Καλός για 45 λεπτά ο Ολυμπιακός – Νίκησε 3-1 τα Μετέωρα στο Ελευθεροχώρι

Δύο πρόσωπα έδειξε ο Ολυμπιακός στο χθεσινό φιλικό με τα Μετέωρα στο γήπεδο Ελευθεροχωρίου. Στο α’ μέρος ήταν μέτριος, αλλά στην επανάληψη ανέβασε… στροφές. Έβγαλε ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στη νίκη με 1-3. Οι Νόνης (10’) και Σαχινίδης (76’, 80’) σκόραραν για την ομάδα του Βόλου, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μαρούδα (24’).
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Περικλής Αμανατίδης επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Στο αρχικό σχήμα ο Γιακουμής ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Παπουτσογιαννόπουλος κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Σάββας το αριστερό, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεταν οι Λεάντρο και Νόνης.

Ο Ναζίμ με τον Κόλα ήταν οι ανασταλτικοί χαφ στον άξονα, έχοντας μπροστά τους τον Λώττα, ο οποίος ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού των «ερυθρολεύκων». Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Σκοπελίτης και από τα αριστερά ο Σερτζίνιο, ενώ στην κορυφή της επίθεσης χρησιμοποιήθηκε ο Φλίγκος.
Κατά τη διάρκεια της επανάληψης έγιναν εννέα αλλαγές από την πλευρά των «ερυθρολεύκων». Αν και ακολούθησε την αποστολή τους ο Μπουτζίκος, δεν χρησιμοποιήθηκε λόγω ενοχλήσεων που αισθάνθηκε, ενώ για προληπτικούς λόγους έμεινε στο Βόλο ο Οικονομόπουλος.

Δυσκολεύτηκαν στο α’ μέρος οι Βολιώτες

Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά, με τους ποδοσφαιριστές του να συνειδητοποιούν ότι τα πράγματα σε ορισμένες έδρες της Γ’ Εθνικής δεν θα είναι καθόλου απλά.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή, αλλά αδυνατούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, παρότι άνοιξαν το σκορ σχετικά νωρίς. Ήταν στο 10’ όταν σε σουτ του Σκοπελίτη και ασθενή απόκρουση του Ζαρόπουλου, ο προωθημένος Νόνης έκανε το 0-1 με πλασέ. Στο επόμενο λεπτό ο Λώττας εκτέλεσε φάουλ το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των Μετεώρων.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 24’ όταν ο Ιωαννίδης τροφοδότησε τον Μαρούδα, που με σουτ παραβίασε την εστία του Γιακουμή. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Μαρούδα στο 42’.

Ανεβασμένος ο Ολυμπιακός στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη απόδοση. Κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, δημιούργησε ευκαιρίες και αξιοποίησε δύο από αυτές με τον Βασίλη Σαχινίδη, που αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ φορ, αντί του Φλίγκου.
Αρχικά ο Σαχινίδης απείλησε στο 53’ και στο 63’, ενώ στο 65’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ, αλλά ο διαιτητής Λεωνίδας της ΕΠΣ Τρικάλων δεν μέτρησε το γκολ. Δέχθηκε την υπόδειξη του βοηθού του για οφσάιντ.

Στο 69’ χάθηκε διπλή ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους», με τον τερματοφύλακα Γεωργίου να «νικά» πρώτα τον Ζγκούρι και στη συνέχεια τον Σαχινίδη. Ο τελευταίος είχε ακόμη ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ στο 70’, για να σπάσει τελικά η… γκίνια του λίγο αργότερα.
Ήταν στο 76ο λεπτό όταν ο Ζγκούρι έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε ασίστ για τον Σαχινίδη που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σαχινίδης διαμόρφωσε και το τελικό 1-3 στο 80’ με διαγώνιο σουτ.

Διαιτητής: Στ. Λεωνίδας (ΕΠΣ Τρικάλων).
Βοηθοί: Κ. Λεωνίδας, Παπαγεωργόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων).

ΜΕΤΕΩΡΑ: Ζαρόπουλος (68’ Γεωργίου), Ιωαννίδης (70’ Μάρκου), Γεωργάκης (70’ Γρηγορίου), Ζήσης (63’ Παπαευθυμίου), Φορτούνης, Πολυζόπουλος, Λίτσιος (46’ Μανώλης), Οζούνογλου (63’ Αυγέρος), Σκόνδρας (83’ Χριστοδουλόπουλος), Συράκος (57’ Ανδρεόπουλος), Μαρούδας (85’ Μερτσιώτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιακουμής (68’ Παλιούρας), Σάββας (79’ Καναβός), Παπουτσογιαννόπουλος (46’ Ζγκούρι), Νόνης (68’ Παπαϊωάννου), Λεάντρο, Κόλα (46’ Ρόκας), Ναζίμ (77’ Πατσής), Σερτζίνιο (68’ Μαργαρίτης) Σκοπελίτης, Λώττας (46’ Ευθυμιάδης), Φλίγκος (46’ Σαχινίδης).