Κακός ο Ολυμπιακός, τέλος ο Γράφας – Παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Θεσπρωτό και παραμένει χωρίς νίκη

Ένας κακός Ολυμπιακός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Θεσπρωτό στο στάδιο του Αλμυρού και παρέμεινε για τέταρτη αγωνιστική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» με τρεις βαθμούς βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, με τον Θωμά Γράφα να αποτελεί παρελθόν από την ομάδα.
Ο Αθηναίος τεχνικός αποδοκιμάστηκε έντονα από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού μετά το τέλος του αγώνα, ο κόσμος που βρέθηκε χθες στον Αλμυρό έστησε… λαϊκά δικαστήρια και ζητούσε επίμονα την παραίτηση του προπονητή, ενώ ο ίδιος στη συνέντευξη Τύπου ουσιαστικά έθεσε την παραίτησή του στη διάθεση της διοίκησης, λέγοντας πως το βράδυ θα υπάρξει συνάντηση με τον κ. Τσιμπανάκο για το θέμα. Αργότερα, σύμφωνα με πληροφορίες, ο Θωμάς Γράφας χαιρέτισε τους παίκτες κατά την επιστροφή της ομάδας στο Βόλο, προαναγγέλλοντας την αποχώρησή του από την ομάδα. Το ίδιο έκαναν και οι συνεργάτες του στην τεχνική ηγεσία, Παναγιώτης Τσιγαρίδας και Γιάννης Γεωργιάδης.

Οι εξελίξεις αναμένονται να είναι ραγδαίες στον Ολυμπιακό, με τη διοίκηση να βρίσκεται σε αναζήτηση νέου προπονητή, καθώς το κλίμα στην ομάδα είναι τεταμένο και ο Ολυμπιακός ήδη έχει μείνει πολύ πίσω στη βαθμολογία, κινδυνεύοντας να τεθεί από νωρίς εκτός στόχων.
Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την ανυπαρξία του, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Θεσπρωτό να παρουσιάζεται πολύ καλύτερος, να πιέζει για την ισοφάριση, να χάνει ευκαιρίες και να δικαιώνεται στο τέλος, με το γκολ που πέτυχε ο Ραμίρεζ στο 92’.
Οι «ερυθρόλευκοι» αδικαιολόγητα οπισθοχώρησαν, έδωσαν μέτρα στον αντίπαλο, ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά και τιμωρήθηκαν στο τέλος.

Το βολιώτικο συγκρότημα είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 18’ με τον Στέλιο Πόζογλου, ωστόσο, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι και το πλήρωσε, όπως προαναφέραμε, στο φινάλε.
Ομάδα χωρίς προσωπικότητα, δίχως φαντασία και δημιουργικό πνεύμα, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά και να «καθαρίσει» ένα παιχνίδι, το οποίο στην αρχή φαινόταν πως ήταν του χεριού του.
Οι παίκτες του Ολυμπιακού απογοήτευσαν με την εικόνα τους για μια ακόμη φορά τον κόσμο, που βλέπει την ομάδα να «νοσεί» και να μην μπορεί να βρεθεί το γιατρικό.

Πώς αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός
Ο Θωμάς Γράφας αιφνιδίασε με την ενδεκάδα που παρέταξε, καθώς για πρώτη φορά αγωνίστηκε στο βασικό σχήμα ο Στέλιος Πόζογλου, στη θέση του Τσίτα, ως σέντερ φορ, ενώ προτιμήθηκε ο νεαρός Παπαϊωάννου, ο οποίος είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα, ως παρτενέρ του Βοσνακίδη, στο κέντρο της άμυνας. Η ομάδα παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μακρυωνίτης, με τον Γραικό να αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Μπουτζίκο στο αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης και Παπαϊωάννου. Η τριάδα στο κέντρο αποτελούνταν από του Τσιάρα, Ρόκα και Στεφάνοβιτς, με τον Σέρβο να παίζει πίσω από τον προωθημένο Πόζογλου, ενώ στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Σκοπελίτης και Κουτσιανικούλης.

