Ήταν πολλές οι συγκυρίες για να γνωρίσει ο Βόλος την πιο βαριά φετινή ήττα

Ήταν στραβό το κλίμα, το’ φαγε κι ο γάιδαρος, λέει η λαϊκή ρήση και στην περίπτωση του Βόλου αυτό ταιριάζει γάντι, όσον αφορά την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ. Δεν έφτανε το γεγονός ότι η ομάδα είχε να διαχειριστεί τις απουσίες τεσσάρων ποδοσφαιριστών, την αγωνιστική απραξία τριών εβδομάδων, είχε να αντιμετωπίσει και το αριθμητικό μειονέκτημα από το 30’. Μοιραία ήρθε η ήττα και μάλιστα με το βαρύ 4-1.
Το πρόβλημα στον άξονα ήταν ορατό, καθώς φάνηκε αισθητά η απουσία των Ριένστρα και Τσοκάνη, με τους παίκτες του ΟΦΗ να είναι πιο δυνατοί στη μεσαία γραμμή, καθώς διαθέτουν αξιόλογους παίκτες, όπως οι Νέιρα, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν.

Ο Βόλος είχε την ατυχία να μη διαθέτει κανέναν από τους δύο δεξιούς οπισθοφύλακες, Τέκιο και Ντεντάκη (ο πρώτος ήταν στον πάγκο, αλλά δεν μπορούσε να αγωνιστεί). Αποτέλεσμα να επιστρατευτεί ο Γκουαροτσένα για τη θέση του δεξιού μπακ, με τον Ισπανό να παίζει στην ίδια θέση και στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, για 20 λεπτά, όταν είχε αποχωρήσει τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο ο Τέκιο, αλλά και στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την ΑΕΛ.

Ωστόσο, σε καμία περίπτωση ο Γκουαροτσένα δεν είναι παίκτης με ανασταλτικά προσόντα, πόσο μάλιστα, όταν είχε να αντιμετωπίσει έναν πολύ καλό και ποιοτικό ποδοσφαιριστή, όπως είναι ο Φάμπιο Στάρτζεον. Ο Αργεντινός εξτρέμ ήταν εξαιρετικός, δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα του Βόλου. Από εκεί γίνονταν οι περισσότερες επιθέσεις των φιλοξενουμένων, όπως και από τον άξονα, με τον προπονητή του ΟΦΗ, Γιώργο Σίμο, να έχει διαβάσει άριστα το παιχνίδι.

Από την άλλη, σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Αμρ Ουάρντα, ο οποίος είχε κακή παρουσία στο παιχνίδι, με τον Αμντούλ Ουές να κερδίζει τις περισσότερες μονομαχίες, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του.
Το παιχνίδι, ωστόσο, ίσως να ήταν διαφορετικό, αν στο 30’ ο Βόλος δεν έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Σαλβαδόρ Σάντσες. Ο Αργεντινός στόπερ ανέτρεψε τον Άντριαν Σαρδινέρο, ο οποίος έβγαινε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη και σωστά ο διαιτητής Καραντώνης του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Για δεύτερο σερί ματς οι «κυανέρυθροι» αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα, όπως και στο παιχνίδι με την ΑΕΛ και αυτό τους κόστισε. Ο ΟΦΗ το εκμεταλλεύτηκε, σημείωσε ένα γκολ με τον Τζόναθαν Ντε Γκουσμάν σε κρίσιμο χρονικά σημείο, πριν βγει το ημίχρονο και διαχειρίστηκε, όπως έπρεπε, το ματς στην επανάληψη.
Πάντως, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και για ένα τέταρτο ο Βόλος πίεσε για την ισοφάριση και είχε τις ευκαιρίες να πετύχει τέρμα. Το γκολ δεν ήρθε, βγήκε η κούραση από το γεγονός πως η ομάδα έπαιζε με 10 παίκτες για μία ώρα, αλλά και ότι για μία εβδομάδα οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις, λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού που ανιχνεύτηκαν στο ποδοσφαιρικό τμήμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ σημείωσε άλλα τρία γκολ, με τους Σαρδινέρο, Νέιρα (με πέναλτι) και Στάρτζεον. Ενδιάμεσα, ο Στέργιος Δημόπουλος είχε μειώσει το σκορ σε 2-1 στο 84’.

