Ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου στην Τρίγλια με 2-0 (photos)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 2-0 στη Χαλκιδική από την Τρίγλια, πληρώνοντας δύο στιγμές αδράνειας στην άμυνα, μία σε κάθε ημίχρονο.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο 25λεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και να κυκλοφορήσει την μπάλα, στη συνέχεια η Τρίγλια ήταν καλύτερη μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Εκμεταλλευόμενη μία αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα δεν μπορούσαν να βρουν ελεύθερους χώρους, απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα, με σωστή τακτική, καλογυμνασμένη, η οποία δημιούργησε αρκετά προβλήματα στης άμυνα των «ερυθρολεύκων».

Οι γηπεδούχοι στο 8’ με τον Ποζατζίδη και στο 12’ με τον Τότσκα προσπάθησαν να απειλήσουν το τέρμα του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν την μοναδική καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο στο 30’. Ο Βουκελάτος βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Παλαβράκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο διάστημα 31’-45’ η Τρίγλια πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αφού πρώτα είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μπρίτο στο 32’ (σουτ απέκρουσε ο Ξενοδόχοφ) και Ποζατζίδη στο 35’ (σουτ που βρήκε η μπάλα το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού), κατάφερε να σκοράρει στο 40’.

Ο Μανώλης Παπαστεργιανός εκτέλεσε φάουλ, αδράνησε η άμυνα του Ολυμπιακού καθώς δεν μπόρεσαν οι αμυνόμενοι να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους και ο Γκερόν Τότσκα από κοντά την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Ποζατζίδη
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός παίζοντας με δύο φορ, τους Παπαδημητρίου και Τζούριτς, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να φτάσει στην ισοφάριση, όμως το παιχνίδι «στράβωσε» οριστικά στο 57’ όταν η Τρίγλια πέτυχε δεύτερο γκολ. Ο Τότσκα από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Ποζατζίδης με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ, γράφοντας το 2-0.

Στη συνέχεια ήταν πολύ δύσκολο ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Η Τρίγλια διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι, δεν απείλησε την άμυνα του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να θέλουν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ, δίχως όμως να μπορούν.

Έτσι, στο τέλος έφυγαν ηττημένοι από το γήπεδο, γνωρίζοντας τη δεύτερη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, μετά την ήττα από τον Θεσπρωτό και την πέμπτη στη χρονιά.

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Κορονιάς (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Α. Παπαστεργιανός- Γκιοατά, Βασιλούδης
ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Πανάγου, Γαλούπης, Αγγ. Παπαστεργιανός, Βοσκόπουλος, Μαν. Παπαστεργιανός, Ζγκούρι (64’ Σαρβανίδης), Δόρης (82’ Τσακμάκης), Τότσκα (82’ Σμυρλής), Μπρίτο (64’ Ευθυμιάδης), Ποζατζίδης (75’ Κεχαγιάς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ξενοδόχοφ, Σκοπελίτης (88’ Πέλκας) Μπουτζίκος, Χολέβας, Γιαννίτσης, Γκιοατά (75’ Κολέλα), Κόλα, Τσαγκαλίδης (61′ Βασιλούδης), Βουκελάτος (75’ Νικλητσιώτης), Ερέρα (46’ Τζούριτς), Παπαδημητρίου.