Ήταν «άσφαιρος» και το πλήρωσε ο Ολυμπιακός Β. με τον Πιερικό

Απρόσμενη ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τον Πιερικό στη Νεάπολη, που φέρνει την ομάδα πίσω στη βαθμολογία, ενόψει και της δύσκολης συνέχειας. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερο σερί ματς, δέχθηκαν γκολ για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να φύγουν από τον αγωνιστικό χώρο με σκυμμένο κεφάλι και τον κόσμο να αποχωρεί απογοητευμένος από το γήπεδο.

Οι παίκτες του Μανού Καγιέχα μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, χάνοντας ορισμένες καλές ευκαιρίες, με τους Σιαφά, Παπακώστα, Βερνάρδο και Μπάτροβιτς.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα γκολ, το οποίο προήλθε από εκτέλεση πλαγίου άουτ στο 15’ (σκόραρε ο Ζαφειράκης με σουτ) και στη συνέχεια παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν να πετύχουν έστω ένα γκολ, προκειμένου να αποφύγουν την ήττα. Αυτή ήταν η πρώτη στον Βόλο για φέτος, ενώ ο Πιερικός κατάφερε να φύγει νικητής από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας ύστερα από 30 χρόνια.

Υπήρχε μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι των παικτών του Ολυμπιακού, έλειψε το καθαρό μυαλό και δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Πιερικού. Οι αλλαγές που έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο (πέρασαν στο ματς οι Χατζηπιρπιρίδης, Ξύδας, Κατσούκης), δεν βοήθησαν έτσι ώστε να αλλάξει η εικόνα του Ολυμπιακού προς το καλύτερο. Να τονίσουμε, πως ο Ξύδας έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα, όπως και ο Ρίτσι Κιτόκο, ο οποίος έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν από τους λίγους παίκτες του Ολυμπιακού που είχαν καλή παρουσία.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα εστιάζονταν στο οργανωτικό κομμάτι, καθώς και στα τελειώματα, εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να γίνουν πιο αποτελεσματικοί.

Θα πρέπει να σταθούμε και στη διαιτησία του Μελτζανίδη από την Ημαθία, ο οποίος με τα σφυρίγματά του εκνεύρισε τόσο τους παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου, όσο και τους φιλάθλους που βρέθηκαν το Σάββατο το απόγευμα στη Νεάπολη. Ο εν λόγω διαιτητής θα μπορούσε να δώσει πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, σε ανατροπή του Βερνάρδου μέσα στην περιοχή, ενώ έδειξε ανοχή στις εσκεμμένες καθυστερήσεις των παικτών του Πιερικού, με την ένταση να είναι μεγάλη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, που είχε ως αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι για πέντε λεπτά.