Ήττα στις καθυστερήσεις για τον Βόλο 2-1 από τον Ατρόμητο

Ένα γκολ του Ευθύμη Κουλούρη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στον Ατρόμητο με 2-1, απέναντι στον Βόλο, που γνώρισε την ήττα σε εξ αναβολής παιχνίδι στο Περιστέρι. Οι «κυανέρυθροι» άξιζαν το βαθμό της ισοπαλίας και το αποτέλεσμα τους αδικεί.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 26’ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Ντένιτς, με τον Βόλο να ισοφαρίζει στο 37’ με τον Ρεγκατίν. Στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Βόλος ήλεγχε το παιχνίδι και ήταν καλύτερος, είδε τον Κουλούρη να σκοράρει στο 91’ με κεφαλιά και να υποχρεώνεται στη 13η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένη υπεροχή, να σημειώνουν από ένα γκολ και να έχουν από έξι τελικές προσπάθειες. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν σε δύο περιπτώσεις την εστία του Βόλου. Στο 9’ ύστερα από ωραία προσπάθεια του Τζοβάρα από τα αριστερά, ο Βολιώτης αριστερός μπακ του Ατρομήτου μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε με τα πόδια και στη συνέχεια της φάσης ο Κιβρακίδης έκανε νέο σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 12’, ο Ατρόμητος έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ, Ο Κουλούρης με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, ο οποίος απέκρουσε και στη συνέχεια ο Γκιουλέν απομάκρυνε την μπάλα από την περιοχή του Βόλου.

Οι «κυανέρυθροι» για πρώτη φορά έφτασαν σε θέση βολής στο 13’, με τον Νίνη να κάνει τη σέντρα σουτ από τα αριστερά και την μπάλα να περνά άουτ. Ο Βόλος στο 19’ έφτασε και αυτός κοντά στο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Νίνη, ο Μπαρτόλο βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και ο προωθημένος Γκιουλέν έκανε την προβολή δίχως όμως να βρει την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα, η οποία κατέληξε άουτ.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες. Για να φτάσουμε στο 23’ όπου ο Ατρόμητος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Ο Κουλούρης πάσαρε στον Ντένιτς και αυτός με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βόλου.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, στο 26’, ο Τζόρτζε Ντένιτς δεν αστόχησε, όταν του παρουσιάστηκε η ευκαιρία να σκοράρει και έγραψε το 1-0, με ένα πολύ όμορφο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση. Ο Χατζηισαΐας από το κέντρο έβγαλε κάθετη πάσα για τον Ναμπί, ο Άγγλος μέσος με εξαιρετικό τακουνάκι έδωσε τη δυνατότητα στον Ντένιτς να βγει τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο και ο Σέρβος με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα, στο 29’ ο Ατρόμητος λίγο έλειψε να πετύχει με τον Άλιμπεκ το γκολ της χρονιάς, όταν από τη μεσαία γραμμή είδε εκτός εστίας τον Παπαδόπουλο, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να βγάζει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

Κι αφού ο Βόλος απέφυγε να δεχθεί δεύτερο τέρμα, που θα τον έφερνε σε δύσκολη θέση για τη συνέχεια, στο 37’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Φεράρι από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Ρεκατίν αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος και την άστοχη έξοδο του Γιαννιώτη.

«Λυτρωτής» ο Κουλούρης στις καθυστερήσεις
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Μπράτσος πέρασε στο παιχνίδι τον Κορέα στη θέση του Μπαρτόλο, ενώ δύο αλλαγές έκανε ο Κόουλμαν για λογαριασμό του Ατρομήτου, περνώντας στο ματς τους Μαυρομμάτη και Καστεγιάνο στις θέσεις των Χατζηισαΐα και Τζοβάρα.

Ο Βόλος είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να απειλήσει το τέρμα του Ατρομήτου, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αναπτυχθούν επιθετικά.

Το παιχνίδι δεν είχε αξιόλογες φάσεις β’ μέρος, μέχρι το 70’. Στη συνέχεια ο Βόλος είχε δύο καλές στιγμές για να πετύχει γκολ, με τον Ατρόμητο να φτάνει, τελικά, αυτός στη νίκη, με τον Κουλούρη να σκοράρει στο 91’, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα του Βόλου από μία στατική φάση.

Ο Βόλος είχε ένα καλό σουτ με τον Σωτήρη Νίνη στο 74’, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ στο 81’ υπήρξε άλλη μία καλή επιθετική στιγμή για τους «κυανέρυθρους». Ο Ορόζ έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Φεράρι, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Γιαννιώτη.

Ο Βόλος έχασε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ στο 84’. Μετά από ωραία αντεπίθεση των «κυανέρυθρων», ο Ορόζ με διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Κορέα, αυτός έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Γιαννιώτη σε εντυπωσιακή, όσο και σωτήρια απόκρουση, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Κι ενώ το ματς κυλούσε προς τη λήξη του, με την ισοπαλία να δείχνει πιθανή, ο Ατρόμητος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και πήρε μια σημαντική νίκη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ, ο Κουλούρης με κεφαλιά έγραψε το 2-1, σημειώνοντας το 11ο τέρμα του στη φετινή Σούπερ Λιγκ, δίνοντας ένα πολύτιμο «τρίποντο» στην ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή ο Ατρόμητος έφτασε τους 23 βαθμούς, αποκτώντας διαφορά 10 βαθμών από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ ο Βόλος παρέμεινε στη 10η θέση με 29 βαθμούς στο ενεργητικό του.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Μαυρουδής (Ηρακλείου), Βεργέτης (Αργολίδας)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: ΆλιμπεκΦεράρι
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Τζοβάρας (46’ Καστεγιάνο), Χατζηισαΐας (46’ Μαυρομμάτης), Παπαδόπουλος (79’ λ.τρ. Σάλομον), Έρλινγκμαρκ, Ντένιτς (65’ Μουνίθ), Καρτάλης, Ναμπί (65’ Ροτάριου), Άλιμπεκ, Κουλούρης.
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Πουρίτα, Φεράρι, Ρινέρ, Γκιουλέν, Τσοκάνης (64’ Μπαριέντος), Νίνης (81’ Τερεζίου), Ρεγκατίν (81’ Ροσέρο), Μπαρτόλο (46’ Κορέα), Ορόζ (89’ Σιέλης), Σοάρες.