Ηττήθηκε στη Λευκάδα από τη Δόξα η Νίκη Βόλου

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής η Νίκη Βόλου ηττήθηκε με 76-58 από τη Δόξα Λευκάδας εκτός έδρας
Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια για τη Δόξα Λευκάδας (10-5), η οποία παρέμεινε επίσης αήττητη στο γήπεδο της (7-0). Στην αντίπερα όχθη, η Νίκη Βόλου ηττήθηκε για πρώτη φορά μέσα στο 2022, καθώς μέχρι πρότινος είχε ρεκόρ 3-0 μετά την αλλαγή του έτους. Εκτός έδρας, πάντως, οι «κυανόλευκοι» έχουν μία νίκη και πέντε ήττες.
Η Νίκη είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε 33-33. Οι «κυανόλευκοι» ήταν ανταγωνιστικοί και στο τρίτο δεκάλεπτο, σε αντίθεση με την τελευταία περίοδο, όπου η Δόξα κατάφερε να σημειώσει 21 πόντους, έναντι μόλις οκτώ της Νίκης, που «κόλλησε» στην επίθεση.

13. Μελίκη 2-13 17
* Εκκρεμούν οι αγώνες Πρωτέας Γρεβενών – Ίκαροι Τρικάλων (14η αγωνιστική, 2/3, 18:00), IBC – Αναγέννηση Καρδίτσας (15η αγωνιστική, 2/3, 19:00), Ίκαροι Τρικάλων – ΑΓΣ Ιωαννίνων (15η αγωνιστική, 9/3, 18:00)