Καλύτερος ο Ολυμπιακός Β. νίκησε 2-0 τον Μαγνησιακό σε φιλικό παιχνίδι (photos)

Νικηφόρο για τον Ολυμπιακό Βόλου ήταν και το φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Μαγνησιακό, το οποίο είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς μαζεύτηκαν χρήματα για την ενίσχυση του συλλόγου γονέων παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια «Φλόγα» και του Ορφανοτροφείου Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Σεραφείμ Παπαϊωάννου και Μάρκου Διαμαντόπουλου.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να βρει τους χώρους να απειλήσουν το τέρμα του Γρηγοριάδη.

Ωστόσο, δύσκολα οι «ερυθρόλευκοι» πατούσαν την αντίπαλη περιοχή, με τον Κόλα να έχει δύο καλά σουτ στο 12’ και στο 22’. Στην πρώτη περίπτωση ο έμπειρος μέσος του Ολυμπιακού δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Μαγνησιακού, με τον Γρηγοριάδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στη δεύτερη το σουτ του Κόλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Μετά το 20’ ο Σάκης Θεοδοσιάδης έκανε ορισμένες εσωτερικές αλλαγές, με τον Κατσαγεωργίου να παίζει στη δεξιά πτέρυγα και τον Ντινιωτάκη να αγωνίζεται ως φορ.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, στο 28’ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ από στατική φάση. Συγκεκριμένα, ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπαϊωάννου με τον γοφό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο 33’ ο Ντινιωτάκης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Κατσαγεωργίου μόνος απέναντι από τον Γρηγοριάδη πλάσαρε άουτ. Στο 44’  Κόλα έκανε το σουτ με τον Γρηγοριάδη να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μετά από εκτέλεση κόρνερ του Διαμαντόπουλου, ο Αναστασίου έπιασε την κεφαλιά, με τον Γρηγοριάδη να αποκρούει εντυπωσιακά, όσο και σωτήρια σε κόρνερ.

Σκόραρε ο Διαμαντόπουλος στο β’ μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει πολλές φάσεις, με τον Ολυμπιακό να φτάνει γρήγορα στο 2-0, να χάνει μία ακόμη σημαντική ευκαιρία για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ενώ από την πλευρά του ο Μανγησιακός είχε μία καλή επιθετική στιγμή με τον Αγιασιώτη.

Οι πολλές αλλαγές που έγιναν και από τις δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, ωστόσο, οι προπονητές Σάκης Θεοδοσιάδης και Θάνος Θεοδώρου είχαν την ευκαιρία να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα για την πορεία της προετοιμασίας των ομάδων τους.

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε στο δεύτερο μέρος πέτυχε το 2-0. Ο Κατσαγεωργίου έκανε τη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Μάρκος Διαμαντόπουλος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαγνησιακού.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 63’, ο Ντινιωτάκης με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ, για να χαθεί σημαντική ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Μαγνησιακός απείλησε το τέρμα του Βρονταρά (αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο) στο 84’με τον Αγιασιώτη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 88’ ο Παπαδήμος επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Γρηγοριάδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης (46’ Βρονταράς), Λάμπος (66’ Παπαδήμος), Θεοδωρόπουλος (61’ Κυρίτσης), Ψιάνος (61’ Ακριβόπουλος), Παπαϊωάννου (71’ Σιουμουρέκης), Κόλα (78’ Γαλανόπουλος), Αναστασίου (71’ Σταμπουλής), Διαμαντόπουλος (78’ Χατζηπλής), Σκοπελίτης (61’ Καμπέρης), Ντινιωτάκης (73’Καρατσόλης), Κατσαγεωργίου (61΄Μυλωνάς).
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Γρηγοριάδης, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος, Σιάτρας, Βέρτζος (87’ Τρίμης), Οικονόμου, Αγιασιώτης (84’ Ζαρκάδης), Κέκιας (36’ Λούρος), Βουρδάκης (58’ Κρανιάς), Ζάχος, Βλάχος.