Ιστορικό «διπλό» του Αιολικού – Νίκησε για πρώτη φορά τον Σπάρτακο με 56-52

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Αιολικός νίκησε 56-52 τον Σπάρτακο στη Λάρισα και εξακολουθεί να αποτελεί την έκπληξη στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ. Από εκεί και πέρα ο ΓΣ Αλμυρού συνέχισε την αήττητη πορεία του κερδίζοντας και την ΑΕΒΔ με 71-40 εκτός έδρας.

ΑΕΒΔ-ΓΣ Αλμυρού 40-71
Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ο ΓΣ Αλμυρού στο κλειστό της Ν. Ιωνίας επικρατώντας της ΑΕΒΔ με 71-40. Οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη εμφανίστηκαν σοβαροί και πειθαρχημένοι και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο (11-26).

Οι «πορτοκαλί» μείωσαν σε 24-36, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω. Οι «κυανόλευκοι» αύξησαν τον ρυθμό τους και πήγαν τη διαφορά σε ασφαλή γι’ αυτούς επίπεδα (34-54). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το 40-71 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 11-26, 24-36, 34-54, 40-71.
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 9 (3), Μπανιάς 4, Πουλίτσης 1, Αποστόλου, Τσινίκας, Νίκολης 4, Ζούρης 4, Χαρχαρής 10, Βλάχος 3 (1), Γκουντόπουλος 1, Στρατάκης.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 4, Μυλωνάς 6, Μαμούρας, Παπούλιας 18 (2), Χατζής, Παπακωνσταντίνου 3 (1), Τοκατλίδης 5, Θέος 2, Γώγουλας 5 (1), Βαλαμούτης 8 (1), Γιωτόπουλος 5 (1), Τσαβές 14.

Αγριά-Κεραυνός 81-55
Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο αγώνας που διεξήχθη στο κλειστό της Αγριάς. Στον ρόλο της πρωταγωνίστριας η τοπική ομάδα, η οποία σάρωσε τον Κεραυνό με 81-55.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον Διγενή λόγω ίωσης, μπήκαν χαλαρά στο παρκέ, με συνέπεια να δεχθούν 4/4 τρίποντα από τους φιλοξενούμενους. Έτσι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι μόλις μ’ έναν πόντο 21-20.

Στη συνέχεια όμως οι «κίτρινοι» σοβαρεύτηκαν σε άμυνα και επίθεση μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στο λαρισαϊκό συγκρότημα να ελπίζει ότι μπορεί να κάνει την έκπληξη. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 45-31 και τα πράγματα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους. Σημειωτέον πως ο Γιάννης Στεργιόπουλος χρησιμοποίησε και τους νεαρούς Πατσή και Χατζάκο, οι οποίοι προέρχονται από την παιδική ομάδα του συλλόγου.

Δεκάλεπτα: 21-20, 45-31, 75-41, 81-55.
ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Ίλτσογλου 10 (2), Καλογερόπουλος 18 (2), Καραμανλής 17 (2), Παλάσκας 10, Μητρουλάς 3 (1), Κοψιαλής 13 (2), Καραθάνος 5 (1), Αγκρής, Λιούμης 1, Χαρχαρής 4, Πατσής, Χατζάκος.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Κουτρούλης): Εμμανουήλ 3 (1), Ευσταθίου 2, Ευθυμίου 5 (1), Πανάγος 11 (2), Γκούμας 11, Μπούσιος 3 (1), Μπάρμπας 11 (1), Κορκόβελος 8.

Σπάρτακος-Αιολικός 52-56
Ιστορική επιτυχία για τον Αιολικό, ο οποίος νίκησε για πρώτη φορά από την ίδρυσή του τον Σπάρτακο με 56-52 στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους «γαλάζιους», οι οποίοι με γρανιτένια άμυνα δέχθηκαν μόλις 6 πόντους (6-16). Στη β’ περίοδο, όμως, υπέστησαν «μπλακ άουτ» πετυχαίνοντας μόνο 3 (23-19).

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και στην επανάληψη, όπου το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια. Τελικά οι παίκτες του Αντώνη Μάνου ήταν εκείνοι που έβαλαν τα μεγάλα σουτ και στο τέλος πήραν μια πολύτιμη νίκη με 52-56.

Δεκάλεπτα: 6-16, 23-19, 35-33, 52-56.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Αθανασόπουλος 11 (1), Λάιος, Χαντζαρίδης, Φλώρος, Φαρμακάς 2, Φαρμάκης, Χαιρετίδης 16 (2), Πάσχος 9, Χρόνης, Ντικούδης 14.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Κουτσούκης, Δαρτιώτης, Στύλας, Κολτσιδόπουλος, Παπανικολάου 2, Γεωργατζής 23 (3), Στρέζος, Λογοδότης 3, Βαϊόπουλος 2, Σούλης 9, Σαμαράς 17 (4).

