Ιστορική επιτυχία της Δήμητρας, 1-0 την Αταλάντη

Ιστορική επιτυχία για τη Δήμητρα. Μετά από εξαιρετική εμφάνιση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Γ’ Εθνική, επικρατώντας 1-0 της Αταλάντης στο γήπεδο της Ευξεινούπολης. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Κώστας Κρανάς στο 19ο λεπτό, ενώ οι «πράσινοι» είχαν αρκετές ακόμη ευκαιρίες για ένα διευρυμένο σκορ, κυρίως στο α’ ημίχρονο.

Η κατάκτηση του «τριπόντου» στο χθεσινό παιχνίδι αποτελούσε μονόδρομο για την Δήμητρα, αφού αντιμετώπιζε μία ομάδα με τον ίδιο στόχο, αυτόν της παραμονής στην κατηγορία. Ο Μιχάλης Ανδρωνάς και οι παίκτες του το ήξεραν αυτό και όλη την εβδομάδα προετοιμάστηκαν για μία πραγματική «μάχη» από την οποία έπρεπε να βγουν νικητές.
Η αποστολή τους στέφθηκε με επιτυχία, αφού όλοι οι ποδοσφαιριστές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Τήρησαν στο έπακρο τις οδηγίες του προπονητή τους και επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Ειδικότερα στο πρώτο εικοσάλεπτο η Δήμητρα ήταν καταιγιστική. Στο διάστημα αυτό πέτυχε το τέρμα της, ενώ θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα.
Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν στον αγώνα με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Σταυράκης. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Φαράντος και αριστερός ο Καρράς, ενώ οι Τσιάτσιος και Στεφανής ήταν οι δύο στόπερ. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Θωμαΐδης και Δημητρίου, με τον Βούλγαρη να κινείται από τα δεξιά και τον Κρανά από τα αριστερά, ενώ ο Φουρκιώτης τοποθετήθηκε ανάμεσά τους και πίσω από τον σέντερ φορ Τζοβάρα.
Το συγκρότημα του κ. Ανδρωνά μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απώλεσε την πρώτη του ευκαιρία στο 3ο λεπτό. Ο Φαράντος τροφοδότησε τον Κρανά που πλάσαρε από πλάγια θέση για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας Ανδρούτσος. Νέα μεγάλη φάση στο 6’ με τον Δημητρίου να επιχειρεί το σουτ που απέκρουσε ο Ανδρούτσος, ο Τζοβάρας πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, αν και πεσμένος, κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βούλγαρης απέφυγε δύο αμυνόμενους και σέντραρε, με τον Τζοβάρα να παίρνει την κεφαλιά, χωρίς να βρει στόχο. Στο 9’ σουτ του Φουρκιώτη μπλόκαρε ο Ανδρούτσος και στο επόμενο λεπτό σουτ του Τζοβάρα κόντραρε σε αμυνόμενο και νέο σουτ του Φουρκιώτη κατέληξε άουτ.
Μέσα σε ένα δεκάλεπτο η Δήμητρα είχε ήδη χάσει πέντε ευκαιρίες έχοντας καταιγιστικό ρυθμό. Μόνο το γκολ της έλειπε, το οποίο ήρθε στο 19ο λεπτό. Ο Δημητρίου κέρδισε τη μπάλα από δύο αντιπάλους και με κάθετη πάσα βρήκε τον Κρανά, που με σουτ έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών και έπειτα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.
Η Δήμητρα δεν κατέβασε… ταχύτητα. Διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε το δεύτερο γκολ. Στο 29’ ο Βούλγαρης εκτέλεσε φάουλ και ο Θωμαΐδης με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα καταγράφηκε η πρώτη τελική της Αταλάντης με το ψαλιδάκι του Κ. Μαλισσόβα που μπλόκαρε ο Σταυράκης.
Στο 39’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Βούλγαρης επιχείρησε μακρινό σουτ και είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Ακολούθησε κεφαλιά του Τζοβάρα που απέκρουσε ο Ανδρούτσος. Ένα σουτ του Κ. Μαλισσόβα στο 41 μπλόκαρε εύκολα ο Σταυράκης, ενώ στο 45’ ο Βούλγαρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Φουρκιώτης πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.
Στην επανάληψη η Αταλάντη κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν έχασε κάποια μεγάλη ευκαιρία, με τους γηπεδούχους να κάνουν άριστη διαχείριση του προβαδίσματός τους. Ένα σουτ του Δουβάρα στο 72’ μπλόκαρε ο Σταυράκης, ενώ κεφαλιά του ίδιου παίκτη στο 74’ πέρασε άουτ. Επίσης, στο 85’ ο τερματοφύλακας της Δήμητρας σταμάτησε το σουτ του Κ. Μαλισσόβα. Για τους γηπεδούχους, μία κεφαλιά του Σάβολι στο 86’ κατέληξε άουτ.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Φαράντος, Καρράς, Στεφανής, Τσιάτσιος, Θωμαΐδης, Κρανάς (79’ Κλουκουτάρας), Δημητρίου, Φουρκιώτης (92’ Στεργιόπουλος), Βούλγαρης (67’ Σάβολι), Τζοβάρας (79’ Καραγιώργος).
ΑΤΑΛΑΝΤΗ: Ανδρούτσος, Τσακανίκας, Πάππος, Τριανταφυλλόπουλος (50’ Σακκάς), Μακρόπουλος, Λυτάκης (78’ Μαλέρδος), Α. Μαλισσόβας (67’ Κατσιούλας), Κ. Μαλισσόβας, Σούλκα, Δουβάρας (78’ Τζιβελέκης), Χαϊκάλης.