Καλός για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός που νίκησε με 3-1 τη Δήμητρα σε φιλικό στην Ευξεινούπολη

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από τη Δήμητρα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, στη φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων που διεξήχθη στο γήπεδο της Ευξεινούπολης και νίκησε με 3-1.
Από ένα γκολ πέτυχαν οι Παπαδημητρίου, Μπαράνκο και Ντα Κάμπο, ενώ το γκολ της Δήμητρας σημείωσε με πέναλτι ο Θωμαΐδης. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» στο διάστημα αυτό να μην έχουν συνοχή στο παιχνίδι τους.

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κωνσταντίνου, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μπόλης και το αριστερό ο Παπακώστας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ρόκας και Φιλίποβιτς. Οι Κόλα και Αγρόδημος αγωνίστηκαν στον άξονα, ενώ την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Βασιλούδης, Σκοπελίτης, Μπαράνκο, με τον Παπαδημητρίου να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο Μιχάλης Ανδρωνάς παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Σταυράκη, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Φαράντος, Καρράς, Στεφανής και Στεργιόπουλος. Οι Θωμαΐδης και Τετριμίδας αγωνίστηκαν ως ανασταλτικοί μέσοι, ο Δημητρίου αγωνίστηκε ως επιτελικός μέσος, οι Βούλγαρης και Κρανάς επιχειρούσαν στις πτέρυγες με τον Φουρκιώτη να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Σκόραραν Παπαδημητρίου και Μπαράνκο
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθούσε να αναπτυχθεί επιθετικά κυρίως από τη δεξιά πλευρά, αλλά και από τον άξονα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, ενώ σημείωσε δύο τέρματα.
Στη πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμένων, στο 7’, ο Κλεβί Κόλα σέντραρε από τα δεξιά, με τον Ιάσονα Παπαδημητρίου να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 0-1.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο μέρος είχαν άλλες εννέα ευκαιρίες για γκολ, ενώ σημείωσαν το δεύτερο τέρμα λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.
Στο 13’ ο Μπαράνκο σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και να καταλήγει κόρνερ. Στο 15’ σε ψηλοκρεμαστό σουτ του Παπαδημητρίου η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 17’ ο Σκοπελίτης σούταρε, με τον Σταυράκη να αποκρούει σε κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει, δεν απειλούνταν από τη Δήμητρα και στο 25’ έχασε νέα ευκαιρία με τον Παπαδημητρίου (σουτ μπλόκαρε ο Σταυράκης). Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 27’ με τον Παπαδημητρίου (σουτ άουτ), ενώ η Δήμητρα απείλησε στο 32’ με τον Στεργιόπουλο να σουτάρει και τον Κωνσταντίνου να μπλοκάρει τη μπάλα.
Στο τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός πίεσε ακόμη περισσότερο την άμυνα της Δήμητρας, με τον Μπαράνκο να μη μπορεί να σκοράρει στο 33’ και στο 42’, ο Σκοπελίτης 43’ με υπέροχο ανάποδο «ψαλίδι» έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ (η μπάλα έφυγε λίγο άουτ). Τελικά στο 44’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Δήμητρας, ο Μπαράνκο σε κενή εστία έγραψε ο 2-0.

Ανταγωνιστική η Δήμητρα στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση του Ολυμπιακού δεν ήταν η ίδια, η Δήμητρα ανέβασε ρυθμούς και είχε περισσότερο κατοχή μπάλας, σε σχέση με το πρώτο μέρος.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λέπτου, ο Κρανάς εκτέλεσε το φάουλ από καλό σημείο, με τον Κωνσταντίνο να αποκρούει τη μπάλα και να παραχωρεί κόρνερ για τους «πράσινους». Στο 57’ ο Ντα Κάμπο δέχθηκε κάθετη πάσα από τον Κόλα, βγήκε τετ α τετ με τον Σταυράκη και με άψογο σουτ έγραψε το 0-3.
Στο 63′ ο Κωνσταντίνου ανέτρεψε τον Φουρκιώτη, με τον Θωμαΐδη να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και να μειώνει σε 1-3. Μετά από τρία λεπτά, ο Βουκελάτος επιχείρησε το σουτ από καλή θέση, με τη μπάλα να βρίσκει στον Στεφανή πριν καταλήξει κόρνερ. Στην τελευταία καλή φάση του αγώνα στο 83’ ο Θωμαΐδης έπιασε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Κωνσταντίνου δεν χρειάστηκε να παρέμβει, καθώς η μπάλα έφυγε άουτ.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης (75’ Τίτας), Φαράντος, Στεργιόπουλος (71’ λ.τρ. Ζαντιώτης), Καρράς (80’ Μπένος), Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς, Τερτριμίδας (55’ λ.τρ. Λάζογλου), Φουρκιώτης, Δημητρίου, Βούλγαρης (65’ Στεργίου).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κωνσταντίνου, Μπόλης (46’ Μαστακούλης), Φιλίποβιτς (80’ Αντωνούλης), Ρόκας (46’ Γιαννίτσης), Παπακώστας (80’ Συμεωνίδης), Κόλα (86’ Κάβουρας), Αγρόδημος (61’ Κόφφας), Σκοπελίτης (60’ Μπέικος), Βασιλούδης (54’ Γεωργακόπουλος), Μπαράνκο (66’ Βουκελάτος), Παπαδημητρίου (46’ Ντα Κάμπο).