Καλός παρά την ήττα ο Ολυμπιακός Βόλου

Την ήττα με 1-0 γνώρισε χθες σε φιλικό στην Πάτρα από την Παναχαϊκή ο Ολυμπιακός. Ωστόσο η βολιώτικη ομάδα είχε πολύ καλή απόδοση ιδίως στο α’ ημίχρονο, όπου έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Τραυματίες αποχώρησαν οι Μπαράνκο και Ξενοδόχοφ, ενώ σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κουσκουνάς στο 78’.

Πώς αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες
Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Σούλη, ο Αποστολόπουλος ήταν ο δεξιός οπισθοφύλακας, ενώ ο Σταμόπουλος έπαιξε ως αριστερός μπακ. Οι Πατάπης και Λαρέα αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Μπρους και Μουστακόπουλος αγωνίστηκαν στον άξονα. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Αραβίδης από τα αριστερά και ο Παπαδόπουλος από τη δεξιά πλευρά, με τον Μπάτροβιτς να παίζει πίσω από τον Κουσκουνά, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Ολυμπιακού, Στέφανος Ξηροφώτος, παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ξενοδόχοφ, με τον Παπακώστα να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Μπουτζίκο το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φιλίποβιτς και Γιαννίτσης. Οι Αγρόδημος και Κόλα αγωνίστηκαν στον άξονα, ενώ την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Βουκελάτος (αριστερά), Σκοπελίτης (δεξιά) και Ντα Κάμπο πίσω από τον προωθημένο Μπαράνκο.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος
Ένα αρκετά καλό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με πολλές δυνατές μονομαχίες και με τον Ολυμπιακό να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι», όπως σε όλα τα φιλικά φέτος, έτσι και στο χθεσινό με την Παναχαϊκή, πίεσαν ψηλά τον αντίπαλο και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να βρίσκουν χώρους και να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Ξενοδόχοφ.
Παράλληλα, φρόντιζαν να βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση, με τον Μάκη Βουκελάτο να είναι ο κύριος εκφραστής όλων των επιθετικών προσπαθειών του Ολυμπιακού, από την αριστερή πλευρά.
Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου ήταν εκείνοι που αγωνίστηκαν με μεγαλύτερο πάθος, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο και είχαν τις περισσότερες τελικές προσπάθειες στο πρώτο μέρος. Στο 6’ ο Βουκελάτος με σουτ έξω από την περιοχή δεν αιφνιδίασε τον Σούλη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.
Η Παναχαϊκή έχασε σπουδαία ευκαιρία (μία και μοναδική στο πρώτο ημίχρονο) να ανοίξει το σκορ στο 14’. Ο Μπάτροβιτς με ένα εξαιρετικό σόλο πέρασε όποιον παίκτη βρήκε μπροστά του, πάσαρε στον Κουσκουνά, με τον έμπειρο επιθετικό να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Ξενοδόχοφ.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, ενώ σε τέσσερις περιπτώσεις απείλησε το τέρμα του Σούλη. Στο 16’ ο Βουκελάτος έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής να διώχνει με γροθιές, ενώ στο 28’ σε σουτ του Βουκελάτου, ο Παπάτης έδιωξε τη μπάλα σε πλάγιο άουτ.
Η καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο 45λεπτο σημειώθηκε στο 29’. Ο Βουκελάτος με εντυπωσιακό τρόπο έκανε το κοντρόλ, σούταρε, μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σούλη.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία ακόμη καλή στιγμή στο 37’, όταν ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ, με τον προωθημένο Φιλίποβιτς να πιάνει την κεφαλιά, με τη μπάλα, ωστόσο, να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Παναχαϊκής.

Πολλή ένταση στην επανάληψη
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου. Αιτία η πολλή ένταση ανάμεσα στις δύο ομάδες που προήλθε από το σκληρό παιχνίδι κυρίως των γηπεδούχων.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πολύ δυνατό μαρκάρισμα του Πατάπη στον Μπαράνκο, ο οποίος αποχώρησε λαβωμένος στη μύτη. Λίγο αργότερα ο Στέφανος Ξηροφώτος υποχρεώθηκε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Ξενοδόχοφ τραυματίστηκε στη γάμπα και αντικαταστάθηκε από τον Λαδά.
Μετά από τα παραπάνω γίνεται εύκολα κατανοητό ότι οι καλές φάσεις ήταν λιγοστές στο δεύτερο μέρος. Στο 55’ ο Ανάκογλου έβγαλε ωραία μπαλιά στον Σκεπετάρη, τον οποίο πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Ξενοδόχοφ.
Στο 59’ ο Παπαδημητρίου, που μπήκε στη θέση του Μπαράνκο, σκόραρε από κοντά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κόλα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε. Πάντως στο βίντεο ο επιθετικός των φιλοξενουμένων φαίνεται να καλύπτεται από αντίπαλο και το γκολ έπρεπε να μετρήσει.
Επίσης ο ίδιος παίκτης για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει το κοντρόλ, αν και ήταν μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα.
Αμυντικά ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά επιτρέποντας μόνο ένα γύρισμα του Σκεπετάρη το οποίο δεν βρήκε στόχο στο 76’. Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε γκολ, όταν ο Μπάτροβιτς έδωσε για τον Σκεπετάρη και εκείνος για τον Κουσκουνά, που σε κενή εστία διαμόρφωσε το 1-0.
Από την πλευρά τους οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 84’. Ο Κολέλα στο ντεμπούτο του με τη βολιώτικη ομάδα έκανε ένα εντυπωσιακό σλάλομ από τα δεξιά και μπήκε στην περιοχή. Ωστόσο κλείστηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς και δεν μπόρεσε να γυρίσει για τον Παπαδημητρίου.

Διαιτητής: Καδάς
Κίτρινες: Λαρέα, Βουκελάτος, Πατάπης
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης (46’ Κολοβούρης), Σταμόπουλος (72’ Μπελεζάκης), Πατάπης, Λαρέα, Αποστολόπουλος (46’ Πάνος), Μουστακόπουλος (72’ Κόκας), Μπρους (46’ Ανάκογλου), Παπαδόπουλος (46’ Σκεπετάρης), Αραβίδης (58’ Τσερούτι), Μπάτροβιτς (81’ Μασούρας), Κουσκουνάς (81’ Γιούσης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ (81’ λ.τρ. Λαδάς), Παπακώστας (88’ Μαστακούλης), Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς (88’ Ρόκας), Γιαννίτσης, Αγρόδημος (88’ Κάβουρας), Κόλα (88’ Ζιάκας), Βουκελάτος (66’ Βασιλούδης), Σκοπελίτης (77’ Πατρώνης), Ντα Κάμπο (63’ Κολέλα), Μπαράνκο (57’ λ.τρ. Παπαδημητρίου).