Ήταν καλή μόνο για 25 λεπτά η Νίκη

Την ήττα με σκορ 69-63 γνώρισε η Νίκη Βόλου στη Βέροια από τον τοπικό Φίλιππο για την 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Η βολιώτικη ομάδα ήλεγχε το παιχνίδι για περίπου 25 λεπτά, όμως στη συνέχεια δεν είχε επιθετικές λύσεις κι εγκλωβίστηκε στην πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων που φιγουράρουν στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Η Νίκη ξεκίνησε τον αγώνα με άμυνα ζώνης που είχε θετικά αποτελέσματα, οδηγώντας τους παίκτες του Φιλίππου σε πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ. Στο πρώτο πεντάλεπτο, οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν 5-11, είχαν διπλό σκορ 8-16 λίγο αργότερα και 12-22 στο 7′, κλείνοντας την εναρκτήρια περίοδο με διαφορά 6 πόντων. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι δυνάμωσαν την άμυνά τους, πήραν πόντους από μέση και μακρινή απόσταση και μετέτρεψαν το 19-28 σε 30-28 με σερί 11-0 μέσα σε ένα δίλεπτο. Ακολούθησαν εκατέρωθεν καλάθια και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 37-35 με τρίποντο του Κοθρά στην εκπνοή.
Είναι χαρακτηριστικό πως η Νίκη ξεκίνησε με 25 πόντους στο α’ δεκάλεπτο, μετά πέτυχε μόνο δέκα και στην γ’ περίοδο η επιθετική της παραγωγή έπεσε στους εννιά. Ο Φίλιππος ξέφυγε με 43-35 στο 22′ και 48-38 στο 24′, διατηρώντας σταθερά διαφορά 7-8 πόντων (51-44 στο 30′).
Για τη φιλοξενούμενη ομάδα, σημειώθηκαν αρκετά σουτ έξω από τα 6,75 (εννιά) αλλά λιγοστοί ήταν οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα, ενώ κανείς παίκτης δεν «τράβηξε» στο σκοράρισμα. Έτσι, το συγκρότημα της Βέροιας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης με πιεστική άμυνα.
Οι παίκτες του Σπύρου Στρατίκη κατάφεραν να μειώσουν στους έξι, αρχικά 53-47 κι αργότερα 58-52 στο 35ο λεπτό, όμως με σερί 10-0, η ψαλίδα του σκορ άνοιξε πολύ, με τη μέγιστη διαφορά να είναι στους 16 (68-52). Το ματς τελείωσε με επιμέρους 1-9 από πλευράς Νίκης όταν όλα είχαν κριθεί. Να σημειωθεί ότι έπαιξε και ο νεαρός Κουτσούκης από την ακαδημία του συλλόγου.

Δεκάλεπτα: 19-25, 37-35, 51-44, 69-63.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 10 (1), Πονόπουλος 1, Βάλλιος 6 (1), Τσιαγκλάκανος 5, Γιαντσιδιώτης, Κοθράς 15 (3), Παραπούρας 6 (1), Σουτζόπουλος 13, Καντάρκος 13 (1).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 6 (2), Βερτζάγιας 3 (1), Κουτσούκης, Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 8 (2), Κουτίνας 14, Τσαβές, Τσώλης 8 (2), Τασιούδης 11 (1), Τάσσος 7, Φρουσκλιάς 6 (1), Διγενής.

ΧΑΝΘ-Φαίακας 100-60
Γέφυρα-Μακεδονικός 92-55
Φίλιππος Βέρ.-Νίκη 69-63
ΑΟ Αγρινίου-Μαχητές 70-57
Ίκαροι Σερ.-ΓΣ Φαρσάλων 71-65
Ελευθερούπολη-Στρατώνι 75-64
Ανατόλια-Έσπερος Λαμ. 92-73