Ήττα για τον Μαγνησιακό, 4-3 από τα Τρίκαλα εκτός έδρας

Η κούραση από τις σκληρές προπονήσεις και το ταξίδι στα Τρίκαλα επηρέασαν τον Μαγνησιακό στο χθεσινό τρίτο φιλικό του παιχνίδι. Οι «κυανόλευκοι» κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 4-3. Σίγουρα πήραν ένα ακόμη καλό μάθημα ενόψει της συμμετοχής τους στη Γ’ Εθνική.

Ο προπονητής Θάνος Θεοδώρου είχε την ευκαιρία να κάνει διάφορες δοκιμές σε πρόσωπα και συστήματα, χρησιμοποιώντας 22 συνολικά παίκτες που είχαν μεν διάθεση, αλλά τους έλειψαν τα πολλά τρεξίματα.

Οι «κυανόλευκοι» παρατάχθηκαν με σύστημα 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κοντοστάθης, με τριάδα στην άμυνα τους Βέρτζο, Σιάτρα και Καλτσουνά. Δεξιός φουλ-μπακ ήταν ο Χριστίδης και αριστερός ο Ελέζι. Οι Γαλανόπουλος, Μπέικος και Σταμάτης έπαιξαν στη μεσαία γραμμή, ενώ το επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν οι Τασιούλης και Σιώμος.

Ο Μαγνησιακός άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Τασιούλης και αξιοποίησε ο Μπέικος. Όμως πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 από την εύστοχη κεφαλιά του Αλεξίου στο 40’ και το πέναλτι του Ν. Σκόνδρα στο 44’.

Ο τελευταίος έκανε και το 3-1 με ατομική ενέργεια στο 58’. Ο Μαγνησιακός μείωσε στο 70’ με τον Κέκια να βρίσκει στόχο στο σουτ που επιχείρησε, αλλά στο 84’ πάλι ο Ν. Σκόνδρας «βρήκε» δίχτυα για το 4-2. Η βολιώτικη ομάδα δεν το έβαλε κάτω, συνέχισε να προσπαθεί και στο 88’ ο Καρμαγάλος έβγαλε τη σέντρα και ο Ζαρκαδής με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-3. Το επόμενο φιλικό για τον Μαγνησιακό θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο όταν θα υποδεχθεί στο «Κιούπι» τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Κοντοστάθης, Χριστίδης, Ελέζι, Σιάτρας, Βέρτζος, Καλτσουνάς, Γαλανόπουλος, Μπέικος, Σταμάτης, Τασιούλης, Σιώμος. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι: Ράπτης, Τόγιας, Κρανιάς, Κέκιας, Καρμαγάλος, Βαρελόπουλος, Τρίμης, Ζαρκαδής, Αϊντίνι, Ζέρβας, Κουτσός.