Ήττα με 4-0 για τον Βόλο από τον Ολυμπιακό, “φωνάζουν” για τη διαιτησία οι “κυανέρυθροι”

Μετά την ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός πέρασε με το ίδιο σκορ, 4-0, από το Πανθεσσαλικό στο παιχνίδι με τον Βόλο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκαν με 3-0, με γκολ των Μπιέλ με πέναλτι στο 7’, Χουάνγκ στο 22’ με σουτ και Μπακαμπού στο 45’ με κεφαλιά. Ο Ελ Εραμπί στο 45’ διαμόρφωσε τελικό σκορ.
Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού το ντεμπούτο των Έντσο Γκάγκι και Μίκαελ Τσιρίνος, οι οποίοι αγωνίστηκαν και οι δύο στο βασικό σχήμα.

To παιχνίδι έγινε σ’ ένα γεμάτο από κόσμο Πανθεσσαλικό, καθώς πάνω από 16.000 φίλαθλοι, στη συντριπτική πλειοψηφία τους Ολυμπιακοί, έδωσαν το «παρών» στο στάδιο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

Ο Βόλος, ωστόσο, διαμαρτύρεται έντονα για τη φάση του πέναλτι, που έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να προηγηθεί νωρίς στο σκορ, θεωρώντας πως δεν έπρεπε να καταλογιστεί παράβαση στον Άλχο. Κι αυτό, καθώς ο Ισπανός έβαλε το χέρι του για να στηριχθεί και χτύπησε πάνω του η μπάλα.

«Ντροπή… Μαριονέτες του συστήματος»
Μάλιστα, η ΠΑΕ Βόλος έβγαλε δύο ανακοινώσεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η πρώτη ανέφερε τα εξής: «Ντροπή… Μόνο αυτό αξίζει να αναφέρουμε για την ελληνική διαιτησία. Από την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε ενημερώσει τον κ. Μπένετ για τι επρόκειτο να συμβεί στον αγώνα της ομάδας μας με τον Ολυμπιακό και από τα πρώτα λεπτά επιβεβαιωθήκαμε. Προφανώς αυτούς τους διαιτητές θέλετε. Να είναι οι «Φιλιππινέζες» των «μεγάλων».
Η ΠΑΕ Βόλος επανήλθε και με δεύτερη ανακοίνωση τονίζοντας τα εξής: «Για μία ακόμη φορά καταστρατηγήθηκαν οι κανονισμοί. Όταν το χέρι στήριξης είναι υπέρ του Ολυμπιακού είναι πέναλτι. Όταν είναι κατά, απλά είναι χέρι στήριξης. Συνεχίστε έτσι γιατί ακόμα δεν έχουμε πιάσει πάτο. Μαριονέτες του συστήματος…».

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Λούνα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ και Πίρινεν. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μεταξάς και Μπαριέντος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Γκάγκι και Ντέλετιτς, με τον Τσιρίνος να παίζει πίσω από τον Κούτσια που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο Μίτσελ για τον Ολυμπιακό παρέταξε τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, οι Ροντινέι και Ρέαμπτσουκ ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Οι Παπασταθόπουλος και Ντόη ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Εμβιλά και Χουάνγκ, με τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μπακαμπού τους Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες και Φορτούνη.

