Κακός ο Ολυμπιακός Β. έχασε 1-0 από τον Απόλλωνα Πόντου (photos)

Ένας πολύ κακός Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Πόντου σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 21η αγωνιστική στο γήπεδο του Μακεδονικού. Ομάδα χωρίς ενέργεια, νωχελική, ήθελε αλλά δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Δέχθηκε το γκολ στο 44’ από τον Εκουκού από αδράνεια της άμυνας και δεν κατάφερε να βγάλει σωστή αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο.

Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά και με τέτοιες εμφανίσεις ο Ολυμπιακός δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Έχασε την ευκαιρία να κερδίσει και να ανέβει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, είδε τον Απόλλωνα Πόντου να κερδίζει, να αφήνει τον Ολυμπιακό έξι βαθμούς πίσω και να ανεβαίνει στη 10η θέση.

Τα πράγματα, πλέον, δυσκολεύουν πολύ, καθώς η ομάδα παραμένει καθηλωμένη στη ζώνη του υποβιβασμού, με 20 βαθμούς και θα πρέπει να αλλάξουν πολλά στην ομάδα για να αποφύγει το μοιραίο.

Στο 44’ δέχθηκε γκολ ο Ολυμπιακός
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις ένα αξιόλογο σουτ, ενώ ο Απόλλων είχε ένα σουτ στο δοκάρι κι ένα γκολ, το οποίο πέτυχε στο 44’ ο Εκουκού.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν νευρικοί στο παιχνίδι τους, έκαναν πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση.

Όσες φορές οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να βγουν στην κόντρα επίθεση δεν είχαν την καλή τελική πάσα. Η μοναδική καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 13’. Από τα δεξιά ο Ντος Σάντος έκανε τη σέντρα και ο Κουντουριώτης πάνω στην κίνηση έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ και τον Ολυμπιακό να χάνει καλή ευκαιρία να σκοράρει.

Σταδιακά οι παίκτες του Απόλλωνα ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 22’ έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Νασέρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ.

Από το 25’ μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε πολλά λάθη, επιθετικά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, για να φτάσουμε στο 44’ όπου ο Απόλλων βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Επικράτησε σύγχυση μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, οι αμυνόμενοι δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα και ο Κουακού από κοντά με πλασέ έγραψε το 1-0 για την ομάδα της Καλαμαριάς.

Φλύαρος και ανούσιος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ήταν πολύ φλύαρος, με κακές επιλογές στο παιχνίδι του και ανύπαρκτος δημιουργικά. Δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από το τέρμα του Πίτκα, παίζοντας ανορθόδοξα. Απέναντι σε μια ομάδα που αμυνόταν σχετικά εύκολα, καθώς δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση.

Στο 50’ο Γκαργκαλατζίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, δίχως όμως να δυσκολέψει ιδιαίτερα τον Πίτκα, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το  τέλος του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μία φάση της προκοπής. Σ’ ένα σουτ του Βερνάρδου στο 89’ προς την εστία, μπλόκαρε την μπάλα ο Πίτκας.

Ο Απόλλων Πόντου είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, περίμενε τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο, χωρίς πάντως να νιώσει ιδιαίτερη πίεση από τους «ερυθρόλευκους».

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Βοηθοί: Χατζηνάκος (Δράμας), Βογιατζής (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Κίτρινες: Φιλίποβιτς, Βερνάρδος-Ιντζίδης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Πάτι, Νασέρ, Παπαϊωάννου, Λουφάκης (82’ Εσαλό), Καλογέρης, Κουακού, Φράγκος, Ιντζίδης, Ελέ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Στάμου, Κόλα (40’Μάνγκα), Ντιαμπί (76’ Κατσούκης), Γκαργκαλατζίδης, Κουντουριώτης (81’ Κότος), Ντος Σάντος (46’ Χατζής, 76’ Μαρκοπουλιώτης), Βερνάρδος.