Καλός ο Ολυμπιακός Β. στο νικηφόρο , 2-1 φιλικό με την Κηφισιά

Ένα ενδιαφέρον φιλικό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Βόλου. Ολυμπιακός Βόλου και Κηφισιά διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το ημίωρο η Κηφισιά είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ξενοδόχοβ, με εξαίρεση ένα σουτ του Παυλάκη στο 17’, με την μπάλα να περνά άουτ. Στο τελυταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ξύδα στο 40’ και στο 41’, για να πετύχει το γκολ με τον Φίλιππο Σκοπελίτη με φοβερό σουτ στο 42΄, με την μπάλα να «καρφώνεται» στο αριστερό «παραθυράκι» του Αντωνόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, είχε δύο καλές στιγμές με τους Βερνάρδο στο 51’ και με τον Κουντουριώτη στο 55’ για να φτάσει στο 2-0 στο 61’. Σκόρερ ο Θοδωρής Βερνάρδος με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Ξύδα από τα αριστερά.

Η Κηφισιά κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 70’ με στου του Καλέργη μέσα από την περιοχή, με τον Ολυμπιακό να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 77’ και στο 87’ με τον Κουντουριώτη. Και στις δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας Κολοβούρης έκανε σωτήριες αποκρούσεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ (46’ Βούγιοβιτς), Γραικός (84’ Παπακώστας), Ναά, Μαρκοπουλιώτης, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης (90’ Χατζής), Κόλα (75’ Ντουάρτε), Κουντουριώτης (90’ Στάμου), Ξύδας (71’ Χατζηπιρπιρίδης), Μπάτροβιτς (86’ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος (75’ Χάσεκ).
ΚΗΦΙΣΙΑ: Αντωνόπουλος (46’ Κολοβούρης), Αρτυματάς (45’Μκρσιάν), Γκότοβος (66’ Έσλερ), Παυλάκης (46’ Λίμα), Πριόνας (46’ Παπαγγελής), Σωτηράκος (67’ Αγγελόπουλος), Οικονομίδης (60’ Τόλιος), Πρίτσας (46’ Παπασάββας), Ντοριβάλ (67’ Ρέτζης), Γιαννιτσάνης (46’ Καλέργης), Κρητικός (46’ Τετέι).