Τρία γκολ ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του και πέτυχε τρία γκολ, όντας καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια, σε αυτό συνετέλεσε το γρήγορο γκολ του Μπιέλ με πέναλτι στο 7’, που έβαλε από νωρίς σε θέση οδηγού τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου πέτυχαν και δεύτερο γκολ με καταπληκτικό σουτ του Χουάνγκ. Ο Βόλος δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, παρότι οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου συνέχισαν την προσπάθειά τους, για να έρθει και τρίτο γκολ από τον Ολυμπιακό στο 45’ με κεφαλιά από τον Μπακαμπού.
Στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 4’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Φορτούνης από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή. Η μπάλα βρήκε το χέρι του Άλχο, που το έβαλε για να στηριχθεί, με τον Παπαπέτρου να καταλογίζει πέναλτι. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, η απόφαση δεν άλλαξε και στο 7’ ο Μπιέλ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, γράφοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.
Μάλιστα, έγινε έλεγχος νωρίτερα στη φάση του πέναλτι και για οφσάιντ. Όπως φάνηκε από το ριπλέι, ήταν σε κανονική θέση ο Μπακαμπού, ο οποίος έφυγε κάθετα και μοίρασε στον Φορτούνη που κέρδισε το πέναλτι.
Έχοντας ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Ωστόσο, στο 15’ το σουτ του νεαρού Μεταξά δεν βρήκε στόχο, με την μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.
Για να φτάσουμε στο 22’ όπου ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, χωρίς μέχρι εκείνο το σημείο να έχει χάσει κάποια σπουδαία ευκαιρία. Ο Χουάνγκ «έκλεψε» την μπάλα, προχώρησε και με το αριστερό εκτός περιοχής, αιφνιδίασε τον Κλέιμαν, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία, γράφοντας το 0-2, σημειώνοντας το «παρθενικό» του γκολ στη Σούπερ Λιγκ.
Οι «ερυθρόλευκοι» (σ.σ. χθες φορούσαν γκρι εμφανίσεις) συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και στο 30’ απείλησαν το τέρμα του Βόλου. Ο Μπιέλ μπήκε από τα δεξιά, έστρωσε στον Φορτούνη που δεν κατάφερε να σουτάρει και στη συνέχεια προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Μπιέλ, με την μπάλα να φτάνει στον Χουάνγκ που έκανε άστοχο σουτ. Νέο σουτ του Χάμες στο 31’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.
Στο 34’ σε μπαλιά του Μπαριέντος, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ο Γκάγκι, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει, ενώ στο 36’ σουτ του Μπιέλ από τα δεξιά μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
Ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 45’. Σκόρερ ο Μπακαμπού με κεφαλιά, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Ρέαμπτσουκ από τα αριστερά.

Σκόραρε και ο Ελ Αραμπί στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να έχει ρυθμό και στο 48’ σε σουτ του Εσκοβάλ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Ωραία κάθετη πάσα του Χάμες για τον Μπακαμπού, που βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Ο Βόλος «άγγιξε» το γκολ στο 54’, στη μεγαλύτερη φάση που δημιούργησε στο παιχνίδι. Ο Λούνα βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, τον πλάσαρε, ο Έλληνας γκολκίπερ βρήκε λίγο την μπάλα και ο Ντόη έδιωξε πάνω στη γραμμή.
Ο Ολυμπιακός στο 60’ έφτασε πολύ κοντά στο τέταρτο γκολ, καθώς ύστερα από ωραία συνεργασία του Μπιέλ με τον Ροντινέι, ο Βραζιλιάνος μπήκε περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 68’. Σε αντεπίθεση ο Μπιέλ
έπιασε συρτό σουτ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα.
Για να φτάσουμε στο 75’, όταν ο Ελ Εραμπί, ο οποίος είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στο ματς, ευνοήθηκε από τις κόντρες μετά από προσπάθεια του Μπιέλ, βρέθηκε σε θέση βολής και εκτέλεσε τον Κλέιμαν για το 0-4.
Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη φάση, με τελευταία καλή στιγμή στο ματς το πλασέ του Κασάμι στο 91’, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθήνας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Ψαρρής (Ζακύνθου)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κίτρινες: Ντέλετιτς, Μπαριέντος
ΒΟΛΟΣ: Kλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Πίρινεν, Εσκοβάλ (86′ Σιέλης), Μεταξάς, Μπαριέντος, Τσιρίνος (65′ Μεσκίδα), Ντέλετιτς (86′ Καρτάλης), Γκάγκι (79′ Ουές), Κούτσιας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέαμπτσιουκ (67′ Μαρσέλο), Παπασταθόπουλος, Ντόι, Εμβιλά (78′ Κασάμι), Ίνμπομ Χουάνγκ, Φορτούνης (72′ Μασούρας), Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες (67′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (72′ Ελ Αραμπί).