Ίωνας-Αστέρας 72-46
Υγιεινό περίπατο έκανε ο Ίωνας συντρίβοντας τον Αστέρα με 72-46. Οι «κυανέρυθροι» δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας, με τον Λάμπρο Πρέκα να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές. Μάλιστα αγωνίστηκε και ο 14χρονος Παπαδούλης, που καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές.

Μία από τις ιδιαίτερες στιγμές της συνάντησης, που πραγματοποιηθεί στο «Β. Παρασκευόπουλος» ήταν η βράβευση του πρώην διοικητικού στελέχους του Ίωνα Σπύρου Βαβουλιώτη για την ανιδιοτελή του προσφορά. Τη βράβευση έκανε ο πρόεδρος του βολιώτικου συλλόγου Στέφανος Φαρμάκης.

Δεκάλεπτα: 26-9, 44-21, 64-33, 72-46.
ΙΩΝΑΣ (Λ. Πρέκας): Κουμπούνης 5 (1), Σιδερής, Κλ. Πρέκας 5, Ζήσης 5 (1), Πάντος, Μαντζουράνης 10, Αναστασιάδης 9, Παπαδούλης, Παρισάκης 2, Χρηστομάνος 3, Παυλόπουλος 7 (1), Στάμος 24.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡ.: Ζαχαρόπουλος 4, Χατζηγιάννης 7 (1), Σιούτης 8, Ι. Κουγιώνας 2, Παρασκευάς 2, Θ. Κουγιώνας 10, Νίτσιος 5, Φλώρος 8 (2).

Φοίβος-ΓΣ Βόλου 71-69

Μεγάλη «μάχη» πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Γιάννουλης, όπου ο ΓΣ Βόλου έχασε 71-69 από τον Φοίβο. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν «στήθος με στήθος» για το ροζ φύλλο, καθώς συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν πίσω με πέντε πόντους (41-36) ημίχρονο στο πρώτο και στο δεύτερο προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση.

Μάλιστα στο τέλος θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση, όταν ο Τσίρος κέρδισε φάουλ 1’’ πριν το τέλος, αλλά αστόχησε στην πρώτη βολή. Κατόπιν έχασε επίτηδες τη δεύτερη, αλλά ο χρόνος ήταν ελάχιστος και οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να διεκδικήσουν το επιθετικό ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 18-20, 41-36, 58-55, 71-69.
ΦΟΙΒΟΣ: Ψύρρας, Κουρής 9, Παπανικολάου 7, Τζιόλας, Μουστέλης, Καραδήμος, Πουτσιάκος 7, Τριανταφυλλίδης, Γουμενόπουλος 3 (1), Χαλκιάς 22, Ρηγόπουλος 3 (1), Μπίνας 20.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Π. Τύμπας-Γ. Ντάκης): Νικόπουλος 2, Ντάκης 8 (1), Κορτέσης, Μούτσιος, Χατζόπουλος 23 (4), Δραγατζίκης 2, Σταθούρος, 17 (2), Κουρουπάκης 4, Παλάσκας 4, Τσίρος 9 (1).

Ελευθεριακός-Νίκαια 2012 55-71
Προσπάθησε ο Ελευθεριακός, αλλά το εμπόδιο της Νίκαιας 2012 ήταν ανυπέρβλητο, με συνέπεια να χάσει με 55-71 στο ΕΑΚ Βόλου. Η ομάδα του Μιχάλη Φρουσκλιά κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο στο α’ δεκάλεπτο, αλλά στη β’ περίοδο έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα σημειώνοντας μόλις 8 πόντους (24-37 αποτέλεσμα ημιχρόνου). Στο β’ ημίχρονο οι Βολιώτες κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι το -9, αλλά οι Λαρισαίοι παρέμειναν ψύχραιμοι και στο τέλος πήραν τη νίκη με 55-71.

Η Α2 ΕΣΚΑΘ
Με νίκες προχώρησαν Ανόρθωση και Ιωλκία κερδίζοντας τους Νέους ΑΕΛ (99-57) και το BC Volos (62-45) αντίστοιχα. Έτσι η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη πέρασε στην κορυφή του 1ου ομίλου στην Α2 ΕΣΚΑΘ έχοντας έναν αγώνα περισσότερο, αφού είχε ρεπό η Ανάληψη, που προπορευόταν στη βαθμολογία.

Σκιάθος-Κένταυρος Ζ. 72-41
Ανόρθωση-Νέοι ΑΕΛ 99-57
BC Volos-Ιωλκία 45-62
Ερμής 2018-Δήμητρα Ευξ. 79-82
Ίκαρος Νεαπ.-ΑΣ Φαρσάλων 62-40
Ρεπό: Ανάληψη