Ήταν καλύτερος, αλλά έχασε – Ο Ολυμπιακός Βόλου κόντραρε την ΑΕΛ παρά την ήττα με 1-0 στο Πανθεσσαλικό

Ο Ολυμπιακός Βόλου κόντραρε στα ίσια μια ομάδα Σούπερ Λιγκ, όπως είναι η ΑΕΛ, ωστόσο, στάθηκε άτυχος, καθώς δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μία από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε και γνώρισε την ήττα με 1-0 σε φιλικό παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό στάδιο.
Το χθεσινό παιχνίδι ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Θανάση Βήττα, του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, ο οποίος πριν από λίγους μήνες «έφυγε» από τη ζωή. Ο τεχνικός διευθυντής του Ολυμπιακού Θωμάς Μακρής για λογαριασμό του συλλόγου απένειμε πλακέτα στην χήρα του Θανάση Βήττα, παρουσία και της κόρης του εκλιπόντος, ενώ τα μάτριξ του σταδίου έγραφαν: «Είσαι κάθε μέρα στην καρδιά μας. Αλησμόνητος…».
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Βήττα. Αξίζει να σημειώσουμε, πως το παιχνίδι παρακολούθησε και ο ιδιοκτήτης της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του Ολυμπιακού με διάφορα συνθήματα.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες
Ο Περικλής Αμανατίδης δεν επεφύλαξε εκπλήξεις, όσον αφορά την μορφή της ενδεκάδας. Ο Ναζίμ, ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό κάθισε στον πάγκο (αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ εκτός αποστολής έμεινε και ο τραυματίας Ευθυμιάδης.
Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιακουμής, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σάββας και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Λεάντρο και Οικονομόπουλος. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ρόκας και Σκοπελίτης. Στις πτέρυγες έπαιξαν οι Ζκούρι (δεξιά) και Σερτζίνιο (αριστερά), με τον Λώττα να έχει επιτελικό ρόλο και να κινείται πίσω από τον προωθημένο Σαχινίδη.
Από την άλλη πλευρά ο Σωτήρης Αντωνίου, προπονητής της ΑΕΛ, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Κρίστινσον. Την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Γρομητσάρης, Γκοΐκοβιτς και Χούμπστεφ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μπάλλας και Μιλοσάβιεβιτς, ενώ μπροστά τους έπαιξε ο Λεοζίνιο. Ακραίοι ήταν οι Καρανίκας (δεξιά) και Ντέλετιτς (αριστερά), με τους Κούνιτς και Μορσί να παίζουν στην επίθεση.

Πολύ καλός ο Ολυμπιακός
Πολύ καλή παρουσία είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σωστή ανάπτυξη, καλή κυκλοφορία μπάλας, απέναντι σε μια ομάδα Σούπερ Λιγκ, που διαθέτει αξιόλογους ποδοσφαιριστές. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντέλετιτς
Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη είχαν ηρεμία στο παιχνίδι του, ήταν συγκεντρωμένοι και πειθαρχημένοι, περιορίζοντας την επιθετική δραστηριότητα των
«βυσσινί». Όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά βάσει απόδοσης ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους. Ο Λώττας αρκετές φορές με κάθετες πάσες προσπάθησε να φέρει σε δύσκολη θέση την άμυνα της Λάρισας, ενώ πολύ κινητικός ήταν τόσο ο Ζγκούρι, όσο και ο Σαχινίδης. Πολύ δουλειά στο χώρο του κέντρου από τους Ρόκα και Σκοπελίτη, ενώ στην άμυνα ο Ολυμπιακός δεν είχε προβλήματα, καθώς η ανασταλτική λειτουργία ήταν εξαιρετική, με την τετράδα στην άμυνα να συνεργάζεται άψογα, ενώ δύο μπακ, Σάββας και Μπουτζίκος αρκετές φορές προωθήθηκαν στην επίθεση.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερες τελικές προσπάθειες από τους φιλοξενούμενους, όμως καμία ευκαιρία, τόσο από πλευράς Ολυμπιακού, όσο και από πλευράς ΑΕΛ δεν θα την χαρακτηρίζαμε ως κλασική.
Στο 6’ ο Οικονομόπουλος δεν δίστασε να σουτάρει από μακρινή απόσταση, ο τερματοφύλακας Κρίστινσον έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης, η μπάλα του ξέφυγε και κατέληξε κόρνερ. Στο 14’ ο Λώττας με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Ζγκούρι στα αριστερά, ο μεσοεπιθετικός των «ερυθρολεύκων» ελίχθηκε, σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά το τέρμα του Γιακουμή στο 34’, όταν ο Ντέλετιτς, ο οποίος μετά το 25’ έγινε δεύτερος επιθετικός δίπλα στον Κούνιτς, έκανε το ξαφνικό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αναπτύσσεται σωστά και στο 34’ είχε μία ακόμη καλή στιγμή. Ο Ρόκας έβγαλε ωραία πάσα στον Ζγκούρι, ο τελευταίος από πλάγια θέση σούταρε, για να αποκρούσει ο Κρίστινσον.
Κι ενώ ο Ολυμπιακός δεν δεχόταν πίεση από την ΑΕΛ, στο 42’ οι «βυσσινί» κέρδισαν πέναλτι. Ο Λεάντρο ανέτρεψε τον Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Σαρρή να δείχνει την «άσπρη βούλα». Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μίλος Ντέλετιτς, ξεγελώντας τον Γιακουμή, γράφοντας το 0-1 για την ΑΕΛ.
Στο 45’ ο Σάββας από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα, ο Σαχινίδης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κρίστινσον ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε τη μπάλα.

