Ηττήθηκε με 3-1 ο Βόλος από τον ΠΑΟΚ σε φιλικό στην Τούμπα

Στο τελευταίο παιχνίδι πριν την έναρξη του πρωταθλήματος ο Βόλος ηττήθηκε με 3-1 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, χωρίς την παρουσία θεατών στο παιχνίδι, αλλά και εκπροσώπων του Τύπου (δεν υπήρχε τηλεοπτική κάλυψη).

Οι «κυανέρυθροι» του Οσβάλντ Τανσό είχαν καλή παρουσία, πάλεψαν, αλλά για πρώτη φορά φέτος δέχθηκαν τρία τέρματα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ξεκίνησε με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα τους Τσαούση, Κάργα, Ίνγκασον και Λύρατζη. Στα χαφ βρέθηκαν οι Σβαμπ και Αουγκούστο με τον Ντάντας σε θέση μεσοεπιθετικού. Στις πλευρές τοποθετήθηκαν οι Μπίσεσβαρ και Νάρεϊ ενώ στην κορυφή βρέθηκε ο Μπράντον.

Από την άλλη πλευρά ο Οσβάλντ Τανσό παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Κλέιμαν, ενώ την τετράδα στην άμυνα αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν και Λούνα. Οι Τσοκάνης, Ματίγια, αγωνίστηκαν στον άξονα, Βίκτορ Φερνάντες και Πάολο Φερνάντες ήταν οι παίκτες που έπαιξαν στις δύο πτέρυγες (αριστερά και δεξιά αντίστοιχα), με τον Ντέλετιτς πίσω από τον προωθημένο Φαν Βέερτ.

Ο Δικέφαλος δημιούργησε ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο και εν τέλει τα κατάφερε με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Στο 20ο λεπτό έμπειρος μέσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Μπράντον, που αγωνίστηκε στην επίθεση και άφησε καλές εντυπώσεις.

Στο δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, όταν στο 54΄ο Ελ Καντουρί έκλεψε την μπάλα και έβγαλε ασίστ στον Ολιβέιρα που με σουτ έκανε το 2-0. Στο 65ο λεπτό ο Πάολο Φερνάντες μείωσε προσωρινά για τον Βόλο αλλά ο Κούτσιας στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό σκορ . Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Κωνσταντέλιας (από σέντρα του η μπάλα βρήκε σε χέρια αμυντικού).

ΠΑΟΚ (Α’ Ημίχρονο): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας, Τσαούσης, Σβαμπ, Ντάντας, Ντόουγκλας, Μπίσεσβαρ, Νάρεϊ, Τόμας.
ΠΑΟΚ (Β’ Ημίχρονο): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον (82′ Παναγιώτου), Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς, Σοάρες, Ελ Καντουρί (75′ Κουαλιάτα), Νάρεϊ (61′ Α.Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (75′ Κούτσιας ).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Ματίγια, Τσοκάνης, Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς, Βίκτορ Φερνάντες, Φαν Βέερτ. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Σιέλης, Ουεντραόγκο, Μεσκίδα, Τσέλιος, Μπογκντάνοβιτς, Μεταξάς και Τάχατος