Ισόπαλοι 2-2 Αίας και Πύρασος σε θεαματικό παιχνίδι

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν στη Σούρπη ο τοπικός Αίας και ο Πύρασος που προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους θεατές του αγώνα. Στο 25’ οι Αγχιαλίτες «άγγιξαν» το γκολ όταν σε φάουλ του Ροτζέριο η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πάνω στη γραμμή την απομάκρυνε ο Στεφανής. Όμως ό,τι ίσως τους στέρησε η τύχη στη φάση αυτή τους το έδωσε στο 45’. Μετά από κόρνερ του Αίαντα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα. Ο Τσιότρας επιχείρησε παράλληλη μπαλιά και ο Βούλγαρης έδιωξε, αλλά πάνω στα πόδια του Μπουμπούκη, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Αίας προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα και στο 60’ απείλησε με το απευθείας φάουλ του Δημητρίου που πέρασε λίγο άουτ. Όμως, δύο λεπτά αργότερα έγινε το 1-1. Ο Μπιρμπίλης δέχθηκε την ασίστ του Νικογιάννη και από τα αριστερά σούταρε με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πύρασος ανέκτησε το προβάδισμα με θεαματικό τρόπο. Ήταν στο 75ο λεπτό όταν ο Θεοδωρόπουλος τροφοδότησε τον Ροτζέριο που με τακουνάκι στην κίνηση έγραψε το 1-2. Ωστόσο, οι παίκτες του Μιχάλη Ανδρωνά δεν το έβαλαν κάτω. Στο 85’ ο Τάσος έκανε εξαιρετική επέμβαση σε φάουλ του Δημητρίου και αμέσως μετά ο Ξηροκώστας σέντραρε και ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά σημείωσε το 2-2. Ο Μπιρμπίλης παραλίγο να… υπογράψει και μία μεγάλη ανατροπή όταν στην τελευταία φάση του ματς επιχείρησε σέντρα-σουτ και ανάγκασε τον Τάσο να διώξει δύσκολα με το ένα χέρι.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Παπανικολόπουλος, Μπιρμπίλης, Ξηροκώστας, Στεφανής, Κατσαβριάς, Φαράντος (91’ Ντούρας), Βούλγαρης, Κομπούρας, Δημητρίου, Νικογιάννης (91’ Γκιόκα).

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Μπούτλας, Κατσιγιάννης, Τσάμης, Διαμαντένιας, Τσιότρας, Μπουμπούκης (76’ Στεργίου), Ροτζέριο, Καραγιώργος (60′ Φουρκιώτης), Θεοδωρόπουλος, Γκαραβέλας.