Ιστορική επιτυχία της Εθνικής αφιερωμένη στον Μπάλντοκ, νίκησε 1-2 την Αγγλία στο Γουέμπλεϊ

Στο Λονδίνο η Εθνική μας ομάδα έκανε ακριβώς αυτό που είχε δεσμευθεί να κάνει. Έπαιξε έτσι ώστε να φτάσει στο ύψος της ψυχής του Τζορτζ Μπάλντοκ. Με μια συγκλονιστική εμφάνιση πήρε μια ιστορική νίκη με 1-2 επί της Αγγλίας, μια νίκη αφιερωμένη στο παλικάρι που έφυγε τόσο νωρίς από τη ζωή. Ήταν μια βραδιά που προκάλεσε ανατριχίλα και δάκρυα με τους παίκτες και τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να φτάνουν στα όρια του ηρωισμού. Η Ελλάδα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι της ακυρώθηκαν (σωστά) και τρία γκολ.
Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπέλινγκχαμ έπιασε εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και ο Βλαχοδήμος απάντησε με ακόμα καλύτερη επέμβαση. Η Εθνική μας απάντησε άμεσα καθώς στο 4’ ο Παυλίδης βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 7’ ο Κουλιεράκης είδε κάρτα για φάουλ έξω από την περιοχή και χάνει το επόμενο ματς. Το φάουλ εκτέλεσε ο Πάλμερ και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 10ο λεπτό σημειώθηκε μια από τις φάσεις της σεζόν. Ο Παυλίδης πίεσε τον Πίκφορντ και αυτός έστειλε την μπάλα στον Μπακασέτα. Ο αρχηγός της Εθνικής έστειλε την μπάλα προς την κενή εστία αλλά ο Κόλγουιλ με εκπληκτική προβολή έκοψε την μπάλα ακριβώς πάνω στη γραμμή. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μαυροπάνος σκόραρε με κεφαλιά αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.
Η Εθνική μας είχε μεγάλη ευκαιρία και στο 21’ όταν ο Μπακασέτας σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε στον Στόουνς και πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Μπέλινγκχαμ ελευθερώθηκε ωραία και έστρωσε στον Πάλμερ ο οποίος από ιδανική θέση πλάσαρε ψηλά. Στο 30’ ο Γκόρντον έφυγε στην πλάτη της άμυνας μας αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.
Στο δεύτερο μέρος, μόλις στο 49’, η Εθνική μας άνοιξε το σκορ μέσα στον ναό του ποδοσφαίρου. Ο Κουλιεράκης ελευθερώθηκε και έδωσε τον Παυλίδη που «χόρεψε» την άμυνα της Αγγλίας και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο μετά (54’) ο Μπακασέτας επιχείρησε να στείλει την μπάλα στην εστία από πολύ πλάγια και ο Πίκφορντ έδιωξε δύσκολα με τα πόδια. Στο 59’ η ομάδα μας σκόραρε με τον Μασούρα αλλά στη φάση υπήρχε οφσάιντ του Παυλίδη και το γκολ ακυρώθηκε. Δύο λεπτά μετά ένα λάθος του Σιώπη έβγαλε τον Γουότκινς σε θέση βολής αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Μπέλινγκχαμ στο 72’ βγήκε μόνος του και είδε τον Βλαχοδήμο εκτός εστίας. Το πλασέ του όμως ήταν κακό. Στο 76’ ο Τζόλης βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε άουτ με τον επόπτη όμως να σηκώνει σημαία. Επτά λεπτά μετά οι παίκτες μας έκλεψαν την μπάλα, ο Τζόλης έκοψε στην περιοχή και ο Παυλίδης σκόραρε με προβολή. Το VAR όμως έδειξε οφσάιντ και ακυρώθηκε κι αυτό το γκολ. Στο 87’ ήρθε το 1-1 ο Γουότκινς έκανε κούρσα από δεξιά και έκοψε προς τα έξω. Ο Μπέλινγκχαμ πλάσαρε ιδανικά και σκόραρε. Με την σέντρα ο Βαγιαννίδης έφυγε στην κόντρα και σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πίκφορντ πρόλαβε τον Πέλκα που έβγαινε μόνος του. Η Ελλάδα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 94ο λεπτό οι Άγγλοι δεν κατάφεραν να καθαρίσουν την μπάλα μέσα από την περιοχή τους και ο Παυλίδης με πλασέ έγραψε το 1-2.
ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Αλεξαντερ-Άρνολντ, Στόουνς, Λιούις, Γκόρντον (60’ Γουότκινς), Κόλγουιλ, Ράις, Σάκα (51’ Μαντουέκε), Μπέλινγκχαμ, Πάλμερ, Φόντεν (72’ Σολάνκε).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Κουλιεράκης, Μαυροπάνος, Κουρμπέλης (73’ Μάνταλος), Ρότα, Γιαννούλης, Σιώπης (65’ Ζαφείρης), Μασούρας (65’ Πέλκας), Μπακασέτας (85’ Βαγιαννίδης), Τζόλης (85’ Κωνσταντέλιας), Παυλίδης.