Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι των ομάδων Κ17 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Νίκη στην Αγία Παρασκευή

Δεν ανέδειξε νικητή το βολιώτικο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Κ17 της Φούτμπολ Λιγκ. Ολυμπιακός και Νίκη αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, ενώ στο δεύτερο η Νίκη ανέβασε την απόδοσή της και έχασε ευκαιρίες.
Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν δυνατό ξεκίνημα και ευτύχησαν να προηγηθούν αρκετά νωρίς. Ήταν το 12ο λεπτό, όταν δημιουργήθηκε φάση διαρκείας στα καρέ του Καθινιώτη και οι αμυνόμενοι δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Τσελεπίδης, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).
Το γκολ τόνωσε ακόμη περισσότερο το ηθικό των παικτών του Μαργαρίτη Καλαϊτζή, οι οποίοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν το σκορ στο 25’. Ωστόσο ο Μπόγιαν σημάδεψε το δοκάρι.
Οι «κυανόλευκοι», αφού απέφυγαν το δεύτερο τέρμα, κατάφεραν να ανταποδώσουν στο 37’. Ο Πέτρου κινήθηκε όμορφα από τα δεξιά και γύρισε για τον Αναγνώστου, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Γ. Ζάχο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αριστοτέλη Σίμου βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους και κυνήγησαν το δεύτερο γκολ, το οποίο θα μπορούσαν να πετύχουν στο 87’. Ο Αλεξανδρίδης εκτέλεσε με φάλτσο φάουλ από απόσταση 30 μέτρων, αλλά ο Γ. Ζάχος απογειώθηκε στο «παραθυράκι» της εστίας του και απέκρουσε σωτήρια για τον Ολυμπιακό.
Πάντως σε γενικές γραμμές έγινε ένας πολύ όμορφος αγώνας, τον οποίο ευχαριστήθηκαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευάς για να τον παρακολουθήσουν χειροκροτώντας τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων για την προσπάθεια που κατέβαλαν.
Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό θα είναι τα Τρίκαλα εκτός έδρας. Αντίθετα η Νίκη θα κάνει ρεπό την 7η αγωνιστική και στη συνέχεια είναι η σειρά της να αντιμετωπίσει τον ΑΟΤ εκτός Βόλου στις 26 Ιανουαρίου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γ. Ζάχος, Βαγγ. Χόντος, Τσελεπίδης, Κότογλου, Ιωακειμίδης, Ρέλλος, Κάβουρας, Πούλιος, Μπόγιαν, Τσιτσικλής, Βέργος. (Ως αλλαγή μπήκαν οι Τόρο και Φανιός).
ΝΙΚΗ: Καθινιώτης, Καραπάνος, Αναστασόπουλος, Ιωάννου, Αλεξανδρίδης, Τσιανάκας, Πέτρου, Κουμπουρλής, Αναγνώστου, Χρόνης, Αγόρος. (Έπαιξαν και οι Σταΐδης, Γκινίδης, Παππάς).