Λόπεθ: Πολλά πέναλτι και κόκκινες εις βάρος μας
Ο Άνχελ Λόπεθ στις δηλώσεις του τόνισε πως είναι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του και στάθηκε στα πέναλτι και στις κόκκινες κάρτες που δέχεται συνεχώς, η ομάδα του. Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ισπανού τεχνικού: «Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου και από την απόδοσή τους, γιατί από το πρώτο ημίχρονο, παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα, έδωσαν τα πάντα μέσα στο γήπεδο και έβαλαν τον αντίπαλο στην περιοχή του για μεγάλο χρονικό διάστημα. Για αυτούς τους λόγους είμαι ευχαριστημένος…».
Για τις κόκκινες κάρτες που δέχεται η ομάδα στα τελευταία παιχνίδια ο Λόπεθ τόνισε: «Δεν είναι μόνο οι κόκκινες κάρτες, είναι και τα οκτώ-εννέα πέναλτι που έχουν σφυρίξει οι διαιτητές εις βάρος μας. Κάποια από αυτά τα ακύρωσε το VAR, δύο πέναλτι απέκρουσε ο τερματοφύλακας μας, Θανάσης Γκαραβέλης. Στο προηγούμενο παιχνίδι είχαμε δύο κόκκινες κάρτες, στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ είχαμε άλλη μία κόκκινη κάρτα».

Από την πλευρά του ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου, Στέργιος Δημόπουλος τόνισε στις δηλώσεις του: «Ήταν μία κακή μέρα για μας. Θεωρώ ότι μπήκαμε καλά στο παιχνίδι, ωστόσο, η κόκκινη κάρτα έπαιξε σημαντικό ρόλο στη συνέχεια. Σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού δεχθήκαμε το πρώτο τέρμα.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μπήκε καλά στο ματς, παρόλα αυτά δεχθήκαμε και δεύτερο τέρμα. Μειώσαμε το σκορ, αλλά δεν αξίζαμε να πάρουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι. Ίσως να έπαιξε ρόλο η αποχή των τριών εβδομάδων, μια και δεν είχαμε τον ανάλογο ρυθμό στο παιχνίδι μας. Αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο… Ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι και σκεφτόμαστε, πλέον, το επόμενο, που είναι με τον Απόλλωνα Σμύρνης».
Για το τί έφταιξε και ήρθε η ήττα, ανέφερε: «Σίγουρα έπαιξαν ρόλο οι απουσίες, ωστόσο, η ομάδα διαθέτει πολύ καλούς παίκτες που μπορούν να καλύψουν οποιαδήποτε απουσία. Κάναμε όλοι μεγάλη προσπάθεια, αλλά δυστυχώς, δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε.
Δεν μπορώ να πω ότι κάτι πήγε λάθος Πιστεύω, ότι κάναμε πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια, όμως το γεγονός ότι η ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες μας κόστισε».

Γ. Σίμος: Νίκη ψυχολογίας
Ο προπονητής του ΟΦΗ, Γιώργος Σίμος, στις δηλώσεις του τόνισε τα εξής: «Δεν είχαμε την απαιτούμενη ηρεμία, όταν ο αντίπαλος έπαιζε με παίκτη λιγότερο, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Κάναμε μία καλή εμφάνιση κοντά στα στάνταρ που θέλουμε να έχει η ομάδα μας. Ωστόσο και στους προηγούμενους αγώνες είχαμε καλή απόδοση. Απλά, δεν είχαμε τα αποτελέσματα. Στο παιχνίδι με το Βόλο έξι ποδοσφαιριστές ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα, οι οποίοι δεν έπαιζαν στα προηγούμενα ματς, ως βασικοί. Ξέρουμε ότι έχουμε μία πολύ καλή ομάδα και ένα ικανότατο σύνολο. Διαθέτουμε παίκτες με προσωπικότητα κι αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει σημαντικά. Την χρειαζόμασταν πολύ. Θεωρώ, πως είναι νίκη αυτοπεποίθησης για τη συνέχεια, καθώς έχουμε δύο συνεχόμενα παιχνίδια στην έδρα μας.
Θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές μου, οι οποίοι σ’ ένα ακόμα παιχνίδι έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια. Μου άρεσε το γεγονός ότι μπήκαμε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Φάνηκε μετά από τα πρώτα 5-10 λεπτά ότι κοντρολάραμε το παιχνίδι, καθώς θέλουμε να έχουμε τον έλεγχο στα ματς. Είναι πολύ σημαντικό, επίσης, ότι κάναμε πολλές ευκαιρίες για γκολ. Θα πρέπει, ωστόσο, να διαχειριζόμαστε καλύτερα δύσκολες καταστάσεις. Αυτό συζητούσαμε στα προηγούμενα παιχνίδια. Νομίζω, όμως, ότι θα γινόμαστε σιγά-σιγά καλύτεροι και σ’ αυτό.
Δυστυχώς, για άλλη μία φορά δεχθήκαμε γκολ από στατική φάση. Δεν πρέπει. Όμως, αυτά είναι μέρος της διαδικασίας. Είμαστε μία πραγματικά νέα ομάδα με πολλούς καινούργιους ποδοσφαιριστές. Είμαστε χαρούμενοι που σιγά-σιγά το γκρουπ ξαναγεμίζει. Υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός μέσα στην ομάδα. Έχουμε ένα φανταστικό ρόστερ και είμαστε αισιόδοξοι για το μέλλον».