Γρήγορο γκολ από Ολυμπιακό
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε ορισμένα διαστήματα αρκετά καλού ποδοσφαίρου, πέτυχε ένα γκολ, ενώ δικαιούταν τουλάχιστον άλλο ένα τέρμα, μετά το 1-0 που πέτυχε ο Πόζογλου. Ωστόσο, οι παίκτες του Θωμά Γράφα δεν απέφυγαν τα λάθη, ενώ στάθηκαν τυχεροί και στη φάση του 10ου λεπτού, όταν ο Θεσπρωτός είχε δοκάρι με τον Κολλά.
Στο πρώτο 10λεπτο η ανάπτυξη του Ολυμπιακού ήταν αργή και με εξαίρεση τη φάση του 8’ όταν μετά από σέντρα του Στεφάνοβιτς από τα αριστερά ο Τσιάρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από το τέρμα του Κίναλη.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πρώτοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Στο 10’ ο Κολλάς μέσα από την περιοχή, ύστερα από μεταβίβαση του Ευθυμίου σούταρε, με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Μακρυωνίτη.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν, ωστόσο, να φτάσουν στο γκολ στη δεύτερη επίσκεψή τους στα καρέ του Θεσπρωτού. Ο Κουτσιανικούλης στο 18’με πολύ ωραία κίνηση έβγαλε τον Στέλιο Πόζογλου σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, με τον βραχύσωμο επιθετικό να στέλνει με πλασέ τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κίναλη, γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Πόζογλου πέτυχε το πρώτο γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού και σκόραρε κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 20’, ο Μακρυωνίτης σε μια επέμβασή του μέσα στην περιοχή, σε παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, χτύπησε στο πρόσωπο, αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και τη θέση του πήρε ο Γιδόπουλος. Στον Μακρυωνίτη τοποθετήθηκαν ράμματα στο πρόσωπο και παρακολούθησε το δεύτερο ημίχρονο από τον πάγκο της ομάδας του.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει τρόπους να απειλήσει το τέρμα του Κίναλη, με τους «ερυθρόλευκους» να ανεβάζουν στροφές μετά το 25’. Στο διάστημα 29’-31’ ο Ολυμπιακός έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να κάνει δύο τα τέρματά του. Συγκεκριμένα, στο 29’ το σουτ “κεραυνός” του Στεφάνοβιτς βρήκε πρώτο το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια το αριστερό για να σωθεί η εστία του Θεσπρωτού από βέβαιη παραβίαση. Νέα ευκαιρία με τον Στεφάνοβιτς, για τον Ολυμπιακό στο επόμενο λεπτό. Σε σουτ του Σέρβου η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αυτή χτύπησε σε σώμα αμυνόμενου και πέρασε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Παπαϊωάννου πήρε την κεφαλιά με τον Κίναλη να αποκρούει σωτήρια, στερώντας από τον Ολυμπιακό το δεύτερο τέρμα.
Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε ένα «νεκρό» διάστημα, στο οποίο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία για γκολ, με τον Θεσπρωτό να έχει μια καλή στιγμή στο 41’. Ο Ντάλα Κόστα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να περάσει παράλληλα από την εστία του Γιδόπουλου, ύστερα από σέντρα από τα δεξιά.

Τραγικός στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 65’ ήταν τραγικός. Οι παίκτες οπισθοχώρησαν αδικαιολόγητα, ο Θεσπρωτός ήταν η ομάδα που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για την ισοφάριση. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να αλλάξου ούτε μία πάσα, δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα, ενώ τα λάθη ήταν πολλά.
Δεν υπήρχε ούτε μία καλή επιθετική προσπάθεια από πλευράς Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, αν εξαιρέσουμε μία κεφαλιά του Σκοπελίτη στο 62’, η οποία δεν βρήκε το στόχο μετά από σέντρα του Γραικού.
Οι παίκτες του Θεσπρωτού ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι δύο αλλαγές του Ρότσα. Οι Γεωργίου και Ραμίρεζ άλλαξαν την εικόνα της ομάδας της Ηγουμενίτσας, με τον Ολυμπιακό να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Στο 64’ μετά από ωραία προσπάθεια του Γώγου, ο Τσιάρας την τελευταία στιγμή με τάκλιν έβγαλε την μπάλα κόρνερ.
Στο 77’ ο Γιδόπουλος απέκρουσε σωτήρια τη μπάλα στο σουτ του Ραμίρεζ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 84’ σε νέο φοβερό σουτ του Ραμίρεζ έξω από την περιοχή αυτή τη φορά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γιδόπουλου.

Η τρίτη φορά, όμως, που επιχείρησε να σκοράρει ο επιθετικός του Θεσπρωτού ήταν και η… φαρμακερή. Στο 92’ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού ισοφαρίζοντας σε 1-1, δίνοντας στην ομάδα του τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα, με την ισοπαλία να τη δικαιούται η ομάδα της Ηγουμενίτσας, βάσει της εικόνας της στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)
Βοηθοί: Καλλιάκος, Δέτση (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Δεληγιάννη (Λάρισας)
Κίτρινες: Τσιάρας, Πόζογλου, Παπαϊωάννου-Ντάλα Κόστα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μακρυωνίτης (23’ λ.τρ. Γιδόπουλος), Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου, Τσιάρας, Ρόκας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Στεφάνοβιτς (60’ Ντούνης) Πόζογλου (70’ Τσίτας).
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Δημητρούλας, Ζερβιλάκης, Νόνης, Σταυρίδης (89’ Κωνσταντίνου), Βιγιαφάνε, Κολτσίδας, Μπίκας (46’ Γώγος), Ευθυμίου (71’ Ραμίρεζ), Κολλάς, Ντάλα Κόστα.