριαρχικό ποδόσφαιρο έπαιξε ο Ρήγας Φεραίος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας καρέ τερμάτων. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο 4-0 επί του Αστέρα Ριζομύλου ήταν ο Δημήτρης Γάρος που σημείωσε χατ τρικ (10’, 54’, 57’), ενώ σκόραρε και ο 17χρονος Γιώργος Αγροκώστας (42’).

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ρήγα Φεραίο χθες το απόγευμα στο στάδιο του Βελεστίνου. Το συγκρότημα του Λάκη Μπακάλη ήταν ανώτερο και στα 90 λεπτά, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη επί του Αστέρα. Οι Ριζομυλιώτες είχαν την πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ του Χαλκίδη που μπλόκαρε άνετα ο Σπηλιόπουλος στο 2ο λεπτό. Όμως δεν απείλησαν περαιτέρω, με τον νεαρό τερματοφύλακα των γηπεδούχων να περνά ένα ευχάριστο απόγευμα.

Ο Ρήγας «απάντησε» με το σουτ του Καραγιάννη στο 3’, όπου η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ, ενώ άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Ο πολύ καλός στο χθεσινό παιχνίδι Στάθης Ρόκας με «μαγική» κάθετη πάσα βρήκε στον Γάρο μέσα στην περιοχή και αυτός τελείωσε όμορφα τη φάση με το αριστερό, για το 1-0.

Οι «κυανόλευκοι» διατήρησαν την κατοχή της μπάλας και γενικότερα την πρωτοβουλία των κινήσεων, θέλοντας το δεύτερο γκολ που θα τους απάλλασσε από το όποιο άγχος για τη νίκη. Στο 12’ και από κόρνερ του Ρόκα, ο Σταματίου σούταρε και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία, την έδιωξε ο Χαλκίδης. Στο 20’ ο Βλιώρας σέντραρε από τα αριστερά, αλλά ο προωθημένος Δίντσης δεν κατάφερε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Ρόκα πέρασε άουτ, ενώ στο 40’ απευθείας φάουλ του ίδιου παίκτη μπλόκαρε ο Ξανθάς.

Το 2-0 έγινε πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος. Ήταν στο 42ο λεπτό όταν ο Γοδενόπουλος σέντραρε από τα δεξιά και ο Γ. Αγροκώστας με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ρήγας Φεραίος μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, πετυχαίνοντας ακόμη δύο τέρματα. Στο 54’ σημειώθηκε το 3-0 με σχετικά περιπετειώδη τρόπο. Ο Καραγιάννης έκανε το γύρισμα για τον Δ. Αγροκώστα που αρχικά «νικήθηκε» από τον Ξανθά. Όμως έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας, μη μπορώντας και πάλι να τη στείλει στα δίχτυα. Αυτό το έκανε τελικά ο Γάρος που βρισκόταν την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη θέση παίρνοντας το ριμπάουντ και σκοράροντας από κοντά.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων έδωσε ο Γάρος με το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Με φοβερό αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής στο 57’ έγραψε το 4-0.

Στο 80’ ο Δ. Αγροκώστας έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά και πάσαρε στον Πάσχο, αλλά το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στον Σεσκλιώτη. Σουτ του νεαρού Χασάπη στο 88’ κατέληξε άουτ, ενώ στο 89’ ο Δ. Αγροκώστας πλάσαρε από πλεονεκτική θέση πάνω στον Ξανθά.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Γοδενόπουλος (64’ Βαϊόπουλος), Βλιώρας, Δίντσης, Σταματίου (73’ Φιλοσόγλου), Ρόκας (64’ Φούκης), Γάρος (64’ Πάσχος), Σουγκάρης, Δ. Αγροκώστας, Γ. Αγροκώστας, Καραγιάννης (73’ Χασάπης).
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ξανθάς, Δ. Αποστολίδης (55’ Δούμος), Θεοδώρου, Λουφόπουλος, Σεσκλιώτης, Π. Αποστολίδης, Χαλκίδης, Ξηρομερίτης, Βέργος (55’ Σταΐδης), Χαλιμούρδας, Μαρούφ (68’ Πρίντζος).