Ίδιο σκηνικό και στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει πλάνο στο παιχνίδι του και να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ. Ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει, απέναντι στην ΑΕΛ, η οποία μόνο σε μία φάση απείλησε με δεύτερο γκολ το τέρμα του Γιακουμή.
Ο Περικλής Αμανατίδης έκανε συνολικά έξι αλλαγές, καθώς έπαιξαν σε όλο το ματς οι Γιακουμής, Σάββας, Μπουτζίκος, Λεάντρο και Ζγκούρι.
Η πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος ήταν για την ΑΕΛ και η μοναδική για τους «βυσσινί» στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν το 52’, όταν ο Ντέλετιτς έβγαλε σέντρα από την αριστερή πλευρά, με τον Λεοζίνιο να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Γιακουμής κατάφερε να μπλοκάρει.
Ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες της Λάρισας στο 65’. Ο Σερτζίνιο πάσαρε στον Ταμπά, ο οποίος δοκιμάζεται από τον Αμανατίδη (έπαιξε 30 λεπτά στο β’ μέρος), με τον Γάλλο μεσοεπιθετικό να κόβεται την τελευταία στιγμή από αμυνόμενο της ΑΕΛ.
Στο 69’ ο Σκοπελίτης δοκίμασε να σουτάρει από μακρινή απόσταση, όμως, η προσπάθεια του δεν ανησύχησε τον Κρίστινσον, που είδε τη μπάλα να φεύγει μακριά από τα δοκάρια της εστίας του.
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό για να ισοφαρίσει στο 76’. Ο Μπουτζίκος από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, με τον Σκοπελίτη να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρίστινσον.
Στο 87’ ο Ναζίμ πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Κόλα από τη δεξιά πλευρά, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, απέκρουσε σωτήρια σε νέο κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νόνης πήρε την κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρίσινσον και το σκορ να παραμένει στο 0-1, παρά την καλή εικόνα, που είχε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητής: Σαρρής (ΕΠΣΘ)
Βοηθοί: Σακκάς, Αναστασίου (ΕΠΣΘ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Σάββας, Μπουτζίκος, Λεάντρο, Οικονομόπουλος (38’ λ.τρ. Νόνης), Ρόκας (59’ Ναζίμ), Σκοπελίτης (87’ Παπαϊωάννου), Σερτζίνιο (77’ Κόλα), Ζγκούρι, Λώττας (59’ Ταμπά), Σαχινίδης (70’ Φλίγκος).
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Γκοΐκοβιτς (67’ Σαΐτι), Γρομητσάρης, Χούμπτσεφ (46’ Γκόλιας), Μιλοσάβιεβιτς (46’ Πίτι), Μπάλλας, Καρανίκας, Μορσί (75’ Νούνιτς), Κούνιτς (46’ Φριουί), Λεοζίνιο, Ντέλετιτς.