Ήττα της πολύ καλής Νίκης με 1-0 από την ΑΕΛ

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Νίκη από την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, για την 14η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, διάστημα που θα μπορούσαν να προηγηθούν στο σκορ, για να δεχθούν το τέρμα από τον Μαυρία στο 41’. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την ΑΕΛ να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Γκολ η ΑΕΛ κόντρα στη ροή του αγώνα
Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη ήταν αυτή που κυριάρχησε στο παιχνίδι και άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ. Έπεσε, ωστόσο, πάνω στον πολύ καλό σήμερα Θεοδωρόπουλο, ο οποίος έκανε σωτήριες επεμβάσεις, ενώ έχασε και πέναλτι με τον Ροχάνο. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 45’ με σουτ του Μαυρία, με τον Μπάγιτς να φέρει ευθύνη, καθώς δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Η πρώτη φάση ήταν για την ΑΕΛ στο 2’. Ο Γιάκος βγήκε απέναντι από τον Μπάγιτς, όμως ο τερματοφύλακας της Νίκης έδιωξε την μπάλα με τα πόδια.

Η Νίκη είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 6’. Ο Τσουκαλάς έβγαλε τη σέντρα και ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε με υπερένταση την κεφαλιά του Κάσσου μέσα από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ροχάνο επιχείρησε την παράλληλη σέντρα, δίχως ο Πάνος να βρει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Οι «κυανόλευκοι» στο 23’ κέρδισαν πέναλτι. Ο διαιτητής υπέδειξε παράβαση για μαρκάρισμα του Λούκας Γκαρσία από τον Γκοτζαμανίδη μέσα στην περιοχή. Ο Ροχάνο στο 25’ ανέλαβε να το εκτελέσει, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει πέφτοντας στην αριστερή πλευρά.

Η Νίκη συνέχισε να υπερέχει και στο 38’ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Τσουκαλάς με κάθετη πάση βρήκε τον Κάσσο, αυτός σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει σωτήρια.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 45’, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Μαυρίας έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, προχώρησε, έκανε το σουτ, με το Μπάγιτς να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα της Νίκης, για να γίνει το 1-0 για τους «βυσσινί».

Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, έπαιξε επιθετικά, με τον Βοσνιάδη να ανακατεύει την «τράπουλα» και την ΑΕΛ να παίζει με αντεπιθέσεις. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές.

Η ΑΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 64’ να πετύχει δεύτερο τέρμα. Σε σέντρα που έγινε, ο Ηλιάδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γκοτζαμανίδης τη δεύτερη, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 71’ ο Όγκμποε βρέθηκε απέναντι από τον Μπάγιτς, σούταρε όμως άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΛ.

Στο 87’ η Νίκη έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν σε μακρινή μπαλιά από το χώρο του κέντρου, ο Πασχάλης Κάσος κινήθηκε ταχύτητα, έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει εκτός εστίας άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κατσικογιάννη βρήκε τη Νίκη να χάνει με 1-0, να μένει στην 6η θέση με 15 βαθμούς σε 10 παιχνίδια, ενώ η ΑΕΛ, που έκανε την Τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα με τον Γκουτσίδη στον πάγκο της, έφτασε τους 22 σε 11 ματς και βρίσκεται μαζί με την Ξάνθη πίσω από την πρωτοπόρο Βέροια.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Λιόντος, Διαμάντης (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)
Κίτρινες: Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Γιάκος, Κολομπίνο.- Γκαρσία-Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Ανδρέου
ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Mπέρτος, Μαϊδανός (23’ Κ. Παπαγεωργίου), Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Θ. Παπαγεωργίου, Κολομπίνο, Μαυρίας (76’ Γλυνός), Όγκμποε, Γιάκος (85’ Ραμίρες), Ακούνια
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Mπάγιτς, Aνδρέου, Αλιατίδης (67’ Γρομητσάρης), Πάνος, Τσιμπούκας (54’ Βλαχομήτρος), Κάσσος, Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Μέτσε (54’ Βασιλείου), Γκαρσία, Ροχάνο (54’ Τζιώρας)